BigHistorySite.com

Uyari: Bu bir makine çevirisi oldugunu. Yanlisliklar olabilir.

geri dön: Ana sayfa

Bize Ulasin

Eyleme Çagri

William McGaughey tarafindan

 

Platformun ne tür?

Yazarin platformu ile ilgili

Bu bir yazarin "platform" olarak bilinen seydir. Fikir bir yazar kendi çalismalari ile ilgilenen kisilerin toplandigi ve e-posta adresleri toplanabilir Web üzerindeki bir yer yaratmak olacaktir. Bunlar daha sonra ilgi olusturmak ve bir fan kitlesi gelistirmek için web tabanli bir bülteni için kullanilacaktir. Yazarin sonraki kitabi yayinlandi Sonra, o satisa sunulan zaman kurulmus bir pazar olacak. Yazarin önceki eserleri için ayarlanmis ve bülten ile haberdar Birçok kisi, yeni kitabi satin yatkin olacaktir. Bu kitap pazarlama dijital çagda nasil yapilir bu.

William McGaughey Üçlü Varliginin Tarihi ve Tarih Bes Epoch önceki kitabin yazaridir. O çesitli alanlarda birkaç farkli web sitelerinin sahibi. Bunlarin bir listesi için, http://www.billmcgaughey.com/stable.html bakin.

"Yazarin platformu" ile ilgili sorun McGaughey büyük tarihin bir daha kitap yayinlamak niyetinde olmadigidir. Üçlü Varliginin Tarihi yaptigi kesin eseridir. Kurgu kitaplarin aksine, degeri ya da yazma tarzi ama hikayenin tasariminda yazarin beceri yalan olmaz. Tasarim sadece yazarin yaratici hayal gücü ile degil, ayni zamanda hikayenin kendisi içinde mantiksal kontür yoluyla olusturulan bir seydir. Diger geçmisleri farkli olarak, bu kitabin konusu okuyuculari spesifik bilgi için degil, genel bir anlayis için okumak degil böylece büyük. Diger bir deyisle, bu o evrenin bilinci ve kisinin yeri genisler bir kitaptir.

Üçlü Varolus Tarihi tarihi alaninda McGaughey en son ve belki de son kitaptir. Big History, Avustralyali tarih profesörü David Christian öncülügünü bir tür alaninda bir kitaptir. Onun daha önceki kitabi, Medeniyet Bes Dönemleri, dünya tarihinin alaninda oldu. Zamanda, bu tarihsel arastirmanin genis alan oldugu düsünülmüstür.

Tarihin Her iki alan irdelenmeye deger vardir. Büyük Tarih, doga ve insanlik tarihini birlestiren, evrendeki her seyin tarihidir. Yazma bes ya da alti bin yil önce icat beri dünya tarihi, burada tanimlanan, insan toplumunun tarihidir. Yazili kayitlar geçmisteki insan deneyimlerini iliskin bir bilgi temelini olusturmaktadir. Böyle bir bilgi yazma yaptim kisilerin bilincine dayanmaktadir. Büyük Tarih, aksine, kismen ampirik bilimin gözlem ve sonuçlari ile dolayli edinilen bilgiler baglidir.

Tarih ve bilim

Bu düsünce ile, bize bir yazarin platformunun fikrine geri dönelim. Üçlü Varliginin Medeniyet ve Tarih ikisi Bes Dönemleri yaratma hikayeleridir. ?lk uygarliklarin öyküsüdür. ?kinci var olan her seyin öyküsüdür. Birlikte "üçlü varligini" olusturan madde, yasam ve düsünce hikayesi vardir. Yaratilis ilk yaratilis degil, ayni zamanda bugün gördügümüz içine gelistirilen nasil böyle açiklayan sonraki olaylar sadece kivilcim degildir.

Bu iki kitap, ben yaratma hikayeler anlatti nasil olabilir benim görünümünü dile getirdiler. Bu nedenle, onlar bilginin ifadeleridir. Ama bilimsel bir çagda bilginin kesin bir sürümü yok. Bu yüzden dünya tarihinin ve büyük bir geçmisi olan ayni zamanda. Onlar devam ikisi eserlerdir. Bir gerçegin daha iyi versiyonlari bilimsel bilgi genisledikçe gelecekte ve yaratici kisiler bu bilgiyi derleme çalismasi olarak gelip ihtimalini açik birakir.

Ben bir yazarin platformu bununla bu fikri birlestirmek istiyorum. Bu bir yazar ama umarim birkaç kisi kendimi mesgul olacak dahil olan isletme için bir platform olarak benim bir platform olmasi degildir. Bu platform, dünya tarihi ve büyük bir geçmisi yaratma kurumsal ilgilenen kisilerin bir topluluk olusturma amaciyla e-postalari talep edecektir. Biz özlemleri üzerinde duruldu alimlerin bir topluluk gerekir. Baslangiçta, online olabilir.

Geleneksel olarak, bilginin pesinde akademi ili olmustur. Ben akademik kurumlar tarihsel bilginin üretimini sponsor devam umuyoruz, ama biz bir sepet içinde tüm yumurtalari koyamazsiniz. Ne yazik ki, Amerikan kolej ve üniversite giderek isletmelerin ziyade arastirma ya da ögrenme yerleri gibi olmustur. Onlarin misyonu simdiye kadar yükselen ögrenim ücretlerinin tam navlun ödemek yapabilirsiniz ögrenci çekmek için olmustur. Bu sabit satmak muhtemel ögrencilere pazarlama ve kampüste yasayan ögrenciler için kolayliklar saglayarak yapilir. Yani biz gelismis lise ve üniversite dersleri dünya tarihine ve büyük tarih alanlarinda gelistirilecek umut ediyorum iken, yani, diger caddeleri de arastirilmalidir gerekir. Biz üretiyoruz ve su anda mevcut ötesinde tarihsel bilginin yayilmasi için yeni platformlar ihtiyacimiz var.

Gelistirilen nasil bilimsel bilgi düsünün. Çok ama degil tüm akademik kurumlarda yetistirilmektedir. Bireysel alimler, arastirma yapmak makale ve kitap yayinlamak ve dersler veriyorum. Ama hükümet, kurumsal arastirma kurumlari ve diger kuruluslar da rol oynamaktadir. Bu faaliyetleri, yerine özel yayinlar ilgi konularda makaleleri sponsor koordine etmek hiçbir merkezi vücut yoktur. Akademik ve mesleki dernekler birbirlerinin çabalarini tesvik etmek bir araya gibi düsünen bilim adamlari getir.

Dernekler ile ilgili olarak, dünya tarihi digerleri arasinda Dünya Tarihi Dernegi (WHA) ve Medeniyetler Karsilastirmali Arastirma Uluslararasi Dernegi (ISCSC) sahiptir. Bir yandan Dünya Tarihi ve Karsilastirmali Medeniyetler Review Dergisi, online IBHA bülten: Büyük geçmis Hem düzenli yayinlar var 2010 yilinda kurulan Uluslararasi Büyük Tarih Dernegi (IBHA) sahiptir.

Ne bu isletmelerde eksik bulmak bilimsel ilerleme maç için tarih üretiminde bir ilerleme duygusu. Bilginler birbirine geçmis yerine birbirlerini çekici ve bir fikir birligine geliyor konusuyor gibi görünüyor. Tarih hikaye seklidir çünkü olabilir; ve bu nedenle tarihçiler kendi yolunda olusturmak için tam yetki verildi yazarlar.

Bu kurgu ama yazma geçmiste olup biteni objektif bir hesap üretmek gerekiyordu degil ne zaman yaratici hikaye özerklik yanayim. Daha sonra öykülerin seçiminde titizlik geçmis olaylarin resimde dahil edilecek olmalidir. Hikayeler kabul edilmis bilimsel gerçeklere baglilik için, büyük tarihin durumunda, olgusal dogrulugu kontrol veya edilmelidir.

Bu hikaye anlatimi bilim farklidir tanir. Bir bakima, daha ileri düzeydedir. Ampirik bilim, belirli zamanlarda doga olaylarinin gözlemleri alir. Bilimin elde edilen bilgi gözlem anda var olani ile ilgilidir. Hikâyeciliginde, diger taraftan, bir zaman süresi boyunca durumlari veya olaylari tanimlar. Hikayeci deneyimi birkaç farkli gözlemler derlemek gerekir ve bunlari kronolojik birbirleriyle ilgilidir. Bilimsel bilgi gelismis ve belli bir dereceye kadar genisletilmis, sadece nedenle, bilim dayali hikaye mümkündür. Örnegin, ilkel astronomi Big Bang'in bilemezdi.

Bu platformda ilgi alaninin kurulus iki soruya asagi kaynar: Nasil dünya tarihinin hikayesi anlatti edilmelidir? Büyük tarihin hikayesi nasil söylenmesi gerekir? Her kisi kendi sekilde bu sorulari cevaplamak için davet edilir. Cevaplar tefekkür ve yazma ardindan kisisel arastirma yoluyla bulunur. Web sitesinin amaci bir sekilde bu çesitli faaliyetleri koordine etmektir.

Meydan okuma

Tarihin bir yazar. Biraz arastirma yap. Kendi tasarim olusturmak. Ama bu yeterli degil. Tarih bilimi gibi, anlayis yeni seviyelere avanslar, isbirlikçi bir girisim olmalidir. Yani birçok farkli insanlar tarih yaziyor olmali ve onlar diger insanlarin isine baglayan bir sekilde bunu gerektigi anlamina gelir. Ardindan tarihçiler sadece birbirlerine geçmis konusuyor ama birbirlerine ve bu konularda ilgilenen kisilerin daha genis bir kitleye konusuyor olmazdik.

Bu nedenle, bu web sitesi veya yazarin platformu, bilimsel bilginin için olusturulan edilmistir ne yaklasan tarihsel bilginin bir yapi olusturmak için hikaye anlatimi için kullanilabilir umuyorum. Benim kitapta, Üçlü Varliginin Tarihi böyle bir yapi olusturulur, ancak ayni zamanda bu son sözü olmadigini kabul var. Birisi tamamen farkli bir tasarima sahip büyük tarihin bir baska kitap yazmak istiyorsa, o çaba tesvik edecek. Birisi bazi yerlerde farkli bir tasarim ile benim kitabin bir bölümünü yeniden istiyorsa Veya, ben de o bekleriz. Tarihin daha modelleri, neseli. Sonunda yazi tarihinin çesitli çalismalar gerçegin gelistirilmis bir yapida kendilerini disari siralamak.

Tarihi genisletilmis gelistirilebildigine baska bir yol da vardir. Bu ayrinti seviyesi ile ilgisi yoktur. Bir dünya tarihi ya da büyük geçmis mutlaka genel anlamda anlatiliyor. Tüm olaylar hakkinda detaya inmek için yeterli alan yok. Tarihçiler genis düzeyde tarihin belirli bir yapinin üzerine görüsebilirsiniz Ancak, o zaman birçok kisi daha büyük, daha ayrintili eser bina isbirligi için mümkün hale gelir. Ben bu bir "tarihin piramidi" diyoruz - detay farkli düzeylerde ayni hikayeyi anlatiyor. Biz okuyucunun harcamak ne kadar zaman bagli olacaktir uzunluk ve detay düzeyi hikayeleri birkaç kat insa tek bir geçmisi var olacaktir.

Modelleri koleksiyonu

Ise baslamak için, biz zaten dünya tarihine ve büyük tarih alanlarinda hem de birden fazla tasarima sahip farkindayiz. Ben yayinlanan kitaplar dayali her tasarimlar bir dizi topladik. Her biri için, kitap tarihin belli bir yapi sunmak için nasil organize benim kendi açiklamasi ardindan içindekiler kitabin tablo var. Yayin tarihi yildir ilerlemistir nasil tarihsel tasarimlar önerebilir. Kitaplar dünya tarihinin kategori içine ya da büyük tarihin ya düser.

Bu özetliyor (ya da kitap kendisi) okuma ve kapladigi tarih türü için en iyi tasarima sahip olduguna karar. Ardindan, kendi deneyimlerinden, tasarim gelismis olabilir nasil karar. Farkli bir içerik seçimi farkli bir tasarim yol açacak nasil düsünün. Belirli konularda uzmanlasmak tarihçiler olgusal dogru olani karar versin. Biz, dünya tarihçileri ya da büyük tarihçiler kisi veya olaylar bütünün en iyi resim vermek için seçilmelidir karar olarak.

Bu girisimin nispeten yeni bir tür oldugundan, insanlarin ne olacagini bilmek olmaz. ?lk atlamak olanlar, gelecekte devam edecek nasil üzerinde en büyük etkiye sahip olacaktir. Yani, erken bir ilgi gösteren kisiler arasinda olacak. E-posta listesine adinizi ekleyin. Bültenine abone. Yazmak veya tarihi yeniden yazmak ve bilgili digerlerini tutmak için kendi proje üzerinde çalismaya baslayin. En ne görelim. Elbette, hayir cinas tasarlamak - Biz tarih yapabiliriz.

 

Dünya tarihinin bazi modelleri

Dünya tarihinin Bazi mevcut modeller asagida verilmistir:

(a)  I.S. 1876 ??yilinda yayinlanan Clare, Resimli Evrensel Tarihi,

(b)   1920 yilinda yayinlanan HG Wells'in 'Tarihin Hatlari,

(c)   1976 yilinda yayinlanan Arnold Toynbee'nin ?nsanoglu ve Toprak Ana,

(d) Peter N. Stearns'in Dünya Tarihi: 2011 yilinda yayinlanan Temel; ve

(e)  2000 yilinda yayinlanan Uygarlik William McGaughey Five Dönemleri,

 

A. I.S.hikaye tasarimi Clare, Resimli Evrensel Tarihi, 1876 yilinda yayinlanan:

?çindekiler:

K?TAP ?LK - ESK? TAR?H?

Erken yas - 1. Antedeluvian tarih, insanligin dagilim 2.

Oryantal milletler - 1. Çin, Hindistan 2., 3. Assur-Babil, Misir 4., 5. Finike, 6. ?braniler veya ?srailliler, 7. Medya ve Pers

Yunanistan Tarihi - Antik Yunan'da 1. cografya, 2. Grek mitolojisinde, Yunanistan 3. efsanevi dönemi yasalarda 4. döneminde, Yunanistan 5. bayindir dönemi, 6. dönem Makedon

Roma Tarihi - krallar altinda 1. Antik ?talya, 2. Roma, 3. Roma cumhuriyet, 4. Roma imparatorlugu (Sezar'in Abdülmecid, bes iyi imparatorlari, askeri despotizmin, barbar yayilmakta ve bati Roma ?mparatorlugu'nun çöküsünden dönemi)

 

K?TAP ?K?NC? - ORTAÇAg

Karanlik çaglar - 1. ?talya ve Bizans ?mparatorlugu, 2. Açilar ve ?ngiltere'de Saksonlar, 3. Saracen imparatorluk, 4. Frank imparatorlugu, 5. barbar yikim Avrupa'da

Avrupa kurumlari - 1. feodal sistemi, 2. chivalry, 3. Papalik ve hiyerarsi, 4. manastir hayati

Haçli Seferleri - 1. ?lk haçli seferi, 2. ikinci haçli seferi, 3. Üçüncü Haçli, 4. Dördüncü Haçli Seferi, 5. besinci Haçli, 6. altinci Haçli, haçli seferleri 7. sonuçlari

Latin devletleri - 1. ?talyan devletleri, Fransa 2. krallik, 3. ?ber kralliklar

Cermen devletleri - 1. evin altinda Luxemburg, Almanya evin altinda Almanya'nin Kutsal Roma imparatorlugu (Almanya, Saxon ve Frenk imparatorlari altinda Almanya, Hohenstauffens altinda Almanya, fetret, farkli evlerin imparatorlarin, Almanya Carlovingian sovereigns Habsburg), Saxon ve Danimarka krallarinin altinda 2. ?ngiltere (England kralligi, ?ngiltere Norman hanedani altinda, Plantagenets altinda ?ngiltere, ?ngiltere Tudor evin altinda York, ?ngiltere evin altinda Lancaster, ?ngiltere evin altinda, 3. ?skandinav kralliklar

Slav devletleri - 1. Polonya kralligi, 2. Rus ya da Moskof imparatorlugu

Tartarik devletler - 1. Macaristan kralligi, 2. Mogul ve Osmanli imparatorluklari

Kesifler - 1. önemli buluslar, Hindistan 2. deniz geçit, 3. Amerika'nin kesfi

 

K?TAP ÜÇÜNCÜ - MODERN TAR?H?

Onaltinci yüzyil - ?skandinav kralliklarin Charles V. ve Henry VIII (V. Charles Francis I, Almanya'da din savasi, ?ngiltere Reformasyon, Reformasyon arasindaki savaslar 1. yas, Cizvitler Dernegi, Amerika'daki ?spanyol fetihleri, ?ran ve Hindistan), Phillip II ve Elizabeth (?spanya ve Portekiz'de, Hollanda'da bagimsizlik savasi, Fransa'daki sivil ve dini savaslar 2 yas, ?ngiltere ve ?skoçya Meryem Elizabeth)

Seventeen yüzyil - 1. otuz yillik savas (nedenleri ve savas kökeni, Palatine dönem, Danimarka dönem, ?sveç dönem, savasin Fransiz dönemi), 2. ?ngiliz devrimi (?ngiltere Stuart, Commonwealth evin altinda ?ngiltere, Stuart restore edilmis ev), 3. Richelieu ve Mazarin, hükümet ve Louis XIV savaslari) kapsaminda Louis XIV (Fransa savaslari 4. Anglo-Amerikan kolonileri (Virginia, Massachusetts, New York, New Hampshire, Maryland , Connecticut, Rhode Island, Delaware, Kuzey ve Güney Carolina, New Jersey, Pennsylvania, Georgia)

Onsekizinci yüzyil - Peter Büyük ve Charles VI (?spanyolca arkaya savas, kuzey savas, Avrupa, ?ran ve Hindistan'in genel islerine), 2. Büyük Frederick ve Catherine II yasi yasina (savas 1. Avusturya veraset, yedi yillik savas, 3. ?ngiliz-Fransiz sömürge savaslari (Kuzey Amerika'da Fransiz yerlesim KingWilliam savaslari, Kraliçe Anne'in savaslar, Fransiz ve Hint savas, Amerikan devrimi savasi), 4. Fransiz devrimi (devriminin nedenleri, Fransa Ulusal Meclisi dönemi, Milli Sözlesmesi kapsaminda Fransiz cumhuriyet, Müdürlügü'ne bagli Fransiz cumhuriyeti)

Ondokuzuncu yüzyil - Hükümet ve Napolyon Bonapart'in savaslari 1. (Napolyon Fransiz Cumhuriyetin ilk konsolos olarak, Napolyon Fransiz imparator olarak restore Bourbons ve yüz gün) Bonapart'in düsüsünden sonra, Avrupa Avrupa durumunda 2. siyasal devrimler, 1820 ve 1821 Avrupa devrimleri, Yunan devrimi, 1830 ve 1831, ?ngiliz reform, 1833-39 ?spanyol iç savas, Türk-Misir imparatorluk anlasmazliklar, Anglo-Hint imparatorlugun büyümesi, Avrupa devrimleri 1848 Avrupa devrimleri ve 1849), 3. son savaslar ve devrimler (Louis Napoleon, Kirim Savasi, ?ngiliz Hindistan Sepoy isyan, ?talyan savas, 1860 ve 1861 ?talyan devrimi, 1861 Yunan devriminin darbesi 1 862-1864, Rus serf özgürlesme, 1864 Schlewig-Holstein savas, yedi haftalik savas, ?ngiliz reformlar, 1868 ?spanyol devriminin Polonyali ayaklanma, Fransiz-Alman savasi, 1870 ?talyan devrimi, Fransiz medeni 1871 savasi, 1873 ?spanyol devrimi, ?spanyolca Amerikali cumhuriyetleri 4. Avrupa ülkelerinin son isleri) (bagimsizlik ispanyolca Amerikan savas, Güney Amerika devrimden bu yana, Meksika, Amerika Birlesik Devletleri cumhuriyeti)

AMER?KAN BAGIMSIZLIK ?LK YÜZ YILLIK B?R TAR?H?

büyüyen Amerikan birliginin 2. Amerikan Devrimi, (devriminin nedenleri, Amerikan bagimsizlik savasi, ABD'nin anayasasi), (Washington'un yönetimi, John Adams'in yönetimi, Jefferson'in yönetimi, Madison yönetiminin, Monroe'nun yönetimi, John Quincy Adams'in yönetimi, Jackson'in yönetimi, Van Buren yönetimi, Harrison ve Tyler'in yönetimi, Polk'un idaresi), 3. Kölelik ajitasyon ve ?ç Savasi (Taylor ve Fillmore yönetiminin, Pierce yönetimi, Buchanan yönetiminin, Lincoln'ün yönetimi, Johnson'in yönetimi, Grant'in idaresi), Yeni devletler, tarihsel retrospect, yüzyillik sergi

Nasil Öykü:

Biri bu "evrensel" tarih hikayesi "Antik tarih", "Ortaçagda" ve "çagdas tarih" in anlatti oldugu bati tarihinin geleneksel üç parçali düzeni korur fark eder. ?ki kitap "Amerika Birlesik Devletleri'nin ilk yüzyil tarihi", ana hikaye çevreleyen, "en erken yas" biter ve. Bir Amerika Birlesik Devletleri Centennial Sergisi Philadelphia tutuldugunu zaman bu kitap 1876 yilinda yayimlandi oldugunu akilda tutmak gerekir. Bir bütün halinde doruk noktasina ulasti gibi tarihin görünüyor.

Bu kitap, büyük ölçüde siyasi bir tarihtir. Çesitli zamanlarda yasamis milletlerin ve imparatorluklarin içinde hanedanlarin öyküsüdür. Roma, tabii ki, bir bütün olarak bati halklarinin büyük bir imparatorluktu. Bati Roma ?mparatorlugu MS 476 yilinda düstü ama klasik Yunanistan tarihçesi de çok yer verilir ve böylece Roma kültürünün bir kültürel selefi iken eski tarih sona erer. Bir dereceye kadar, antik çaglarda gelisti bir halk olarak ?ncil de ?sraillilerin tarihi yararlari dikkat.

Bati Roma ?mparatorlugu düstükten sonra Ortaçag tarihi, siyasi manzara ile ilgilidir. Roma deviren kaba kabileler bu bölümde ele alinmaktadir. Yani bu süre yani sira Frenk ?mparatorlugunun hanedanliklarinin boyunca büyük bir imparatorluk yaratti Müslüman. Biraz alisilmadik, Ortaçag tarihi ayni zamanda sovalyelilik ve feodal sistem olarak sosyal kurumlarini kapsar. Kudüs'ün ?slami yöneticilere karsi Papa tarafindan davet yedi Haçli Seferleri de ilgiyi hak etmektedir. Bunlarin disinda, orta yaslarda tarihi büyük ölçüde ?talya, Fransa, Almanya, ?ngiltere ve Dogu Avrupa'daki hanedan tarihin bir dizi. Kesif Portekizli ve ?spanyol seferleri modern zamanlarda içine bir geçis isareti.

16, 17, 18, ve 19. yüzyillarda: Modern tarih kronolojisi dayali özgü bir yapiya sahip. 16. yüzyil ?spanyol ve ?ngiliz krallarinin (Charles V ve Henry VIII) ve onlarin hemen halefleri, Philip II ve Elizabeth I. 17. yüzyil 30 yillik savas, ?ngiliz devrimi, Fransizca içeren savaslar sekillendirdigi arasindaki mücadelelerin sekillenir Kral Louis XIV ve ?ngiltere'nin Amerikan kolonileri. 18. yüzyil askeri mücadelelerin bir dizi sekillenmektedir: ?spanyol arkaya savas, Avusturya Veraset Savasi, yedi yillik savas, Anglo-Fransiz sömürge savaslari ve Fransiz devrimi.

Fransiz imparator Napolyon hikayesi 19. yüzyilda basladi. Bu yüzyilin geri kalan kismi çok sayida siyasi devrimler, reformlar, ya da iç savaslar ile ve ?spanya'nin Amerikan kolonilerinde siyasi olaylar hakimdir. Amerika Birlesik Devletleri tarihi, Amerikan Bagimsizlik savasinin ile baslayan, büyük ölçüde ardisik baskanlik yönetimlerin öyküsüdür.

Apart Avrupali ??ve Amerikali siyasi olaylardan, bu tarih Nuh tufandan kurtulan önce gelir "antedeluvian tarih" basligi altinda insan toplumunun basinda hakkinda bir seyler eklemek için mecbur hissediyor. Tufandan sonra, insanlar dünyayi yerlestirdi. Bütün bu ?ncil anlati bir sayfada kaplidir. Böyle Çinliler, Hintliler, Asurlular, Babilliler, Misirlilar, Fenikeliler ve bes sayfalarinda kaplidir olarak Batili olmayan halklarin geçmisleri. ?srailli tarih yararlari bes sayfa; ve antik Pers tarih, bir sayfa.

Antik çagda Batili olmayan toplumlarda önemli olaylar bu evrensel tarihin ihmal varsa, 180 AD 364 AD kalici 25 farkli Roma imparatorlari Abdülmecid "askeri despotizmi dönemi" baslikli sekiz sayfalik bölümünde kaplidir. Büyük Konstantin, Hiristiyanlik tarihinde önemli bir figür, imparatorlarin bu grup arasinda yer almaktadir. Kariyeri yararlari bir sayfa.

 

B. 1920 yilinda yayinlanan B. HG Wells hikaye tasarimi 'Tarihin Hatlari

?çindekiler:

Bölüm I Zaman ve mekân yeryüzünü
Bölüm II kayalarin rekor
Bölüm lll Dogal seçilim ve türlerin degisiklikler
Bölüm IV hayatin kuru arazi isgali
Dünyanin iklimi Bölüm V Degisiklikler
Sürüngenlerin yasindan VI bölüm
Memelilerin yasi VII Bölüm
Bölüm VIII adamin soy
Bölüm IX Neandertal erkek, soyu tükenmis bir irk
Bölüm X sonradan postglacial Paleolitik adamlar, ilk gerçek erkekler
Avrupa'da Bölüm XI Neolitik adam
Bölüm XII Erken düsünce
Insanligin irklar XIII'e Bölüm
Bölüm XIV insanligin dilleri
Bölüm XV tarih öncesi çaglardaki halklari Aryan konusan
Bölüm XVL ilk uygarliklar
Bölüm XVll Deniz halklar ve ticaret halklar
Bölüm XVlll Yazma
Bölüm XIX Tanrilar ve yildiz, rahipler ve krallari
Bölüm XX serf, köle, sosyal siniflar ve serbest bireyler
Bölüm XXI ?brani kutsal ve peygamberler
Bölüm XXII Yunanlilar ve Persler
Bölüm XXlll Yunan düsünce ve edebiyat
Bölüm XXIV ?skender'in kariyer
Bölüm XXV Bilim ve ?skenderiye'deki din
Bölüm Budizm yükselisi ve yayilmasini XXVl
Bölüm iki batili cumhuriyetleri XXVll
Roma'da Tanri imparator Tiberias Gracchus Gönderen Bölüm XXVlll
Deniz ve Eski Dünya'nin büyük bir ovalari arasinda Bölüm XXIX Caesars
Bölüm XXX baslangiçlar, yükselisi ve Hiristiyanligin bölünmeler
Bölüm XXXL Yedi asir Asya'da (MS 650 dolaylarinda 50 BC)
Bölüm XXXII Muhammed ve Arap ?slam
Bölüm XXXlll Christendom ve Haçli Seferleri
Bölüm XXXIV Jengis Han ve halefleri büyük imparatorlugu
Bati Hiristiyan Bölüm XXXV Rönesans
Bölüm XXXVl Princes, parlamentolar ve yetkileri
Bölüm Amerika ve Fransa'nin yeni demokratik cumhuriyetleri XXXVll
Bölüm Napolyon Bonapart'in kariyerini XXXVlll
Bölüm gerçekleri ve Ondokuzuncu yüzyilin hayal XXXIX'a. Bilgi ve net düsünme artis. Milliyetçi asamasi.
Bölüm XL 1914 uluslararasi afet ve büyük güç dönemi yakin
Yas Bölüm XLl Adamin gelisi. Bilgisi ve iradesi bir topluma dünyanin birlesmesi için muhtemel mücadelesi

Nasil Öykü:

Tarih iki ciltlik Anahat bir dünya tarihinin daha fazladir. Ayni zamanda ilk onbes bölümden Big Tarih unsurlari içerir. Bu olaylar Wells'in zaman bilinen gibi bölümler 1, 2, ve 5 kisa bir süre uzayda gezegen ve dünyanin jeolojik tarihi olarak yeryüzünün olusumu tartisir. 7'ye kadar Bölümler 3 yeryüzünde yasamin gelisimini açiklar. Bölüm 8 ve 9 insan ve Neandertal türlerinin nasil evrildigini söylemek. 15'e kadar Bölüm 10 Avrupa erken sakinleri, insanlik, dil ve dinlerin yarislari da dahil olmak üzere tarih öncesi kültürü ile ilgilidir. O dünya tarihi dogru baslar, "ilk medeniyetler" baslikli bölüm 16 ile.

Hindistan ve Çin uygarliklari söz edilirken, bu gerçekten görünümünde bir Avrupali ??açidan bir dünya tarihidir. Biz ön planda Misir, Mezopotamyalilar, Asurlular, Babilliler ve uzak medeniyetler var. Yahudiye, Yunanistan ve Roma: O zaman antik klasik medeniyetler geliyor. Bati Roma ?mparatorlugu çöktü ve Hiristiyan kilisesi yerini aliyor. ?sa'nin dini asamasini merkezi tasir. Önceki daha az olsa da Pers, Bizans, ?slam, Hindistan ve Çin'in ilk binyil geçmisleri "Asya'da yedi asir" baslikli bir tek bölümde kaplidir (bölüm 31), Wells'in tarihinin etnik önyargi var gibi geliyor modeli.

Fasil 32 ?slam dinine hakkinda; ve Bölüm 34, Mogol imparatorlugunun hakkinda. Bunun disinda, Fasil 33 ve Bölüm 35 40 araciligiyla Avrupa ve Amerika'nin bati toplumlarinda konusunda neredeyse tamamen bulunmaktadir. Rönesans ve Sanayi Devriminin tartismalara ragmen, bu tarih ayni zamanda büyük ölçüde siyasi olaylar üzerine odaklanmistir. I. Dünya Savasi sona bu tarih getiriyor. Sonuç bölüm savaslari sona erdirmek için bir araç olarak dünya hükümeti olasiligi üzerine spekülasyon (Wells 1920 yilinda kitabini yayinladi). Wells, bu açidan ilerleme kavrar. O sirketlerin yükselisi ya da eglence kültürü ile kendini ilgilendirmez.

Bu tarih, digerleri gibi, büyük ölçüde kronolojik oldugunu. Savaslar, göçler, devrimler ve diger siyasi olaylar hikayenin büyük bir kismini olusturuyor. Napolyon ve Büyük ?skender (ancak Jül Sezar) orani ayri bölümler. Öyle olsa bile, Wells gibi yazi etkisi olarak ya da belirli fikirleri kültürel konularda nispeten duyarlidir. Böyle Charlemagne ve imparator Frederick II gibi kisilikleri tartismak daha apt. O toplumda ya da Batili olmayan toplumlarda olaylarla ortaya çikan kurumlar ile daha az ilgilenmektedir.

 

C. 1976 yilinda yayinlanan Arnold Toynbee'nin dünya tarihi, insanlik ve Dünya Ana'ya için hikaye tasarim:

?çindekiler:

Bölüm 1 Fenomenlerde Bilmeceler
Bölüm 2 biyosfer
Bölüm 3 adam inis
Bölüm 4 Oikoumene
Bölüm 5 Teknolojik devrimler c. 70.000 / 40.000 milattan önce - 3000 B.C.
Bölüm 6 Dicle-Firat alüvyon açilis-up ve Sümer uygarliginin olusturulmasi
Bölüm 7 Nilotic alüvyon açilis-up ve firavunlara Misir uygarliginin olusturulmasi
Bölüm 8 Sümer ve Akkad, c. 3000-2230 B.C.
Bölüm 9 firavunlara Misir, c. 3000 - 2230 M.Ö.
Bölüm 10 ekümenik ufuk, c. 2500 - 2000 M.Ö.
Bölüm 11 eski dünya Oikoumene, c. 2140 - 1730 M.Ö.
Bölüm 12 at evcillestirme ve Avrasya bozkirlarina pastoral göçebelik icadi
Bölüm bölgesel medeniyetler arasi 13 ?liskiler, c. 1730 - 1250 M.Ö.
Bölüm 14 Eski dünya c Völkerwanderung. 1250 - 950 M.Ö.
Bölüm 15 Mezo-Amerika'da 'Olmek' medeniyet ortaya çikmasi
Bölüm 16 Sümer-Akad bozkir ve Misir, c. 950-745 M.Ö.
Bölüm 17 Suriyeli medeniyet, c. 1191 - 745 M.Ö.
Bölüm 18 Helenik uygarligi, c. 1050 - 750 M.Ö.
Bölüm 19 Hint (Hindu) medeniyet, c. 1000 - 600 M.Ö.
Bölüm 20 Çin medeniyeti, 1027-506 M.Ö.
Bölüm 21 Mezo-Amerikan ve ?nka medeniyeti, c. 800-400 M.Ö.
Fasil 22 Asur militarizmin son dersin, 745-605 M.Ö., ve steplerinden çagdas patlama
Fasil 23 Asur militarizmin sonrasinda, 605-522 M.Ö.
Fasil 24 Helenik uygarligi, c. 750-507 M.Ö.
Bölüm 25 Manevi yasamda, c Yeni gidenler. 600-480 M.Ö.
Bölüm 26 ilk Pers imparatorlugu, c. 550-330 M.Ö.
Bölüm 27 ilk Pers imparatorlugunun ve Hellen dünyasinin, c arasindaki çatisma. 499-330 M.Ö.
Bölüm 28 Hellenic uygarligin kültürel basarilari, c. 478-338 M.Ö.
Fasil 29 ilk Pers imparatorlugunun ?skender'in devrilmesi siyasi sonrasinda, 329-221 M.Ö.
Bölüm 30 Helen medeniyetinin gelismesi ve yayilmasi, 334-221 M.Ö.
Bölüm 31 Çin'in Savasan devletler, c. 506-221 M.Ö.
Fasil 32 Çin'in rekabet felsefeleri, 506-221 M.Ö.
Fasil 33 Hint medeniyeti, 600-200 M.Ö.
Bölüm 34 Akdeniz'in bati havzasi ustalik mücadelesi, 600-221 M.Ö.
Bölüm 35 Ch'in ve Çin'de bati Han imparatorluk rejimleri, 221 M.Ö. - 9 Milattan Sonra
Bölüm 36 Akdeniz havzasi, güney-bati Asya ve Hindistan, 221 M.Ö. - 48 Milattan Sonra
Bölüm 37 Çinli, Kushan, Part, Roma imparatorluk, 31 M.Ö. - 220 Milattan Sonra
Bölüm 38 eski dünya Oikoumene dinler ve felsefeler etkilesimi, 334 M.Ö. - 220 Milattan Sonra
Bölüm 39 Mezo-Amerikan ve ?nka medeniyeti, c. 400 B.C. - 300 Milattan Sonra
Bölüm 40 eski dünya Oikoumene, c bati ucu. 220-395 Milattan Sonra
Bölüm 41 Hint medeniyeti, c. 224-490 Milattan Sonra
Bölüm 42, dördüncü ve besinci yüzyillarda Avrasya bozkir Hunlarin patlamasi, AD
Bölüm 43 Roma ve Pers imparatorluklari, c. 395-628 Milattan
Fasil 44 Bati Hiristiyanligin, 395-634
Fasil 45 kurulus ve Hiristiyan kilisesinin bozulmasi, 312-657
Bölüm 46 Hint medeniyeti, 490-647
Bölüm 47 siyasi Çin'in bozulmasi ve Budizm onun Resepsiyon, 220-589
Bölüm 48 Mezo-Amerikan ve ?nka medeniyeti, 300-900
Fasil 49 Peygamber ve devlet Muhammed, c. 570-632
Bölüm 50 ?slam devletinin genislemesi, 633-750
Bölüm 51 Dogu Roma ?mparatorlugu'nun gençlestirme, 628-726
Bölüm 52 Bati Hiristiyanligin, 634-756
Bölüm 53 Dogu Asya, 589-763
Bölüm 54 ?slam dünyasi, 750-945
Bölüm 55 Bizans uygarligi, 726 - 927/8
Bölüm 56 Bati Hiristiyanligin, 756-911
Bölüm 57 ?skandinavlarin patlamasi, 793-1000
Bölüm 58 Hindistan ve güney-dogu Asya, 647-1202
Bölüm 59 Dogu Asya, 763-1126
Bölüm 60 Mezo-Amerikan ve And medeniyet, c. 1428 - 900
Bölüm 61 ?slam dünyasi, 945-1110
Bölüm 62 Bizans dünya 927/8 - 1071
Bölüm 63 Bati Hiristiyanligin, 911-1099
Bölüm 64 ?slam dünyasi, 1110-1291
Bölüm 65 Bizans dünya 1071-1240
Bölüm 66 Bati Hiristiyanligin, 1099-1321
Bölüm 67 Dogu Asya, 1126-1281
Bölüm 68 Mogollar ve halefleri
Bölüm 69 ?slam dünyasi, 1291-1555
Bölüm 70 Dogu Ortodoks Hiristiyanligin, 1321-1563
Bölüm 71 Bati Hiristiyanligin, 1321-1563
Bölüm 72 Güneydogu Asya, 1190-1644
Bölüm 73 Dogu Asya, 1281-1644
Bölüm 74 Mezo-Amerikan ve ?nka medeniyeti, 1428-1519
Bölüm 75 Oikoumene bir birlesme, 1405-1652
Bölüm 76 Bati medeniyeti, 1563-1763
Bölüm 77 Dogu Ortodoks Hiristiyanligin, 1556-1768
Bölüm 78 ?slam dünyasi, 1555-1768
Bölüm 79 Dogu Asya, 1644-1839
Bölüm 80 biyosfer, 1763-1871
Bölüm 81 biyosfer 1871-1973
Bölüm 82 1973 yilinda bir retrospect

Nasil Öykü:

Toynbee'nin tuhaf bir sekilde insan uygarliginin hikayesini anlatir. Bölümlerin semasi da anlasilacagi gibi, öykü kronolojik temelde ama baska bir yerden kayar. Medeniyet hikayesi tek bir medeniyet ancak birbirlerinden cografi ve kültürel ayrilmis birkaç farkli olanlari ilerlemesi degil çünkü budur.

Mezopotamya (Sümer) ve Misir ile baslayarak, ilk binyil birkaç farkli bölgesel kültürlerin tasinmak: Yahudiye'yi, Yunanistan, Hindistan, Çin ve orta ve güney Amerika Yeni Dünya kültürlerini. Her yerde belirli bir zaman döneminde tarihini anlatmak için ayri bir bölüm gerektirir.

Daha sonra dünya tarihinin odak dinler ve siyasal imparatorluklarin geçer. Asur, Pers, Yunan ve Roma imparatorluk her orta sahnede bir dönüs almak. Bölüm 37 Roma batida düstükten sonra dört imparatorluklari erken üçüncü yüzyila kadar Eski Dünya hakim anlatiyor, dogu (Bizans) Romalilar ve Sasani Persler ölümcül savasa kilitlenmis olan ?slam ordulari hem de tehdit kadar. Çin ise üçüncü yüzyilda baslayan imparatorluklarin bir daha dayanikli bir imparatorluk ya da dizi gelistiriyordu Orta birinci binyilda AD Hunlar ve diger kabilelerin patlamasi siyasi imparatorluklarin yas son verdi.

Bölüm 25, "Manevi Hayat Yeni Gidenler", dinin bir yas tanitti. Buda bir dünya dininin ilk kurucusu; Daha sonra, Nasirali ?sa'nin; ve Araplara tek tanrili din getirdi nihayet Muhammed. Farkli dinler, sonra kurumsal yapilar ve devletler ile olusturulan ittifaklar gelistirdi. Din, bu süre içinde insan kültürünün dinamik güç oldu. Müslümanlar tarafindan saldiriya ugrayan Bu arada, Ortodoks Hiristiyanliga bagli dogu Roma imparatorlugu, baska bin yildir asili. Daha küçük imparatorluklar gül ve Yeni Dünya düstü. Çin hem siyasi hem de kültürel etkisini yayilan. Hindistan dini ve siyasi kuzeyden isgal Müslüman krallarin olarak bölünmüs kaldi. Dogu ve Güneydogu Asya'nin çevresi ya Hintli ya da Çinli etkisi altinda düstü. Mogollar ayni anda birkaç uygar toplumlari tehdit etti.

Toynbee'nin tarih böylece çogunlukla üçüncü binyil arasinda, bir asiri derecede din ve siyaset üzerine odaklanmistir ve orta ikinci bin MS Prehistorik kültür "teknolojik devrimler, c basligi altinda 5. bölümde kaplidir. 70.000 / 40.000 milattan önce - M.Ö. 3000 "Post-Rönesans Avrupa Öte yandan bölümlerde 71 ve 76 kaplidir, Toynbee biyosfer gömülü ve kendine zarar verici uygulamalara karsi savunmasiz oldugunu nasil insan uygarliginin açiklamak için özen yok. ?ki kitap biter gibi insanin iliskisi hakkinda Bölümler "toprak ana" uygarlik bölümleri çevreleyecek.

Toynbee ticari veya egitim kurumlari hakkinda çok az ve 20. yüzyilin eglence kültürü hakkinda hiçbir sey yaninda söylüyor. Onun tarih yazdirma dünyasina ziyade elektronik iletisim dünyasina baglidir. Ayrica, bu dünya tarihinin o büyük siyasi ve dini imparatorluklarinin çevresi vardi belki de Afrika kitasini ihmal. Bazi diger dünya geçmisleri aksine, belirli bir ucuna dogru ilerleme çok az anlami yoktur. Aksi takdirde, ?nsanoglu ve Toprak Ana, insanlik tarihinin kapsamli ve son derece bilgilendirici anlati oldugunu.

D. Peter N. Stearns'in Dünya Tarihi: Temeller.

Digerlerinin aksine, bu kitap gibi bir dünya tarihi ama dünya tarihi hakkinda bir kitap degildir. Yazar, dünya tarihinin hikayesi anlatti gerektigini nasil düsündügünü Ancak, "Bir Dünya Tarihi ?skelet" baslikli bölüm, iki, söyler. Ben Stearns'in dünya tarihinin bu tasarimini temsil "iskelet" takip edecek.

1. erken asamalarinda: 2500000 MÖ 10 milyon BCE: insan kültürü yaratmak, bir baskin tür olarak gelistirilen Homo sapiens.

(a) Teknoloji ve göç: Erken insanlar avcilik yardimci olmak için araçlar icat ve
balikçilik. Onlar yeryüzünün diger bölgelerine Afrika'dan göç etti.

Tarimin (b) Advent: tohum Kadin deney disinda yetistirilmesi, tarimin ilk Karadeniz bölgesinde gelistirilen ve daha sonra dünyanin diger bölgelerine yayilmis oldu. Çin ve Orta Amerika'da bagimsiz gelistirilmistir.

 Tarim toplumlarinin (c) Doga: avci ve toplayici aksine, tarim toplumlari bazi yerlerde tespit edildi. Bazi diger mesleklerde faaliyet göstermelerine izin üretmek bir fazlalik gelistirdi. Bu sehirlerin kurulmasi ve servet ve ataerkilligin esitsizligi yol açti.

(d) Medeniyet: Medeniyet sanat ve el sanatlari, resmi hükümetler ve yazma edinimi ile, tarimsal fazlalik sagladigi sehirler ile karakterizedir.

(e) Mekanlar: erken medeniyetlerin Mezopotamya, Misir, Hindistan ve Orta Amerika nehir vadilerinde bulundugu ve sik sik sulama projeleri ile kolaylastirilmistir.

(f) Nehri vadisinde uygarliklari: hukuk sistemleri, edebiyat ve sanat, para, ticaret yollari, matematiksel teknikler ve sonraki toplumlar hizmet diger yeniliklerin eserlerini gelistirdi uygar topluluklar. sehirler çevreleyen alanlarda nüfuz alanlarinin gelistirdi.

Erken uygarlik döneminde (g) Sonu: Misir imparatorluk azaldi ve ?ndus Vadisi toplum kayboldu gibi dogu Akdeniz bölge kurulu kolonilerde Fenike ve Yahudi halklari ve yaratilan tek tanrili din. Çin toplumu daha iyi organize oldu. Demir dönüstürülmüs savas artan kullanimi.

2. klasik dönem, 600 M.Ö. 1000 M.Ö.: Çin, Hindistan, ?ran'da iktidar ve kapsami genisletilmis siyasi örgüt ve Akdeniz bölgesinde. ?ran'da imparatorluklarin ile Çin ve Roma gibi yollar, posta servisi, kanallar, dil entegrasyonu ve bürokrasi dahil olmak üzere merkezi hükümetler gibi iç gelismeler geldi.

(a) Belirgin özellikleri: Ayri uygar toplumlar kendi çekirdek geleneklerini gelistirdi. Hindistan'da, gelenek Hindu dininin esas alinmistir. Çin'de, merkezi hükümet daha önemliydi. Yunan ve Roma klasik uygarliklar siyaseti yani sira felsefe, edebiyat ve sanat vurgulamak. Sanatsal basarilari ile Pers uygarligi karisik Zerdüst din.

(b) Klasik dönem karisikliklar: Bu ayri kültürleri gelistirmek için zaman aldi. Bu basitlestirmek önemlidir. Nüfus artisi tüm bölgelerde meydana geldi. Ticari iliskiler ve ayri dinlerde toplumlar arasindaki kültür alisverisi vardi. ?pek Yolu Çin ve Roma bagladi. Hint Okyanusu üzerinden deniz yoluyla bulasan ticaret Roma ve Hindistan'i bagladi.

 (c) Gerileme ve sonbahar: Çin ve Roma'da Empires Hunlar olarak devrildi ve diger göçebeler kendi etki istila. Hindistan'da Gupta ?mparatorlugu da sona erdi. Ancak, ?stanbul'daki dogu Roma imparatorlugu çok daha fazla yüzyillar boyunca hayatta. Çin'de merkezi hükümet daha güçlü olurken Roma'nin çöküsünden sonra, Avrupa siyasi birligini yeniden kazandi asla.

3. Mesaj Klasik Dönem, 500 CE 1450 CE: Bu dönemde en önemli iki gelisme misyoner dinlerin yayginlasmasi ve trans-bölgesel ticaret ivme vardi. Barbar isgalciler klasik medeniyetler, Rusya, Japonya, Kuzeybati Avrupa ve Sahra-alti Afrika gibi yerlere medeniyet yayilmasini altüst sonra. Ticari temaslar ve kültürel degisimler artti.

 (a) Misyoner dinler: Budizm, Hiristiyanlik ve ?slam gibi tüm tanrili din reddetti bu süre içinde üyelik ve etki kapsaminda büyüdü.

(b) Ticari baglantilari: Hint Okyanusu'nda Arap tüccarlar Çin'e Ortadogu ayri toplumlarin bagladi. Mal yani sira, borsalar gibi Hindu numaralandirma sistemi, Çinli kagit yapimi ve haritalar, ve tohum yeni çesitlerin kültürel ögeleri içeriyordu. Bu dönemin sonuna dogru, Araplar silahlar ve gelistirilmis gemilerle Avrupalilar tarafindan degistirildi.

 (c) Mogollar: Yeni bir barbar bir imparatorluk Çin, Rusya ve ?ran'i fethetti Mogolistan'da ortaya çikti. Ancak, bu birlesik imparatorluk artan ticaret ve kültür alisverisi kolaylastirmistir. Mogollar sonra Çin ve Asya'nin diger bölgelerinde atildi. Moskova'nin dukes Rusya'da topraklari artti edinilen. Osmanli Türkleri bati Asya'da dogu Roma imparatorlugu ve diger topraklarini fethetti. Avrupalilar "kesfedildi" ve Amerika Kitasi kolonize.

4. Erken Modern Dönem, 1450 CE 1800 CE:

(a) Küresel degisim: Amerikan hemisfer yeni bir küresel ag olusturarak, ticaret ve kültür alisverisi alaninda haline getirildi. Bir sonuç Avrupali ??hastaliklar Amerikali yerliler kirim oldu. Ancak, yeni gida kaynaklarinin yayilmasi sonunda nüfusun büyük bir artis üretti.

(b) Küresel ticaret: Avrupa tüccar ve ticari kuruluslarin baslatilan genisletilmis Çin'den Amerika, ipek ve çay mayinli altin ve gümüs ticareti, Hindistan pamuklu bez ve diger ürünler. Afrikali köleler emek gerçeklestirmek için Amerika'ya götürüldü. ?nsan popülasyonlari artmaya devam etmistir.

(c) Empires: Yeni askeri teknikler ve kuruluslar Avrupa ülkeleri dünyanin diger yerlerinde koloniler elde etmek ve imparatorluklar kurmak için izin verdi. Portekiz, ?spanya, ?ngiltere, Fransa, Hollanda ve tüm tesis sömürge imparatorluklari. Müslüman imparatorluklar Hindistan ve Orta Dogu'da ortaya çikti. Çin geleneksel hanedan imparatorluklarini canlandirdi. Latin Amerika ?ber sömürgesi altinda düstü.

 (d) Bilim: Bilimsel bilginin bir devrim 17. yüzyil CE baslayan Avrupa'da gerçeklesti. Bu yeni teknoloji ile sonuçlanacaktir. Sonunda bu bilgi Amerika'ya Avrupa, Japonya ve dünyanin diger kismindan yayilir.

 5'e Uzun Ondokuzuncu Yüzyil: ?ngiltere'de Sanayi Devrimi fosil yakitlar büyük ölçüde refah artan üretim ve ulasim uygulanmistir hangi bir dönem basladi. ?nsan nüfusunun daha da artar sürekli Mekanize tarim genisletilmis gida üretimi. Ulasim ve iletisim teknolojilerinde arada gelismeler yeryüzünde daginik toplumlari arasinda artan temas getirdi. Avrupa ve Kuzey Amerika'da sanayilesme önceki asamasini hakim.

(a) Güç Esitsizlikler: Gelistirilmis teknolojiler onlarin sömürgeci imparatorluklar korumak için izin diger halklar üzerinde Avrupali ??uluslara askeri avantaj sagladi. 19. yüzyil sonlarinda Avrupa emperyalizminin bir dalgalanma vardi. Avrupa'da sanayilesme hammadde saglayicilari içine bu yerleri dönüm Batili olmayan ülkelerde zanaat endüstrileri bozulur.

(b) Devrimci Fikirler: siyasal ve toplumsal devrimler bir dizi sonra 18. ve monarsi kurumunu meydan 19. yüzyil baslarinda yer aldi. Bunlar Avrupa ve Latin Amerika'da Amerikan ve Fransiz devrimleri yani sira isyanlari dahil. Milliyetçilik yeni bir ruh Güney Amerika'da Osmanli imparatorlugu ve ?spanyol sömürge kural tehdit etti. Kadinlar esit haklarini talep etmeye basladi.

(c) Emancipations: Serfdom arada Avrupa ve Kuzey ve Güney Amerika ABD ?ç Savasi'nda doruga yayilan irk temelli köleligi ortadan kaldirmaya 1849 Hareketleri Avrupa'da kaldirildi. Avrupa'dan göç endüstrisini desteklemek için emek yeni kaynaklar sagladi.

(d) Milyonlarca Bu hanedan degisikliklere yol ve ekonomi üzerindeki devlet kontrolünü artti simdi I. Dünya Savasi olarak bilinen Avrupa içi savasta öldürüldü. Avrupa egemenligi sona erdi olarak savas, Batili olmayan ülkelerin bagimsizlik hareketlerini tesvik etti.

 6. Dünya Tarihinde Çagdas Era: Biz dünya tarihinin bu dönemi nasil sona erecegini bilmiyorum ragmen, bazi temalar ortaya çikmistir:

(a) Bati'ya Zorluklar: Küresel toplumun Bati hakimiyeti ciddi tehdit haline gelmistir. ?kinci Dünya Savasi'ndan sonra en Afrika'da halklari kolonize ve Asya siyasi bagimsizligini aldi. Sanayinin Bati hakimiyeti son zamanlarda Japonya, Çin, Hindistan ve Brezilya tarafindan itiraz edilmistir. Yeni oyuncular, ekonomik kulübüne kabul edilmistir.

(b) Nüfus Patlama: Dünya nüfusu 20. yüzyilin sonunda 6 milyar kisiye ulasmasi geçtigimiz yüzyilda üç kat artti. En hizli büyüme Afrika, Latin Amerika ve Güney Asya'da yer almistir; sanayilesmis batida, yavas. Bu hizli nüfus artisinin alanlarindan göç baski yaratti.

(c) Global Teknoloji: ulasim ve iletisim teknolojilerinin gelistirilmesi gibi Küresellesme yogunlastirmistir. Yeni küresel kurumlarin ticari uygulamalari gelistirmek ve dünya sagligi için kurulmustur. ?nsan haklari da bir sorun haline gelmistir. Çin 1978 yilinda dis dünyaya ekonomisini açti ve Sovyet sistemi daha entegre bir dünya yaratmak, 1990 yilinda Rusya'da devrildi.

(d) Sosyal ve Siyasal Upheaval: Monarsik hükümetler uzak demokratik ya da otoriter rejimlere verdik. Ev sahibi sinif business class yerini almistir. Yeni firsatlar kadinlar için açti. Tüketicilik yükselisi geleneksel dini meydan okudu. Bu arada, insan nüfusunun dogal çevre üzerindeki stres koyarak, artmaya devam etmistir.

 7. Sonuç: periyotlanmasi dünya tarihinin için hayati öneme sahiptir. Toplum için en önemli degisikliklerden bazilari tarimsal ve endüstriyel devrimler, bir kültürel güç olarak dinin ortaya çikmasi olmustur ve yerin bir zamanlar daginik halklar arasindaki temasi artmistir.

Not: bölüm 4 ("zaman yönetimi") olarak Peter Stearns dönemleri tanimlanmis izin ölçümlerin "türlerini tanimlar. Bunlardan bazilari sunlardir: 1. "Yeni dönemden önce baskin çikmisti Temalar önemi çekilmeye baslar, hatta tersine olabilir." 2. "Bir önceki örgütlenme ilkeleri önem fade ... o zaman ne tanimlamak için gerekli olur yeni temalar vardir. Dünya Savasi gibi büyük bir olay "" 3. Bazen dünya tarihinin yeni bir dönem tarafindan tetiklenen "

Ben Dünya Tarih Kurumu ait en tarihçiler takip Peter Stearns yeryüzünde bir kez daginik toplumlar arasindaki temaslari ve kültürel degisimleri ticaret büyük önem eklersiniz. ?pek Yolu özellikle dikkat çekiyor. Dünya tarihinin sonuçlanan olay yeryüzünde halklarin ve uluslarin tam entegrasyon olacaktir. Birlesmis Milletler bu henüz tamamlanmamis sürecinde ilk adimdir.

 

E. 2000 yilinda yayinlanan Uygarlik William McGaughey Five Epoch için hikaye tasarim:

?çindekiler:

Dünya tarihindeki bir desen arayisi Bölüm 1 - dönemini tanimi dogru tarihsel kapsama için bir rehber, bölüme bir bölümü olarak tarihsel bilgi, tarihin kitaplarinda alani için rekabet, bir önyargili tarihin bir örnek, nüfus, hakkinda, Batili olmayan insanlarin öyküleri, dini geçmisleri, tarihsel ilerlemenin Hegel'in düzeni, tarihsel nüks teorileri, Spengler tarihi, Toynbee'nin medeniyetler teorisi, Toynbee'nin düzeni bir elestiri, dünya kültürüne ortak unsurlar, tarihi unsurlarin bir rehber olarak kültürel teknolojiler degisen

Toplum içinde farklilasan Bölüm 2 Kurumlari - Üçüncü çagda bir benzetme, bölünme atmalarini ve siniflara, bu tarihin bir özetini, ilk çagda hükümetin dekolmani, ikinci dönemin dünya din dekolmani, egitim ve ticaret dekolmani, dekolmani Dördüncü çagda haber ve eglence

Bölüm 3 Kisilik ve inanç - bir genis anlamda, kisilik ve inanç din, ilkel din, ilk medeniyet din, ikinci medeniyet din, üçüncü medeniyet din, dördüncü medeniyet din, besinci medeniyet din, degisen bayram

Bölüm 4 kisa Medeniyeti I tarihi - Orta Dogu'da tarih öncesi zamanlarda, eski uygar toplumlar, ilk Mideastern imparatorluklar, göçebe istilalari, militarizm, bir dünya gücü, Hunnish ve ?skandinav patlamalar, Roma ?mparatorlugu'nun devami olarak Roma'nin çikmasi dogu, Pers, Kushan ve Sasani imparatorluklari, Hindistan, Çin, dogu ve güneydogu Asya, Kolomb öncesi Amerika
 
Bölüm 5 Uygarlik II kisa tarihçesi - din bir degisiklik, Ikhnaton ve Musa'nin tevhid, Zerdüst etkisi Yahudiler yabanci egemenligi altinda, erken Hiristiyanlik, Bati kilisesinin gelisimi, Roma kilisesinin gücü, Ortodoks Hiristiyanlik, daha sonra Farsça dinler, ?slam dini, ?slam imparatorluklar, Hindu ve Budist din, Hindistan disinda topraklari Hint dininin yayilmasinda

Bölüm 6 Civilization III kisa bir tarihçesi - özel durumlar: Avrupa'da kökeni, çözdürme din kültürü, görme devrimi, Luther'in protesto kuzey Atlantik uluslar, sömürge ticaret arasindaki ticari rekabet, endüstriyel çagda ticaret rekabet, emek hareketi, egitim, ulusal tarihlerin, demokrasi ve devrim, Bati sömürgeciligi, materyalizm ve çözülme çözülüyor

Bölüm 7 Civilization IV kisa bir tarihçesi - kültürel omuzlarindan kaldirdi agirlik, bu tarih söylüyorum bazi güçlükler, amatör ve profesyonel spor, Broadway sahnesinde diger 19. yüzyil Amerika'da eglence, irksal uzatmalar, siyah-beyaz aromali sarkicilar, yapimlari , sinema, radyo yayinciligi, televizyon, spor yayinlari, kumar, narrowcasting, bilgisayar tarafindan olusturulan eglence
 
Bölüm 8 kamu deneyim üzerine kültürel teknolojilerin etkisi - Sokrates ile bir konusma, bir ifadede niteliksel degisiklikler kültürel teknolojilerin bir dizi bellek prehistorik kültür, okuma yazma bilmeyenlerin iki görüs, ideografik yazma, ilerlemeleri ilham nasil olabilecegini alfabetik yazi felsefe ve din, baski ve bireysel yazar, elektronik görüntü siyasi mesajlarin bir çatisma, ritim yeni ideal bilgisayar baglantilari etkisi

Bölüm 9 kültürel teknolojilerin kisa bir tarihçesi - yazma nasil basladi, alfabetik komut, baski, fotograf, telgraf, telefon, sinema filmlerinde, radyo, televizyon yayilmasi ideografik yazi, alfabetik yazi, difüzyon, bilgisayar

Bölüm gelecegi tahmin etmek, dünya tarihini kullanarak 10 - tarih daha önceki kültürlerin benzer yoluyla, tahmini tekerrür etmez, neden geçmis medeniyetlerin bazi gözlemler, karsidaki hareketleri, senkronize siyasi liderlik, degisen medeniyetlerin etkisi bu süreçle ilgili bazi sorular, sosyal yapilar, bazi anomaliler, yeni medeniyetler zamanlamasi, organik yasam döngüsü, altin sehirler, Quickening kültürün belirtileri, dar kavgacilik ve ticari temas, matematik ve ticari yenilikler bir ortamda, daha genis bir dünya algilari ile bir baglanti

Bölüm besinci medeniyet 11 ?malar - bilgisayar çaginda sekli, bilgisayar ve ilgili projeksiyonlar, istihdam etkileri dogasi, dogal dünyayi modelleme, bilgisayar, egitim ve ögretim, kiyas yoluyla tahmini, bilgisayar ürünleri satin almaya karar vermeden yeni yollarla satis , bilgisayarli ögretim, bilgi üniversite yeniden düsünülmesini, isçilerden yabancilasmis, bir üniversitenin fikri, kendini tanimi arayisi, felaket ihtimali, Frankenstein uygarligi

Nasil Öykü:

Bu dünya tarihinin bir kitaptir. Burada tasarlandigi gibi, dünya tarihinin medeniyet hikayesi. Bu uygar toplumlar uygarlik disinda kabile toplumlarinda ya da çikti önce oldu olaylari dislar. Ayni zamanda dogal seyrini dislar. Esasen, uygar toplumlarin dili yazdim olanlardir. Tarih bu yazili kayitlardan bilinmektedir olaylarin öyküsüdür; ve dünya tarihinin yeryüzünde boyunca okur toplumlarda meydana olaylari içerir.

Bu özel kitap 11. Bölüm bu yazinin yazildigi anda bilinmeyen oldugu ölçüde gelecege hikayesi devam 8'e kadar bölümlerde 4 uygar toplumlarin tarihini anlatiyor. Bölüm 2 de tarihin bir parçasidir; tabiri caizse, kendi yaratilis hikayesi - her medeniyetin basinda olaylari anlatmaktadir.

Geri kalan bes fasil bu kitabin tarihçiliginin üzeresiniz. Bölüm 1 dünya tarihi bir ana örnek olarak Toynbee'yi kullanilarak yazilmalidir genis anlatilir. Bölüm 3 Her medeniyetin "din" tanimlar. Kisilik ve inanç din baslica iki yönü vardir. Bölüm 8 ve 9 bu tarihin "kültürel teknolojilerin" (iletisim teknolojileri) rolünü açiklar. Bölüm 9 Bu teknolojiler icat veya gelistirilmistir anlatiyor. Bölüm 8 toplumdaki teknolojilere ve kurumlar arasindaki iliskiyi açiklar. Yeni bir medeniyet ortaya çikacak zaman Bölüm 10 tahmin etmeye çalisir. Hangi kosullar genellikle mevcut?

Fakat yine hikayenin kendisi bölüm 11 hikaye devam edecek nasil bir bekleyis olmak, fasil 4 ile 8 görünür. Bu bölümlerde, dört ardisik dönemlerde toplumun gelisimine iliskin olaylarin bir anlati var. Bu bölüm, her bölüm belirli bir kurum ziyade olaylarin bütünü üzerine odaklanmis olmasi disinda tarihin bir standart kitap benzerler. Örnegin, bölüm 4 5 Budizm, Hiristiyanlik, ?slam ve diger gelismis dinlerin ortaya çikmasi yaklasik ilk iki yy Bölüm büyük imparatorluklarin sonuçlanan hükümet kurumunun ilgili.

Uygarlik Bes çaglarda, dünya tarihinin her bir medeniyetin ile iliskili bes dönem veya dönemlere ayrilmistir. ?lk uygarlik 3000 yillari arasinda dönemi anlatir uygar toplumlar Misir ve Mezopotamya'da ve Mesih'in zamaninda ortaya çiktiginda. ?kinci medeniyet Protestan Reformu gerçeklesti Mesih'in zamaninda 1500 MS arasindaki süreyi tanimlamaktadir. Üçüncü medeniyet 1500 AD ve 1920 AD, dördüncü medeniyet 1920 AD ve 2000 AD ?nternet çikardi dönemini anlatmaktadir I. Dünya Savasi'nin sonrasinda arasindaki dönemi anlatir. 21. yüzyilda baslayan besinci uygarlik bilgisayar teknolojisi hakim bir hala gelismekte yastir.

?letisim teknolojisi ardisik medeniyetler sekillenmesinde önemli bir rol oynar. Her medeniyet çaginda sirasinda kamu iletisimin baskin mekanizma haline gelismekte olan bir teknoloji ile baslar. Ve böylece, ilk medeniyet olan ilkel, ideografik formda yazma ile iliskilidir; alfabetik yazi ile ikinci medeniyet; baski ile üçüncü medeniyet; Elektronik kayit ve yayin ile dördüncü medeniyet; ve bilgisayar tabanli iletisim ile Internet gibi besinci uygarlik.

Iletisim teknolojisi her tür özel bir kurumun gelisimini tesvik eder. ?lk uygarlik için, hükümetin kurumdur; ?kinci medeniyet için, dünya dini; Üçüncü medeniyet, ticaret ve laik egitim için; Dördüncü medeniyet, haber ve eglence endüstrisi için; ve besinci medeniyet, internet ve belki de diger kurumlar için. Bu ardisik kurumlar her toplumda gücünü kullanir. Yeni bir dominant olmasina ragmen, bu güç bölünmüs oldugu giderek çogulcu toplum için birbirleri ile kombinasyon halinde çalisir. Her dönemin tarihi, çesitli kurumlari kapsayan güç mücadeleleri ve diger etkinlikler açiklanir.

Dünya tarihinin bu tür bizim son derece karmasik bir toplumda zamanla ortaya çikmis çesitli kurumlar hakkinda bir yaratilis hikayesi olmasi amaçlanmistir. Bazi geçmisleri gibi siyasi olaylarin öyküsü ya da büyük uluslarin bir kronik degildir. Onun hikayesi bati halkinin tarihine sinirli degildir. Bazi insanlar daha güçlü ya da digerlerinden daha basarili oldugunu niçin açiklamiyor. Bunun yerine, bu tarih olusturmak için bir iskelet gibi iletisim teknolojisi ve fonksiyonel kurumlarin ikiz yönlerini kullanir. Bu bazilari digerlerinden daha fazla objektif kosullara bagli geçmisini odaklanir. Bu kitap, kalabalik milletlerin geçmislerini, dünya tarihinin kitaplarinda yer adil bir pay almalari gerektigini iddia ederken, ayni zamanda modern dünyamizi yaratti olaylara ve gelismelere daha fazla dikkat yönlendirir.

Bir yaratilis hikayesi olan Medeniyet Bes Dönemleri ilk gelisim çaginda belli bir kurumun biçimlendirici deneyimleri özel önem veriyor. Dünya tarihinin ikinci çagda sosyal matris güçlü bir kurum haline geldi ila Örnegin, dünya dini beri "ayirir" bu dönemin tarihi sadece din üzerine odaklanmistir. Din sonraki çaglarda bir tam gelismis biçimde devam olsa da, onun hikayesi o süre kadar devam etmez. Ayni ilk çag göre hükümetin dogrudur; vb tarihçinin gücüne üçüncü çagin göre, birlikte ticaret ve egitim dolayisiyla sinirlayici bir faktör olabilir insan deneyiminin diger bazi yönü, yerine toplumdaki kurumlarin yaratilmasina odaklanmis olan önemli olaylari seçin.

 

BÜYÜK TAR?H?

Big History Bazi mevcut modeller sunlardir:

 (a) David Christian, Zaman Haritalar: Big Tarihine Giris, 2004 yilinda yayinlanan

(b) Cynthia Stokes Brown'in Big History: 2007 yilinda yayinlanan Günümüze Büyük Patlama'dan itibaren

 (c) William McGaughey 2015 yilinda yayinlanan Üçlü Varliginin Tarih,

 

A. Zaman David Christian'in Maps için hikaye tasarimi: Big History An Introduction, 2004 yilinda yayimlanan:

?çindekiler:

Giris - "büyük tarih" - tüm zaman ölçekleri, yapisi ve organizasyon geçmise bakarak, ve büyük tarihe karsi,

BÖLÜM I CANSIZ EVREN

Bölüm 1, ilk 300.000 yil: evren, zaman kökenleri ve uzay - baslangiçlar sorunu, evrenin, Big Bang'in ilk bilimsel hesaplar: ilkel kaos düzenin ilk isaretleri, big bang kozmoloji için delil, görelilik ve nükleer fizik, kozmik fon radyasyonu, delil diger formlari, ne kadar güvenilir big bang kozmoloji ?, not üstel gösterim, özet üzerinde

Bölüm galaksilerin ve yildizlarin 2 Origins: karmasikligi baslangici - Erken evren ve ilk galaksilerin, kozmolojik hayvanat bahçesi: kara deliklerin, quasars ve karanlik madde, bizim günes yasam ve yildizlarin ölümü, yaratilis, ölçegi Evren, özet

Bölüm 3 Origins ve yeryüzünün tarihi - günes sistemi, erken earth: erimesi ve sogutma, erken yeryüzünde deliller modern jeolojinin kökenleri, Wegener ve levha tektonigi modern teorisi, toprak kisa tarihçesi ve atmosfer, özet

YERYÜZÜNDE BÖLÜM II YASAM

Bölüm 4 yasamin kökeni ve evrimi teorisi - yasam: Toprak, özet yasamin karmasikligi, Darwin'in yeni bir seviyeye ve evrim teorisi, evrim teorisinin, modern kökenleri, dogal seleksiyon yoluyla evrim kaniti, baslangiçlar

Bölüm 5 yasamin evrimi ve biyosfer - çesitliligi ve karmasikligi, Arkeen dönemi: Bakterilerin yas, Proterozoyik dönemi: karmasiklik yeni formlar, Kambriyen patlamasi: mikrokozmosun macrocosm, memeliler ve primatlar, evrim ve Dünya'nin geçmisi: "Gaia" bireysel türler ve bunlarin geçmisleri, özet

BÖLÜM III ERKEN ?NSAN TAR?H: ÇOK WORLDS

Bölüm 6 insan evrimi - ?nsan geçmisi: karmasiklik yeni bir seviyeye, insanlar, delil ve iddialarin görünümünü açiklayan: insan evrimi, primat ve hominine radyasyonlarina primat miras dik yürüme ve ilk homininlerini, alet kullanimi ve hikayesini insa et yeme: Homo habilis, büyük beyinleri ve araliklari: Homo ergaster'in ve Homo erectus, geçtigimiz milyon yillik ?nsan öncesi homines, özet

Bölüm 7, insanlik tarihinin baslangici - insan dilinin evrimi, insanlik tarihi kaçta baslayacak ?, Afrika kökenleri: ?lk 200.000 yil, toplu ögrenme bazi kurallar, paleolitik yasam biçimleri, "Yayginlastirma: Üst Paleolitik ve bunlarin etkileri göçler, biyosfer, özetle insan etkisi

BÖLÜM IV HOLOSEN: B?RKAÇ WORLDS

Bölüm 8 yogunlastirilmasi ve tarim kökenleri - ?nsanlik tarihinin Holosen döneminde, son buzul çagindan, üç dünyalarin sonu, tarim ?, evcillestirme, kronoloji ve erken evcillestirme cografya, tarim kökenleri, açiklayici "çekiciler nedir "neolitik devrimin, kültürel ve ekolojik preadaptations know-how; can alici degisim, nüfus baskisi ve degisim; nüfus artisi, yogunlasmasi ve uzmanlasma; sedentizm tuzak, tarimsal kökenli ?, erken tarim yasam tarzlarinin, teknolojilerin genel bir açiklama: bahçecilik, degil tarim, köy topluluklari, hiyerarsiler veya esitlik ?, diger toplumlarla iliskileri, tarimsal etkiler, özet

Bölüm 9 Dogal dünyadan kaynak ayiklanmasi ekimi, "ikincil ürünler devrimi" kaymasinin yeni yollar, sulama, diger yenilikleri, nüfus: - insanlar üzerinde güç doga üzerinde güç itibaren toplumsal karmasikligi, yogunlastirilmasi sehirler "medeniyet" devletler ve Büyüme, hiyerarsi: zenginlik ve güç ortaya çikan esitsizliklerin gelisen esitsizlik, güç ve kontrol yeni biçimlerinin kanitlar: rizaya dayali iktidar, ilk büyük sehirler, ilk devletler: Güç zorlama, isbölümü göre; bürokrasi, muhasebe ve yazma; ordular ve vergilendirme, "haraç alma" toplumlar, özet

Bölüm 10 Tarim "medeniyetler" çaginda Uzun trendleri - çesitliligin yeni formlar, degisim aglari, uzun vadeli egilimler, tarim medeniyetlerin gücü artan araligi, yenilik kaynagi olarak ölçek, nüfus artisi, kaynagi olarak devletler birikimi; degisimi, ticaret ve sehirlesme; yenilik, özet oranlari

BÖLÜM V: MODERN ERA: B?R DÜNYA

Bölüm 11 moderniteyi Yaklasiyor - dünya modernite ve modern devrimin, nüfus artisi, teknolojik ustalik arifesinde, siyasi ve askeri gücü, dönüstürülmüs yasam biçimleri, düsünce, hizlanma, modernitenin teorileri, nüfus artisi ve yenilik oranlarinin yeni modlari, artti bazi olasi çekiciler, demografik teoriler, idealist teoriler, ticari kuramlar, sosyal yapi teorileri, ölçek ve degisim aglarinin sinerji özeti

Bölüm 12 Küresellesme, ticarilestirme ve yenilik - postclassical Malthus döngüsü: onyedinci yüzyilda 'için ondördüncü, büyüme ve yenilik modelleri, kolu ticarilestirilmesi etkisi: ondördüncü yüzyil, ticarilestirilmesi ve etkileri, erken modern Malthus döngüsü önce toplumlar, yeni küresel topoloji: dönüsüm ?, özet için olgun Avrupa'da, küresel degisim degisen topoloji, Avrupa'da küresel borsalarin etkisiyle, bir dünya degisen rolü

Bölüm 13 Modern dünyanin Dogum - ?ngiltere'de ekonomik devrim, sosyal baglam, tarim, sanayi, Fransa'daki siyasi devrim, kültürel devrimi, ikinci ve üçüncü dalgalar, özet

Bölüm 14 yirminci yüzyilin büyük ivme - ivme, insan toplumu içindeki degisiklikler, yirminci yüzyilda, yaratilis yenilik dalgalari: Tüketici kapitalizm ve yeni yasam tarzlarinin, kapitalizmin çeliskileri: esitsizlik ve yoksulluk, geleneksel yasam tarzlarinin imha, imha Geleneksel kolu imparatorluklar, çatisma, biyosfer, özetle insan iliskilerinde degisiklikler

BÖLÜM VI: GELECEGE ?LSK?N GÖRÜSLER

Bölüm 15 Bir sonraki yüz yil, orta gelecek: - Futures gelecek, yakin gelecekte düsünmeye sonraki yüzyillarda ve bin yil, uzaktan gelecek: günes sistemi, galaksinin gelecegi ve evren, özet

Ekler - tanisma teknikleri, kronolojileri ve zaman çizelgeleri; Büyük zaman çizelgelerine, çekirdek hikayesi, zaman tamami için bir kronoloji, yeryüzünde toprak ve yasam öyküsü anlamak, bir modern zaman hatti insa, insanlik tarihinin paleolitik çag, insanlik tarihinin Holosen dönemi, jeolojik zaman çizelgesi; kaos ve düzen

Nasil Öykü:

David Hiristiyan elbette bir insan bakis açisiyla evrendeki her seyin bir öyküsü yazmistir. Alti parça varolusun farkli alanlarini ayirmak.

Bölüm I fiziksel evrenin yaratilisi ile ilgili. Birinci bölümde madde ve enerji ayrilmis oldu hangi Big Bang ve hemen sonrasinda odaklanir. ?kinci bölüm de agir elementlerin olusturulmasini içerir yildizli olusumu üzerine odaklanir. Üçüncü bölümde yeryüzünde odaklanir. Bu dünya günes çevresindeki malzemeler ve nasil ardindan bir kabuk ve diger jeolojik özellikleri gelistirilen nasil olustugunu anlatiyor.

Bölüm II yeryüzünde yasamin ortaya çikisiyla ilgilidir. Bu erken tek hücreli canlilarin ökaryotik hücreler ve çok hücreli organizmalar tarafindan katildi sonra canlilarin çogalmasi ile ilgilidir. Evrim teorisi canlilarin çesitliligini gelistirdi açiklar. Bitki ve hayvan yasami daha büyük ve daha karmasik formlar türlerin karisimi ilave edildi. Canlilarin yakindan dünyanin degisen kosullarina bagli edildi; ve yeryüzü kendisi önemli ölçüde yüzeyinde yasamin varligi etkilenmistir.

Bölüm III insan türünün yasam tartisma daraltir. Homo sapiens diger türlerden nasil evrildi? Fosil kalintilari ile kanitlandigi üzere insanliga karsi atilan adimlarin neler oldu. Altinci bölümde kendi evrim sürecinde insanligin fizyolojik gelisimine kapsar. Yedinci bölümde ilkel insanin kültürünü kapsar. Afrika, dil becerileri, tas aletler olusturulmasi, göç ve ticaret, degisen iklimlere uyum desen edinim insan göçü ve hayatin diger türler üzerindeki av etkisini kapsar.

Bölüm IV civarinda 11.500 yil önce baslayan ve günümüze kadar devam ediyor erken "Holosen" çagin bir tarihidir. Ana olay gida üretimi yogun ve arazi belirli bir miktarda yasamak için daha fazla kisi izin tarimin gelismesi oldu. Bazi hayvanlar da evcillestirilmis bulundu. Çünkü artan gida üretimi, insanlik sehirlerde araya basardi. Kentsel yasam, toplumun dogasini degistirdi. Toplum daha çok sinif tarafindan tabakali oldu. ?nsanlar kalici konut yasadi. Yazma icat edilmistir. Insanlik teknolojileri araciligiyla doga bastirilmis gibi, güç mücadeleleri insan topluluklari ya da devletler arasindaki yogunlasti. Ticaret aglari vardi.

Bölüm V kendi içinde, bu çag zamaninda kendi yakin olmasi disinda çok az demektir, "Modern çag" baslikli. Altyazi "Tek Dünya", insan nüfusunun büyür ve ulastirma teknikleri gelistirmek gibi küresel kültür gelistikçe, daginik halklar arasinda bölgesel farkliliklar yok oldugunu göstermektedir. Modern çagin bazi özellikleri nelerdir? Yeryüzünde Daginik halklar kesif ve ticaret seferler sayesinde birbirinden haberdar oldu. Dini ideolojilerin doga bilimleri bir inanç yol verdi. Teknolojik ilerlemeler artan maddi refahin ve nüfus artisi getirdi ama savaslar daha ölümcül oldu. Enformasyonun hacmi büyük ölçüde artmistir. Güç ticari degisim hub yönelmistir. Avrupa kültürü egemen oldu. Sanayi Devrimi, politik, sosyal ve kültürel degisimleri üretti. Degisiklikler 20. yüzyilda hizlanmistir. Insan yerlesimi biyosferdeki hayati tehdit etti.

Bölüm VI Gelecegin öngörüleri ayrilmistir. Bu tür tahminler belirsizligi gerekçe ile baslar. Önümüzdeki yüz yil içinde, insanlik büyük bir çevresel sorunlarla karsi karsiya olabilir. Dogal kaynaklar bunlar doldurulan daha hizli kullanilmaktadir. Önümüzdeki birkaç yüzyillarda, Mathusian asiri nüfus insan türünün yasamini tehdit edebilir. ?nsanlik dis uzayi yasamak için deneyebilirsiniz. Uzak bir gelecekte, biz kendi nükleer yakit harcaniyor günes ölçüde boyutu genisletmek olacagini biliyoruz. Yeryüzünde Kosullar dayanilmaz sicak olacak. Sonuçta, evrenin kendisi bir kara delige kaybolabilir.

Christian'in kitabi siyasi olaylar üzerinde durmak degildir. Onun bakis açisi bati dünyasina sinirli degildir. Akil hocasi William McNeill ve Dünya Tarihi Dernegi gibi, Hiristiyan ticaret, göç ve kültür alisverisi yoluyla yeryüzündeki farkli toplumlar arasinda temaslar büyük önem vermektedir. Toynbee ve digerleri sürücüler dünya tarihine önermek yasam döngüsü degisim iç dinamigi üzerine az vurgu vardir.
Hiristiyan zaman ve mekan matriksinde ayni zamanda "karmasiklik" tespitlerine yer ve mekan birimi basina tüketilen enerji akislarinin veya enerji sadece deneyim farkli alanlari arasinda birlestirici bir faktör bulur. Büyük geçmis artan karmasikligi ve insan vücudu ve beyin uzayda büyük yerlerden hareketli enerji akisi dogru bir ilerleme gösterir.

 

B. Cynthia Stokes Brown'in en büyük tarihi için hikaye tasarimi, Big History: 2007 yilinda yayinlanan Günümüze Büyük Patlama'dan, Gönderen:

?çindekiler:

Zaman ve Mekan Bölüm I Derinlikleri

Bölüm Evrene Genisleyen 1 (13.8 Milyar - 4.6 Milyar Yil Önce) - sis ve seffaflik, pirilti galaksiler, günes / el sol / helios / kalip sonne, cevapsiz sorular

Bölüm 2 Living Earth (4.6 Milyar - 5 Milyon Yil Önce) - hücre ve yasam süreçleri (3,9-2000000000 yil önce), yeni hücreler ve iki ortagi seks (1800000000-460000000 yil önce), bitki ve yüz Toprak (460-250.000.000 yil önce), hayvanlar kiyiya (450-65000000 yil önce) gelip, sempanze (65-5.000.000 yil önce), cevapsiz sorularin dinozorlar

Bölüm 3 ?nsan Dogusu: Bir Türler (5 Milyon 35.000 Yil Önce) - Homo erectus sapma gelen Homo erectus soyundan, Homo sapiens dünyasi, cevaplanmamis sorulari yasar

Bölüm 4 ?leri Avcilik ve Toplama (35,000-10,000 yil önce) - avcilik ve toplama hayat, ne yaptigini avci-toplayici ?, yükselen denizler, genetik sürüklenme ve adaptasyon, cevapsiz sorular konusmak

Bölüm II On Bin Yil Sicak

Bölüm 5 Erken Tarim (8000-3500 M.Ö.) - bitkiler ve hayvanlar, kalici avci-toplayicilar ve göçebeler, cevapsiz sorular yerlesmek evcillestirme, üç küçük kasaba, efektler girmek

Bölüm 6 Erken Kentler (3500-800 BCE) - Sümerler, diger kent merkezleri - Hindistan, Misir ve Çin, kentsel dönüm noktalari, cevapsiz sorular

Bölüm 7 Afro-Avrasya Agi (800 BCE-22 CE) - Hindistan, Çin, Yunanistan, Roma; Nüfus, çevre ve din; cevapsiz sorular

Bölüm 8 Afro-Avrasya Agi (200-1000 CE) Genisleyen - merkez çekirdek (200-600), ?slam dogar ve Çin (600-1000) kurtarir, kenarlar ve Afro-Avrasya aginin sinirlari, karmasikligi maliyetleri, cevapsiz sorular

Amerikan Medeniyetler Bölüm 9 Dogusu (200-1450 CE) - sahnede insanlar, Mesoamerica, Aztek imparatorluklarin Maya ve kent merkezlerinde, Güney Amerika'da kent merkezleri, Amerika'nin geri kalani, Afro-Avrasya baglaminda Amerika, cevapsiz sorular

Bölüm 10 Tek Afrika-Avrasya (1000-1500 CE) - Mogollarin dogusu ve yayilisi, Mogollar, sonra Mings, Çin; Mogollar ve sonradan ?slam dünyasinda, Avrupa 1000'den 1500'e kadar Avrasya çekirdegin marjlari, cevapsiz sorular

Küre (1450-1800 CE) baglanmasi Bölüm 11 - Columbus, ilk karsilasmalar, global takas, büyük imparatorluklar için pota; din, bilim ve savas; cevapsiz sorular

Bölüm 12 Sanayilesme (1750-2000 CE) - burjuva iktidar, sanayi devrimi, emperyalizm ve dünya savaslari 1850-1945, Amerika Birlesik Devletleri 1945-2000, cevapsiz sorular ile liderlik

Bölüm 13 simdi ne olacak? Sirada ne var? - Bazi küresel tedbirler, toprak, ormanlar, toprak, su, radyasyon, olasi kisa vadeli senaryolari ile deney, evrenin riayet, cevapsiz sorular

Nasil Öykü:

?çindekiler tablosuna göre, büyük tarihi Neolitik çaglardan beri insanligin tarihidir "zaman ve mekan derinlikleri" ve "on bin sicak yil" baslikli iki kisma ayrilmistir. ?lk bölüm evren, günes sistemi, toprak, insan türünün ve tarih öncesi insan kültürünün yaratilmasi oldukça standart hesap, ayri bölümlerde anlatti. Bize ikinci bölümü odaklanalim.

Bölüm basliklari yazarin ne düsündügünü son zamanlarda insan deneyiminin önemli oldugunu söyleyebilirim. Erken tarim ve tarim ile beslenen sehirler yükselisi, 8000 800 M.Ö. dönemde önemli olaylar olacak Bundan sonra, tüm bölgelerde ve aglar hakkinda oldugunu. Aglar ticaret, göç ve fikir alisverisi ile kurulan ayri topluluklar arasindaki baglantilari vardir. Bu ayri topluluklar büyük bölgesel bloklar ve dünyanin insanlar sonunda biri haline için birlestirmek için nihai bir gelisme.

Hikaye aslinda Afro-Avrasya aginin üzerine odaklanir - "Eski Dünya" denilen eskiden ne baska bir deyisle,. Bu baglamda biz yaymak için nüfus artisi ve dünya dini baslayan Hindistan, Çin, Yunanistan, ve Roma geçmisleri var. 200 ile MS 1000 arasindaki dönem "Afro-Avrasya agini genisleterek" ile karakterizedir. Bizans, kalan ?slam dininin kökünü alirken ?ste göçebe saldirganlar bati Roma imparatorlugunu yikmak, ?pek Yolu tüccarlari ile doludur, Vikingler kuzey Avrupa dolasmak ve Afrika kralliklar ortaya çikar. Avrasya halklari Amerika ve ag genisletir ile kanca zaman bir sonraki bölüm için ayrilan büyük olay, oldugunu. Bu baslangiçta Kolomb öncesi Amerika, Maya ve Eski ve Yeni dünyalari arasinda Aztek imparatorluklarin, güney Amerika'da imparatorluklarin, kuzey Amerika'nin Kizilderili kabileleri ve degisim hikayesini içerir.

simdi Afro-Avrasya bloku ile baslayan bölgesel kültürlerin entegrasyonunu artmistir. Mogollar Hiristiyan ve ?slam dünyalari ile temasa Çin kültürünü koyarak önemli bir rol oynamaktadir. Çin'de siyah veba, menseli, Avrupa popülasyonlari decimates. Ming hanedani geleneksel Çin hükümetini diriltmeyi, Mogollar evicts. Yeni ?slami imparatorluklar bati Asya ve Afrika'da ortaya çikmaktadir. Batili Hiristiyan haçli üniversiteler kurulmus, ve yazdirma gibi yeni teknolojiler tanitildi, Kutsal Topraklar reconquer çalisirlar.

Dünyanin popülasyonlari gerçekten 1450 ve 1800 AD Yeni ticaret Avrupa ve Çin arasinda Avrupa, Afrika arasinda kurulan yollari ve köle ticareti dahil Amerika arasindaki dönemde entegre hale gelir. ?spanyol maceracilar Aztek ve ?nka imparatorluklari fethetmek. Portekizce ?spanyolca, Hollandaca, Fransizca, ve Amerika'da ?ngiliz insa sömürge imparatorluklari. Hapsburg Avrupa'yi hakim iken Osmanli Türkleri ve Safevi Persler güneybatisinda Asya'da imparatorluklar kurmak. Kurulmus dinler bilim ve Protestan reform gelen sorunlarla karsi karsiya.

1750 ve 2000 AD endiseleri sanayilesme döneminde önemli tarihi akimi. Avrupa'da ticari kültür, siyasi reformlarin ve güçlendirilmesi ticaret yükselisi buhar gücü üretim süreçleri ve tasima kosuldu gibi Büyük Britanya'da ilk gerçeklesti teknolojik gelismeler için bir baslangiç ??vardir. Sanayi üretimi yerel ekonomileri istikrarsiz. ?stimbotlar ve demiryollari uzak yerlere daha verimli insanlari ve mallari tasindi. Sanayilesmis Avrupa güç kaymasi öncü ülkeler arasinda yogun rekabete neden; ve I. Dünya Savasi ve ardindan ?kinci Dünya Savasi, hem intihar savaslara yol açmistir. 1940 ve 1950'li yillarda, lider batili güçlerin eski sömürgelerine bagimsizlik verildi. Ancak, zenginlik büyük bir esitsizlik var kalmistir.

Brown'in kitabinda son bölümde gelecekle ilgili oldugunu. Gida fiyatlari düstü gibi küresel bir bakis açisiyla, insan popülasyonlari hizla artmistir. ?nsanlar daha egitimli hale gelmektedir. Ve yine, dünyanin dogal kaynaklari tüketmeden konusunda endiseler vardir. Küresel isinma onun iklimini kararsiz. Temiz su ormanlar, toprak ve kaynaklar tükenmis hale gelmektedir. Radyoaktif atik Radyasyon halk sagligini tehdit ediyor. Insanlik bu küresel sorunlarla basa çikabilmek için mücadele ederken, büyük evren, belki de yeryüzünde felaketler bir kaçis sunan insan uzun ömürlülük bakimindan sabit kalir.

Sonuçta, bu kitap dis kisileri ziyade iç ("yasam döngüsünü") dinamikleri, tarihsel degisimin arkasindaki itici güç yapan dünya-tarihsel analizin hakim bir çizgi izlemektedir. Vurgu temas ve iletisim her zamankinden daha büyük çevrelere aittir.

 

C. William McGaughey 2015 yilinda yayinlanan Üçlü Varliginin Tarihçesi için hikaye tasarimi

?çindekiler:

Bölüm 1 Kozmosun Baslangiç ??Noktasi - büyük patlama ve kuarklarin, ilk üç dakika, kozmik hikayeler, radyasyon, kimyasal yapilari, yildiz olusum, ana-dizi yildizli kirmizi devler, cüceler ve beyaz nötron yildizlari, ikili yildizli yasi olaylar , pulsarlar ve kara delikler, uzay büyük bölgelerinde büyüklügü bu düzeyde olaylari bilerek meselesi alani, karanlik madde ve karanlik enerji dagitilir nasil yildizlar ve element agirliklari, büyüklügü, sirasinda olusturulan varlik ne tür bu periyot.

Bölüm 2 dünya ve günes sistemi - Mevcut durum, günes sistemi olusturuldu nasil sekiz gezegen, Dünya'nin Ay nasil olustugunu, dünyanin olusumu, dünyanin kimyasal bilesimi, yüzey ve iç kaya kimya, varligi Su, toprak kütlelerinin, kitalarda, isinma ve buzullasma, jeolojik süreçlerin yasamin etkisi, oksijen salinimi, bitki ve hayvan yasami, kitlesel yokolus ve diger tehditlere son sicaklik döngüleri kalintinin dönemleri, degisen ne tür olusturuldu ediliyor Bu dönemde, yeryüzündeki su ve toprak mevcut düzenleme.

Bölüm 3 Hayat yeryüzünde görünen - Hayat özelliklerine, hayat baslamis nasil; DNA, RNA, amino asitler ve proteinler; Prokaryot ve ökaryot hücreler, oksijen ve demir, biyolojik siniflandirilmasi, jeolojik dönemler, Prekambriyen döneminde, Kambriyen patlamasi; Ordovisyen, Silurian ve Devoniyen dönemleri; Karbonifer dönemi, Permiyen dönemi ve nesli, Trias dönemi, dinozorlarin yas, Kretase dönemi, memelilerin çikis, son otuz milyon yil, bu dönemde olusturulan varlik ne tür.

Bölüm 4 insan türü görünür - atalarimizdan, bizim primat akrabalari, pre-insan atalarinin bazi 7000000 ve 4 milyon yil önce arasindaki döneme atalari, Australopithecus, Homo habilis, Homo erectus, Homo heidelbergensis, Neandertallerin için bir arama , Homo sapiens, bizim Afrika kökenli insan yeteneginin bir göstergesi olarak beyin büyüklügü Homo sapiens dünyanin diger bölgelerine dagilmis olur ne DNA irksal ve etnik iliskiler diyor, üç irk ve çesitli etnik, insan nüfusundaki içinde degisiklikler Tarihsel kere, bu dönemde olusturulan varlik ne tür.  

Bölüm 5 insan kültürünün ve düsünce baslangici - Bozulabilir ve bozulmaz düsünce, tas aletler, tas uçlu mizraklar; giyim, barinma ve dekoratif süsler; ifade sanat, paleolitik kültür, avci / toplayici toplumlarda hayat, neolitik kültür, bitki ve hayvan türlerinin evrim Neolitik Bati Avrupa'da yasam, evcil hayvanlarin, tarimin baslangici, insan düsüncesinin müdahale Glimpses, din intimations oral kültür, düsünce nasil dil, insan vücudu kalip konusma dünya dilleri, sözleri bu dönemde gelismis edildi.

Bölüm 6 medeniyetin ilk dönemi: imparatorluk hükümetinin gelisimi - Ne zaman ve nerede ilk uygar toplumlar, toplumun yeni bir tür, ideografik yazi, monarsiler, ilk imparatorluklar ortaya çikisini çikti: Misir ve Sümer, MÖ 2. binyil ve Mideastern imparatorluklar Göçebe istilalari, Ortadogu'daki askeri mücadeleler, bir dünya gücü, Hunnish patlamalar, doguda Roma ?mparatorlugu'nun devami olarak Roma'nin çikmasi; Part, Kushan ve Sasani imparatorluklari; Düsünce bu dönemde gelismis nasil Hindistan, Çin, güneydogu ve dogu Asya, Kolomb öncesi Amerika.

Bölüm 7 medeniyetin ikinci dönemi: dünya dini gelisimi - din Üç asamada, yabanci altinda ibadet türü kaymasi, alfabetik yazi, filozoflar ve Eksenel Çag peygamberlerin tanitimi, Ikhnaton ve Musa'nin tevhid, Yahudiler Kural, erken Hiristiyanlik, teolojik tartismalar, Bati kilisesinin gelisimi, Roma kilisesinin gücü, Ortodoks Hiristiyanlik, daha sonra Pers dinler, ?slam, ?slami imparatorluklarin, Hindu ve Budist dinlerin din, topraklarina Hint dininin yayilmasinda düsünce bu dönemde gelismis nasil Hindistan, güneydogu ve dogu Asya'da, bir diger dünyevi egilime dinin disinda.

Bölüm 8 medeniyetin üçüncü dönemi: ticaret ve egitim gelisimi - Çözülme dini inanç, görme devrim, baski tanitimi, Avrupa, Luther'in protesto, zenginlik ve sanat arasindaki bag, arasindaki ticari rekabet ticari kurulusun baslangici Makineye verimli kuzey Atlantik uluslarin satmak için araç olarak sömürge ticaret, makinelerin yükselisi, bir sanayi çaginda ticaret rekabet, Sanayilesmis Amerika'da, emek hareketi evrensel egitim, edebiyat ve sanat tarzi, satis yeni bir mod, gazeteler, düsünce bu dönemde gelismis nasil bati sömürgecilik, materyalizm ve dagilma, çözülme ve.

Bölüm 9 medeniyetin dördüncü dönemi: haber ve eglence gelisimi - 20. yüzyila kadar bizim omuz kaldirdi bir agirlik, eglence yukari, amatör ve profesyonel spor, Broadway sahnesinde, irkçi tarz müzik yapimlari, iletisim teknolojisi, nasil eglence dönüsümleri ses kaydinin teknoloji, televizyon yayinciliginin teknoloji gelistirildi nasil radyo yayinciliginin teknoloji gelistirildi nasil Sinemada teknoloji gelistirildi nasil kaydedilen müzik, sinema filmlerinin kisa bir tarihini, radyo yayinciliginin kisa tarihini, gelistirilen , televizyon endüstrisi, spor yayinlari, kumar, narrowcasting, bilgisayar tarafindan olusturulan eglence kisa bir tarihçesi, eglence düsünce bu dönemde gelismis nasil, uluslararasi gider.

Bölüm 10 medeniyetin ilk dönemi: Bilgisayarlarin gelisimi - ilk günlerinde, anabilgisayar bilgisayarlar, Silikon Vadisi, olusu, Microsoft ve yazilim is, bilgisayar aglari, CompuServe ve Kaynak, diger bilgisayar aglarina hareket, America Online olusumu ( AOL), servis, internet, web tarayicilari ve arama motorlari, turn-of-the-binyilin heyecan, Google ve Yahoo !, diger agir insan ticaretine siteleri, kablosuz cihazlar, bilgi üretimi, Watson ve arkadaslarinin yeni bir model hareketli, düsünce bu dönemde gelismis nasil tarihin yikim topu.

Bölüm 11 Akilli makine ömrü - yapay insani hayal, yapay zeka dogru ilk hamle, Yapay Zeka çalismasi nasil basladigini, çalismak için bu bilgiyi koyarak, Ray Kurzweil: Yapay Zeka peygamberi, üç yaklasim insan bilis, beyin mühendislik ters robotlar, nano-boyutlu robotlar, robotlar insanligi hayatta kalacak ?, insanlik dogru kararlar yapacak hiçbir güvencesi, düsünce bu dönemde gelismis olabilir nasil kurtarma için robotlar.

Ek: Ek grafik ve tablolar, Diyagram büyük tarihi üzerine kurumlari ve üçlü varligi, esikler ve tarihsel dönüm noktalari alternatif plani var nasil medeniyet, bes dönemini ayirt

 

Nasil Öykü:

Madde, yasam ve düsünce - - Her yaratilmis ve bugünkü dünyayi üretmek için gelistirilen bu "Big History" kitabi varligin üç tip hikayesini anlatiyor. Madde önce gelir. Hayat bunun disinda büyür. Sonra düsünce hayatinin büyür. Varliklarin üç tip arka arkaya ortaya Onlarin kombine hikaye onbir bölümden anlatilir.

?lk iki bölüm dogmus ve nasil gelistirildigini olsun söyle. Aslinda, tam bir hikaye, ilk bölümde anlatiliyor. Günes sistemi ve yerin - ?kinci maddi evrenin küçük bir parçasi gelisimi ile ilgisi yoktur. Düsünce - - yeryüzünde sadece dogar bizim ev ve varligin bir sonraki tip çünkü, çünkü yeryüzünde özellikle ilgilendi.

Bölümler üç ve dört hayat hikayesini anlatmak. Eksiksiz bir hikaye bölüm üç bulunur. Dördüncü bölüm insan türü gelistirdi anlatiyor. Yani, yine, bu bölümde tüm canlilarin bir alt ilgilidir. Bizi çünkü biz Homo sapiens özellikle ilgi ve biz düsünce münhasir kaynagidir çünkü.

Tarih öncesi kültürü ile ilgili Bölüm bes, yasam ve düsünce arasindaki melez bir tür. ?nsanlik eserler, uygulamalar ve düsünce tarafindan olusturulur ve daha sonra medeniyetleri destekleyecek kurumlari üretmek için vahsi devleti ortaya çikmaktadir. Bunlar giyim, tarim ve konusulan dil, yani sira bilginin ilkel tür içerir.

Düsünce kendisi hikayesi on araciligiyla bölümlerde alti anlatilir. Bu uygar tarihin dönemdir. "Düsünce", biz yazili eserler ve bilgi ziyade bireysel düsünme sistemleri yol açan toplu insan düsüncesini demek.

On üzerinden bölümlerde alti hikayeler önceki bir kitabin, Medeniyet Bes Epoch gelistirilen tarihin semasini takip edin. Dünya tarihinin her bir medeniyetin ile iliskili bes dönem veya dönemlere ayrilmistir. ?lk uygarlik 3000 yillari arasinda dönemi anlatir uygar toplumlar Misir ve Mezopotamya'da ve Mesih'in zamaninda ortaya çiktiginda. ?kinci medeniyet Protestan Reformu gerçeklesti Mesih'in zamaninda 1500 MS arasindaki süreyi tanimlamaktadir. Üçüncü medeniyet 1500 AD ve 1920 AD, dördüncü medeniyet 1920 AD ve 2000 AD ?nternet çikardi dönemini anlatmaktadir I. Dünya Savasi'nin sonrasinda arasindaki dönemi anlatir. 21. yüzyilda baslayan besinci uygarlik bilgisayar teknolojisi hakim bir hala gelismekte yastir.

?letisim teknolojisi ardisik medeniyetler sekillenmesinde önemli bir rol oynar. Her medeniyet çaginda sirasinda kamu iletisimin baskin mekanizma haline gelismekte olan bir teknoloji ile baslar. Ve böylece, ilk medeniyet olan ilkel, ideografik formda yazma ile iliskilidir; alfabetik yazi ile ikinci medeniyet; baski ile üçüncü medeniyet; Elektronik kayit ve yayin ile dördüncü medeniyet; ve bilgisayar tabanli iletisim ile Internet gibi besinci uygarlik.

Iletisim teknolojisi her tür özel bir kurumun gelisimini tesvik eder. ?lk uygarlik için, hükümetin kurumdur; ?kinci medeniyet için, dünya dini; Üçüncü medeniyet, ticaret ve laik egitim için; Dördüncü medeniyet, haber ve eglence endüstrisi için; ve besinci medeniyet, internet ve belki de diger kurumlar için. Bu ardisik kurumlar her toplumda gücünü kullanir. Yeni bir dominant olmasina ragmen, bunlar artan bir çogulcu toplum için birbirleri ile kombinasyon halinde çalisir. Her dönemin tarihi, çesitli kurumlari kapsayan güç mücadeleleri ve diger etkinlikler açiklanir.

Onbirinci bölüm, gelecekteki tarihini ayirt çabasidir. Bu yapay zeka ve robotik ve ayni zamanda insan topluluklarinin ve dünyanin çevre arasindaki çatisma üzerine odaklanir. Burada Düsünce mekanize hale gelir.

Büyük tarihine Bu yaklasim, insan toplum içinde tarihsel olaylar ve gelismeler düsünce gelisimini iliskilendirir. Bir yandan, iletisim teknolojisi insan düsüncesini iletmek için bir cihazdir. Öte yandan, kendisini insan toplumunun içinde yer alan olaylar baglaminda gelisir düsündüm. Yani odak toplumun gelisimi üzerine ziyade düsünce yeni tür gelistirmek bireysel yaratici eylemler üzerine temin edilir. Toplu düsünce bizim birincil ilgi; ve insan toplumunun gelisimine baglidir.

Dünya tarihinin dönemi - 3000 B.C. arasinda ve simdiki zaman - düsüncenin gelisimi açisindan iki ana bölümü bulunmaktadir. ?lk iki medeniyete olusan ilk bölüm, yazili el yazmalari üzerine odaklanmistir. Bilgi bir biçimde ifade edilir. Üçüncü ve dördüncü medeniyetler içeren ikinci segment, makinelerin seklinde daha düsünülmektedir ifade eder. Bilgisayarlar ve robotlar - - insan beyninin ve vücudunun rekabet onuncu ve onbirinci bölüm "düsünme makineleri" üzerine odaklanmistir. Onlar da bizim gelecekteki medeniyet hakim olabilir.

Özetle, Üçlü Varliginin Tarihi içerdigi Big Tarih düzeni madde ve yasam hikayeleri ile ilgili bir standart komut izler ama insan medeniyetinin geldiginde çok farkli bir yaklasim getiriyor. Siyasi olaylar, maddi yasam kosullari ve benzeri ile ilgili degil, insanlik tarihi ilerledikçe olmanin bir türü olarak düsünce ilerleme degildir.

 

Dünya Tarihi Dernegi ve hangi Amerikan yüksek ögrenim nesi var

Dünya tarihinin düzeni büyük tarihi ve dünya tarihinin kendisinin çalismaya hem esastir. Dünya tarihi - insanlik tarihi - fiziksel ve biyolojik bilimler dayali hikayeler takip büyük tarihinin son asamasidir. Eger Peter Stearns'in dünya tarihi ve David Hiristiyan ve Cynthia Stokes Brown büyük tarihlerinin tasariminda bakarsaniz, William McNeill, dünya tarihinin çalismalarinin öncüsü geri izlenebilmektedir insanligin hikayesi hakkinda bazi varsayimlar göreceksiniz kimin Gösterim agir Dünya Tarihi Dernegi etkilemektedir.

Gördügüm kadariyla, Basbakan varsayim farkli toplumlar arasindaki temaslar, dünya tarihini sürücü olmasidir. Bir toplum bu toplumun disindan etkisiyle degistirilmedigi sürece ayni kalir egilimindedir. Ve böylece, ticaret yollarinin, göç kaliplari, misyoner dinler ve diger maddi ve kültürel degisim faaliyetleri tarihinin bir odak noktasi olacaktir. Dünya tarihinin veya ticaret merkezlerinden sözde "degisim aglar" etrafinda olacaktir. Ben bunlari önemlidir ama McNeill etkilenmistir Dünya tarihçileri onlara çok fazla vurgu koymak inaniyorum oldugunu inkar etmiyorum.

Oswald Spengler ve Arnold Toynbee tarafindan savunulan medeniyetler, bakmanin baska bir yolu, yükselmeye ve bir iç dinamige göre düsmek canlilar olarak medeniyetler görmek olacaktir. Hayat kendisi bu dinamik tarafindan yönetilir, bu yüzden insan toplumlarinin belli kurumlarin belirli bir süre sonra zayif hale gelmesine neden iktidar dinamikleri tarafindan yönetilir. Bu kurumlar daha sonra döngü tekrar baskalari tarafindan degistirilir. Bu tür degisiklikler, büyük ölçüde tahmin edilemez dis etkilere ile ilgisi var. Medeniyetler benim kendi ilgi, özellikle ikincisi Spengler ve Toynbee, büyük ölçüde ilham, bu yüzden tabii onlarin düzeni kucakladi.

Ben 1998 ve 1999 yillarinda kitabimi, Medeniyet Bes çaglarda, yazdi ve yeni milenyumun ilk yilinda yayinladi. Ben genellikle medeniyetler Toynbee'nin görüsünü kabul ederken, benim tanimi oldukça farkliydi. Bunun yerine (örnegin Antik Misir ya da Çin gibi) bölgesel uygarliklarin bir dizi okuyan, ben zamanla benzer sekillerde gelistirilen bir tek dünya uygarlik asamalari gibi farkli medeniyetleri gördüm. Her medeniyet yükselip düsmesine neden bir iç dinamigiyle tarafindan yönetilmistir. Akademik tarihçilerin sicak resepsiyon almadim bu yüzden dünya tarihinin Benim düzeni digerlerinden daha oldukça farkli oldu.

Benim kitabimi tanitmak ve diger dünya tarihçiler ile baglanmak için bir çaba, ben, Boston'da kuzeydogu kolejde Dünya Tarihi Dernegi'nin yillik konferansi, Massachusetts, Haziran 2000'de ben de Jerry Bentley benim yeni yayinlanan kitabin bir kopyasini verdi katildigi Dernek derginin, Dünya Tarihi Dergisi editörü. Konferans benim açimdan itibaren, oldukça rahatsiz edici de ilginç ama oldu.

Ben dünya tarihinin ?leri Yerlestirme dersleri için standartlar ve ilkeler üzerinde bir toplantisina katilmak oldu. Bu yönergeler Dünya Tarihi Dernegi ölçüde çekilmis akademik bilim adamlarinin yedi kisilik bir kurul tarafindan kuruldu. Onlarin önerileri, bir kitapçik ben WHA konferansinda aldigi bir kopyasini yayinlandi. Bana özel ilgi Princeton, New Jersey, Educational Testing Service komitesi tarafindan olusturulan kurallar dayanan Gelismis Yerlestirme kurslari için testler gelistirmek istiyorsunuz olmasiydi. Ben hizli bir sekilde dünya tarihi akademik siyasetinde tarafindan belirlenen belli bir kaliba zorla edildigini sonuca gelmek için birlikte iki ve iki koymak. (Dünya tarihi için ?leri Yerlestirme kilavuzlarinin benim elestirisini bakin.)

O olumlu Asya, Afrika büyük yayinlar tarafindan alinan olmustu dünya tarihinin yeni bir plan sundu olsa kisisel bir açidan bakildiginda, ben, Dünya Tarihi Dergisi kitabimi, Medeniyet Bes çaglarda gözden olmaz ögrenmek disheartened oldu ve dünyanin diger parçalar. Ben oldukça profesyonel, akademik daha amatör bir bilim adami ve benim kitap diger çagdas tarihçilerin eserlerinden üzerine pek çekmedi dogrudur. Ama merak ve konunun sevgisi esinlenerek Dünya Tarih Kurumu ile iliskili tarihçiler, yalnizca onu elestirmek için eger benim çalismami gözden isteyeyim umuyordu. Bunun yerine, onlar tamamen görmezden geldi.

Ertesi yil, baska bir kurulusun yillik konferansa katildi, (Bir keresinde bir MBA dogru muhasebe ve isletme dersleri almisti) Rutgers Newark kampüsünde düzenlenen Uygarlik Karsilastirmali Çalismasi, Uluslararasi Toplum. Benim kitap olsa olumsuz Orada gözden geçirilmistir. Dinleyiciler arasinda oturan, ben inceleme, ISCSC eski baskan tarafindan yapilan argümanlari çürütmek için firsat oldu. Daha sonraki yillarda, Jamaika, Alaska, Minnesota, Michigan, Louisiana, New Jersey Bu örgütün konferanslarina katildi. Aslinda, Salzburg, Avusturya'da düzenlenen ISCSC baslangiç ??toplantisinin 50. yildönümünde New Orleans Tulane Üniversitesi'nde düzenlenen 2011 konferans için programin sandalye oldu. Toynbee'nin ve diger armatürleri 1961 sonbaharinda bu toplantiya katilmisti.

Ben tartismak ve dünya tarihi veya uygarliklara iliskin konulari tartismaya Medeniyetler Karsilastirmali Arastirma Dünya Tarihi Dernegi veya Uluslararasi Toplumu olmasi isterdi. Özellikle, çalismanin bu alanlari Arnold Toynbee'yi ve William McNeill baslattigi büyük alimlerin görüs farkliliklarini tartisir olabilir. Bunlar dis etkiler ve kisiyi veya degisim dahili dinamik dünyada toplumlarda artis ve medeniyetler ya da önemli degisiklikler sonbaharinda daha önemli olup olmadigini, özellikle görüsmek olabilir. Besbelli, akademi artik bu sekilde çalismiyor. Bu gerçegin yeni anlayislarini tesvik daha müfredati kontrol etme hakkinda daha var.

Ne Dünya Tarih Kurumu 2000 konferansinda aldi su oldu: politik de bagli bilim adamlarinin az sayida dünya tarihinin ?leri Yerlestirme kurslari müfredati ne olmasi gerektigini karar Peter Stearns baskanliginda bir komite, oturdu. Educational Testing Service bu komitenin önerileri dayali testler de gelistirilmistir. Dünya tarihinde ve diger konularda ?leri Yerlestirme kurslari da testleri geçmesi halinde, daha sonra katilabilir kolejlerde bu dersler için kredi almak, yüksek okul ögrencileri tarafindan alinir. Yüksekögretimin yükselen maliyeti göz önüne alindiginda, pahali üniversite ders almak zorunda kalmamak için lisede ?leri Yerlestirme ders almak ögrenciler için güçlü bir tesvik var. Bu nedenle, ögrencilerin umutsuzca bu testleri geçmek istiyorum; ve bunu yapmak için, onlar testleri ne olacagini incelemek gerekir. Kadar güç, bu nedenle bu soruyu karar bu tarihçilere ve müfredat yönü için onlara bakmak test kuruluslara verilir.

Ögrencilerin Yüzbinlerce dünya tarihinin ?leri Yerlestirme dersleri almis. Devamlilik ve Degisim Patterns: Peter Stearns, yedi kisi komitesinin baskani, yazma ve Dünya Tarihi baslikli dünya tarihinin kendi kitabini yayinlamaya oldu. En az sekiz sürümleri olmustur. Güç açisindan bakildiginda, Dünya Tarihi Dernegi ve iliskili alimler son derece basarili olmustur. Hakli yaratici öncüsü olarak kabul William McNeill, dünya tarihinin çalisma rakipleri ve rakip teoriler dislamak mümkün olmustur. Ama tarla kendisi çekmistir. Saglikli kalabilmek için, tarih daha fazla yeni fikirlere açik doga bilimleri gibi olmalidir.

Ben sahsen David Kopf, Hindistan tarihinin uzmanlasmis Minnesota Üniversitesi'nde emekli tarih profesörü ile tanismis olmayi oldu. Biz Mississippi Nehri boyunca birlikte üç veya dört kez bir yil yürüyüsler. Kopf Chicago Üniversitesi'nde William McNeill altinda çalismis. O da Jerry Bentley, Dünya Tarihi Dergisi editörü dünya tarihini ögretti, simdi rahmetli. Süreci, desen, ve dönem - David Kopf ve birkaç arkadaslari "3 Ps" dayali medeniyetler karsilastirarak kendi teknigi vardir Asya'da Medeniyetler Karsilastirmali Tarihi baslikli kendi iki ciltlik kitap yayinladi. Büyük tarihi kavrami akil almaz neslinin kisilere olmakla birlikte, Kopf merak ve kabul ile yaklasir. Benim için, bizzat kendi konularina adamis ve baskalarina heyecani yaymak için diledi akademisyenlerin geçmis nesillere bir penceredir.

2013 yilinin haziran ayinda, David Kopf Dünya Tarihi Dernegi Brooklyn Park, Minnesota, yasadigim Minneapolis bir banliyösünde Kuzey Hennepin Community College'de yillik konferans düzenliyor olacagini söyledi. Ben sadece bu konferansa katilmak zorunda kaldi. Ders ve çalisma atölyeleri yararli kaldi olsa da 2000 konferansinda oldugu gibi, olay oldukça ilginç degildi. Öncü üyelerinden biri bile örgütün daha önceki beklentileri elde degildi ki bana itiraf etti. Seyirci yere oldu. Gelen baskan, Craig Benjamin, ayni zamanda benim birincil ilgi oldugunu, yeni disiplin, Big History baslica destekçilerinden biriydi. Son derece yetenekli bir kisi, o benim katildigi 2012 yilinda Grand Rapids, Michigan, Big Tarih International Association, ilk konferansini düzenledi. O ve diger iki büyük tarihçiler de yazili ve Big Tarih ders kitabi yayinlamisti.

Ben dünya tarihine onun asiri kontrolcü yaklasim Dünya Tarihi Dernegi düsüs olmasi simdi görünüyordu nedeni oldugunu göstermektedir istemiyorum. Daha da önemlisi David Kopf bir meslektasim oldu kadin profesör ögrendi budur. O akademi eskisi gibi degil oldugunu söyledi. On yil ya da iki önce, kolejler ve üniversiteler seyahat ve katilim sübvanse ederek bu tür konferansa katilmak için kendi fakülte tesvik edecek. Günümüzde, katilimcilar tasariyi kendilerini ayak olmalidir. Aday ögrenciler ve bu umutlari kendi üniversiteye istiyorum yapar yapi özellikleri açisindan zengin tesislerde yönelik pazarlama kampanyalari: yerine profesyonel gelisim vurgulayan, yüksek ögrenim kurumlari, bugünün iki alana paralarini koymak. Diger bir deyisle, yüksek ögrenim daha ögrenim yeri daha is gibi oldu. Bu da tartismasiz Amerika'nin önde gelen akademisyen Noam Chomsky, görüsüdür.

Son zamanlarda, ben niye üniversite harçlar bu kadar hizla arttigi iç hikayesini verir Forbes dergisine ("Ögrenim Sorcerer'lar", 14 Agustos 2014) bir makale okudum. Akademik yöneticiler için çalisma dükkan vermek gibi Maguire Associates ve Noel-Levitz olarak danismanlik firmalari tarafindan desteklenen üniversite kabul ve ögrenci yardimi için yeni bir yaklasim üzerine odaklanmis makale. Geleneksel olarak, ögrenci yardimi akademik yetenekli yardimci olmak amaçlanmistir, düsük gelirli ögrenciler Ögrenim aksi takdirde göze alamazdi kolej katilacak. Danismanlik firmalari ders göze alamaz ama ögrenim indirimler ile baska bir yere bir üniversiteye bir tesvik ihtiyaci olabilir ögrencilere daha çok para vermek için bu politikayi degistirdi. Danismanlik firmalari tesvik katilmak için mali iyi topuklu ögrencileri ikna en etkili ne oldugunu görmek için verileri analiz.

Makale teknigini anlatiyor: "Noel-Levitz üniversite yöneticileri için üç asamali bir piyasa bozucu oyun haline ne güçlendirici, sen duymadim yüksek ögretim fiyatlandirma en etkili güç olabilir. ?lk olarak, ders için mümkün oldugunca yüksek bir etiket fiyati hokkabaz. Ve üniversite bu ödül böyle cömertlik siralamasinda yardimci - ?kincisi, okullar disa hakli ülke kulüp Perks dahil, ögrenci aktivite içine ekstra para pulluk. Son olarak, needier ögrencilere yardimci olmak için ille kolej yardim kazik kullanmak degil tam o sisirilmis ders Fiyat kalanini ödeyebilir zengin çocuklari cezbetmek için indirim teklif. On yil önce 33.000 $ ile karsilastirildiginda - - dört yil için ortalama yillik maliyet, özel degil, kar amaci gütmeyen kolej simdi 41.000 $ oldugunu ancak gelen birinci sinif ögrenciler için ortalama indirim orani% 46 ".

Yüksekögretim ruhunu kaybetmis gibi görünüyor. Tüm egitimciler elbette açgözlü manipülatörler, ama sistem böyle davranisi tesvik eder. Aptalca bu bize, bu nedenle ilgi gibi alanlari yetistirilmesi akademik disindaki seçenekleri göz önünde dünya tarihi ya da büyük tarih gibi konularda gerçekten ilgilenmeye.

Bu nedir Herhalde söyleyemeyiz. Bu zorlama içine olgunluk asamasinin ötesine gitmis gibi Papalik geçmis kurumlar için geldi Ancak, hesaplasma günü mutlaka asiri pahali yüksek ögrenim için gelecektir. Bu Toynbee ve onun ikna diger tarihçiler dünya tarihinin belirledik döngüsel bir kaliptir. Diger güçler düsmüs kurumlarin gerçeklesecek ya da tamamen yeni bir sey yaratmak için toplum içinde ortaya çikmasi için büyük bir firsat, daha sonra, duyulmaktadir. Egitim ihlalleri ragmen, insan akli hep dogruyu bilmek istiyor merakla bir çekirdek tutacaktir. Bu bize faiz gelistirilecektir nasil belirlemek için içindir.

Bize Ulasin

--- geri dön: Ana sayfa ---

 

Bir çeviri için tiklayin:

ingilizce - Fransizca - ispanyolca - Almanca - Portekizce - italyanca  

basitlestirilmis Çince - Endonezya - Lehçe - Hollandaca - Rus      

 

TELIF HAKKI 2015 THISTLEROSE YAYINLAR - TÜM HAKLARI SAKLIDIR
http://www.bighistorysite.com/historypladtformi.html