BigHistorySite.com

Uyari: Bu bir makine çevirisi oldugunu. Yanlisliklar olabilir.

geri dön: Ana sayfa

 

Dünya Tarihi ve Büyük Tarih Bazi Modelleri

William McGaughey tarafindan

GIrIs:

Bu en üst düzeyde geçmisi hakkinda - Bu dünya tarihini eskiden deneyim genis bir ürün yelpazesi kapsayan, medeniyetler tarihinin simdi bu tartismanin amaci bulmaktir insan ve dogal tarihini birlestiren "büyük tarih" var .. Dünya tarihinin ve büyük tarihinin hikayeleri için uygun bir tasarim.

Onun hikayesi. Bu, insan kültürünün, özellikle medeniyet hikayesi nedir, büyük tarih içeren bir kismini kapsar, çünkü dünya tarihi, büyük tarihin bir parçasidir. Üçlü Varliginin semada, bu düsünce hikayesini kapsayacak olur, hem insan düsüncesi ve yapay zeka. Bu nedenle, dünya tarihinin çalisma büyük tarihine ve kendisine hem de alakalidir.

Yine, hikayenin tasarimi bildigimiz ve belki biz açik ve en anlamli bir sekilde tarih yazmak istiyoruz. Bu web sitesinde gelistirmek isteyen budur. Böyle bir tarih, bir yaratilis hikayesi. Dünyamizin nasil geldigini hikayesi olacak.

Tarihsel bilgiye sahip olanlar en bizim bu dünya nasil ortaya çiktigini. Ancak, biz bu soruyu düsünmek olarak önümüzde hikayenin mevcut modelleri için yardimci olur açiklayan bir hikaye tasarlamak için zekalarini kullanabilirsiniz. Tomurcuklanan Dünya ya büyük tarihçi can En kendi is için bir baslangiç ??noktasi olarak mantikli bir hikaye ya da hikâyeler seçin.

Her iki alanlar nispeten yenidir. Yüzyillardir hayal ederken Dünya tarihi, gerçekten 20. yüzyila kadar bir çalisma alani olarak organize hale vermedi. Büyük geçmis yüzyilin son on iki yilinda basladi. simdi her iki alanlar sikica kurulmustur. Ancak , çok is geçmisini dinç sorusturma ve doga bilimleri ile karsilastirilabilir bilgiyi genisleyen bir alan yapmak için yapilmasi gereken kalir.
simdi, her iki alanda da tarihin bazi modellerde bakalim.

Dünya tarihinin bazi modelleri

Dünya tarihinin Bazi mevcut modeller asagida verilmistir:

(A) 1876 yilinda yayinlanan, Resimli Evrensel Tarihi Clare adli IS,

(B) HG Wells'in '1920 yilinda yayinlanan Tarihin Hatlari,

(C) 1967 yilinda yayinlanan William H. McNeill adli bir Dünya Tarihi,(D) 1976 yilinda yayinlanan Arnold Toynbee'nin Insanoglu ve Toprak Ana,

(E) 2000 yilinda yayinlanan UygarlikWilliam McGaughey Five Dönemleri, ve

(F) Peter N. Stearns'in Dünya Tarihi: Temeller, 2011 yilinda yayinlanan

 

A. 1876 yilinda yayinlanan IS Clare adli öykü için tasarimi, Resimli Evrensel Tarihi:
Içindekiler:

Içindekiler:

KITAP ILK - ESKI TARIHI

Erken yas - 1. Antedeluvian tarih, insanligin dagilim 2.

Oryantal milletler - 1. Çin, Hindistan 2., 3. Assur-Babil, Misir 4., 5. Finike, 6. Ibraniler veya Israilliler, 7. Medya ve Pers

Yunanistan Tarihi - Antik Yunan'da 1. cografya, 2. Grek mitolojisinde, Yunanistan 3. efsanevi dönemi yasalarda 4. döneminde, Yunanistan 5. bayindir dönemi, 6. dönem Makedon

Roma Tarihi -. 1.Eski Italya, krallarin altinda 2. Roma, 3 Roma cumhuriyet, 4. Roma imparatorlugu (Sezar'in Abdülmecid, bes iyi imparatorlari, askeri despotizmin süresi, barbar yayilmakta ve yikilisi Bati Roma Imparatorlugu)

KITAP IKINCI - ORTAÇAg

Karanlik çaglar - 1. Italya ve Bizans Imparatorlugu, 2. Açilar ve Ingiltere'de Saksonlar, 3. Saracen imparatorluk, 4. Frank imparatorlugu, 5. barbar yikim Avrupa'da

Avrupa kurumlari - 1. feodal sistemi, 2. chivalry, 3. Papalik ve hiyerarsi, 4. manastir hayati

Haçli Seferleri -. 1. Birinci Haçli seferi, 2. Ikinci Haçli Seferi, 3 üncü haçli, 4. Dördüncü Haçli Seferi, 5. besinci Haçli, 6. altinci Haçli, haçli seferleri 7. sonuçlari

Latin devletleri - 1. Italyan devletleri, Fransa 2. krallik, 3. Iber kralliklar

Cermen devletleri - 1. evin altinda Luxemburg, Almanya evin altinda Almanya'nin Kutsal Roma imparatorlugu (Almanya, Saxon ve Frenk imparatorlari altinda Almanya, Hohenstauffens altinda Almanya, fetret, farkli evlerin imparatorlarin, Almanya Carlovingian sovereigns Habsburg), Saxon ve Danimarka krallarinin altinda 2. Ingiltere (England kralligi, Ingiltere Norman hanedani altinda, Plantagenets altinda Ingiltere, Ingiltere Tudor evin altinda York, Ingiltere evin altinda Lancaster, Ingiltere evin altinda, 3. Iskandinav kralliklar

Slav devletleri - 1. Polonya kralligi, 2. Rus ya da Moskof imparatorlugu

Tartarik devletler - 1. Macaristan kralligi, 2. Mogul ve Osmanli imparatorluklari

Kesifler - 1. önemli buluslar, Hindistan 2. deniz geçit, 3. Amerika'nin kesfi

KITAP ÜÇÜNCÜ - MODERN TARIHI

Onaltinci yüzyil - Iskandinav kralliklarin Charles V. ve Henry VIII (Charles V ve Francis I, Almanya'da din savasi, Ingiltere Reformasyon, Reformasyon arasindaki savaslar 1. yas, Cizvitler Dernegi, Amerika'daki Ispanyol fetihleri, Iran ve Hindistan), Phillip II ve Elizabeth (Ispanya ve Portekiz, Hollanda bagimsizlik savasi, Fransa'daki sivil ve dini savaslar 2. yas, Ingiltere ve Iskoçya Meryem Elizabeth)

Seventeen yüzyil - 1. otuz yillik savas (nedenleri ve savas kökeni, Palatine dönem, Danimarka dönem, Isveç dönem, savasin Fransiz dönemi), 2. Ingiliz devrimi (Ingiltere Stuart, Commonwealth evin altinda Ingiltere, Stuart restore edilmis ev), 3. Richelieu ve Mazarin, hükümet ve Louis XIV savaslari) kapsaminda Louis XIV (Fransa savaslari 4. Anglo-Amerikan kolonileri (Virginia, Massachusetts, New York, New Hampshire, Maryland , Connecticut, Rhode Island, Delaware, Kuzey ve Güney Carolina, New Jersey, Pennsylvania, Georgia)

Onsekizinci yüzyil - Peter Büyük ve Charles VI (Ispanyolca arkaya savas, kuzey savas, Avrupa, Iran ve Hindistan'in genel islerine), 2. Büyük Frederick ve Catherine II yasi yasina (savas 1. Avusturya veraset, yedi yillik savas, 3. Ingiliz-Fransiz sömürge savaslari (Kuzey Amerika'da Fransiz yerlesim KingWilliam savaslari, Kraliçe Anne'in savaslar, Fransiz ve Hint savas, Amerikan devrimi savasi), 4. Fransiz devrimi (devriminin nedenleri, Fransa Ulusal Meclisi dönemi, Milli Sözlesmesi kapsaminda Fransiz cumhuriyet, Müdürlügü'ne bagli Fransiz cumhuriyeti)

Ondokuzuncu yüzyil - Hükümet ve Napolyon Bonapart'in savaslari 1. (Napolyon Fransiz Cumhuriyetin ilk konsolos olarak, Napolyon Fransiz imparator olarak restore Bourbons ve yüz gün) Bonapart'in düsüsünden sonra, Avrupa Avrupa durumunda 2. siyasal devrimler, 1820 ve 1821 Avrupa devrimleri, Yunan devrimi, 1830 ve 1831, Ingiliz reform, 1833-39 Ispanyol iç savas, Türk-Misir imparatorluk anlasmazliklar, Anglo-Hint imparatorlugun büyümesi, Avrupa devrimleri 1848 Avrupa devrimleri ve 1849), 3. son savaslar ve devrimler (Louis Napoleon, Kirim Savasi, Ingiliz Hindistan Sepoy isyan, Italyan savas, 1860 ve 1861 Italyan devrimi, 1861 Yunan devriminin darbesi 1 862-1864, Rus serf özgürlesme, 1864 Schlewig-Holstein savas, yedi haftalik savas, Ingiliz reformlar, 1868 Ispanyol devriminin Polonyali ayaklanma, Fransiz-Alman savasi, 1870 Italyan devrimi, Fransiz medeni 1871 savasi, 1873 Ispanyol devrimi, Ispanyolca Amerikali cumhuriyetleri 4. Avrupa ülkelerinin son isleri) (bagimsizlik ispanyolca Amerikan savas, Güney Amerika devrimden bu yana, Meksika, Amerika Birlesik Devletleri cumhuriyeti)

AMERIKAN BAgIMSIZLIK ILK YÜZ YILLIK BIR TARIHI

Büyüyen Amerikan birliginin 2. Amerikan Devrimi, (devriminin nedenleri, Amerikan bagimsizlik savasi, ABD'nin anayasasi), (Washington'un yönetimi, John Adams'in yönetimi, Jefferson'in yönetimi, Madison yönetiminin, Monroe'nun yönetimi, John Quincy Adams'in yönetimi, Jackson'in yönetimi, Van Buren yönetimi, Harrison ve Tyler'in yönetimi, Polk'un idaresi), 3. Kölelik ajitasyon ve Iç Savasi (Taylor ve Fillmore yönetiminin, Pierce yönetimi, Buchanan yönetiminin, Lincoln'ün yönetimi, Johnson'in yönetimi, Grant'in idaresi), Yeni devletler, tarihsel retrospect, yüzyillik sergi

Nasil Öykü:

BIrI bu "evrensel" tarIh hIkayesI "AntIk tarIh", "Ortaçagda" ve "çagdas tarIh" In anlattI oldugu batI tarIhInIn geleneksel üç parçalI düzenI korur görür. IkI kItap bIter, "en erken yas "ve" ABD "nIn Ilk yüz yIllIk tarIhI, ana hIkaye çevrelIyor. BIr AmerIka BIrlesIk DevletlerI CentennIal SergIsI PhIladelphIa tutuldugunu zaman bu kItap 1876 yIlInda yayImlandI akIlda tutulmalIdIr. Bu gIbI görünüyor BIr bütün olarak bu tarIh bu olay doruk noktasIna ulastI.

Bu kItap, büyük ölçüde sIyasI bIr tarIhtIr. ÇesItlI zamanlarda yasamIs mIlletlerIn ve ImparatorluklarIn IçInde hanedanlarIn öyküsüdür. BatI Roma Imparatorlugu düstü zaman Roma, tabII kI, bIr bütün olarak batI halklarInIn büyük Imparatorlugun. AntIk tarIh bIter edIldI 476 AD Ama klasIk YunanIstan tarIhçesI de çok yer verIlIr ve böylece Roma kültürünün bIr kültürel selefI oldu. BIr dereceye kadar, antIk çaglarda gelIstI bIr halk olarak IncIl de IsraIllIlerIn tarIhI yararlarI dIkkat.

Ortaçag tarIhI batI Roma Imparatorlugu düstükten sonra sIyasI manzara Ile IlgIlIdIr. Roma, bu bölümde ele alInmIstIr devIren barbar kabIlelerI. YanI BIraz alIsIlmadIk bIr harIka bu süre IçInde Imparatorlugu yanI sIra Frenk Imparatorlugunun hanedanlarI. YarattI Müslümanlar, Ortaçag TarIh aynI zamanda sovalyelIlIk ve feodal sIstem olarak sosyal kurumlarInI kapsar. Kudüs'ün IslamI yönetIcIlere karsI Papa tarafIndan davet yedI haçlI seferlerI de IlgIyI hak etmektedIr. BunlarIn dIsInda, orta yaslarda tarIhI büyük ölçüde Italya, Fransa, hanedan tarIhIn bIr dIzI Almanya, IngIltere ve Dogu Avrupa. kesIf PortekIz ve Ispanyol seferlerI modern zamanlarda IçIne bIr geçIs IsaretI.

16, 17, 18, ve 16. yüzyIl Ispanyol ve IngIlIz krallarInIn (Charles V ve Henry VIII) ve onlarIn hemen haleflerI, PhIlIp II ve ElIzabeth I. arasInda mücadeleler tarafIndan sekIllendIrIlen 19. yüzyIllar: Modern tarIh kronolojIsI dayalI özgü bIr yapIya sahIp . 17. yüzyIl 30 yIllIk savas, IngIlIz devrImI, FransIz kralI XIV LouIs Içeren savaslar sekIllenIr ve IngIltere'nIn AmerIkan kolonIlerI 18. yüzyIl askerI mücadelelerIn bIr dIzI :. Ispanyol arkaya savas, tarafIndan sekIllenIr Avusturya Veraset SavasI, yedI yIllIk savas, Anglo-FransIz sömürge savaslarI ve FransIz devrImI.

FransIz Imparator hIkayesI Napolyon 19. yüzyIl basladI. Bu yüzyIlIn gerI kalan kIsmI sIyasI devrImler, reformlar, ya da Iç savaslar ve Ispanya'nIn AmerIkan kolonIlerInde sIyasI olaylar sayIsIz hakImdIr. AmerIka BIrlesIk DevletlerI'nIn tarIhInI, AmerIkan BagImsIzlIk savasInIn Ile baslayan ardIsIk baskanlIk yönetImlerIn hIkayesI ölçüde oldugunu.

Apart AvrupalI ??ve AmerIkalI sIyasI olaylardan, bu tarIh sel sonrasInda, Insanlar dünyayI yerlestIrdI. Nuh tufandan kurtulan önce gelIr "antedeluvIan tarIh" baslIgI altInda Insan toplumunun basInda hakkInda bIr seyler eklemek IçIn mecbur hIssedIyor. Bütün bu .. ve antIk Pers tarIh, bIr sayfa; IncIl anlatI bIr sayfada böyle ÇInce, HIntlIler, Asurlular, BabIllIler, MIsIrlIlar, FenIkelIler ve bes sayfalara IsraIl tarIhInIn yararlarI bes sayfa kaplIdIr olarak BatIlI olmayan halklarIn geçmIslerI kaplIdIr.

AntIk çagda BatIlI olmayan toplumlarda önemlI olaylar bu evrensel tarIhIn Ihmal varsa, 180 AD 364 AD kalIcI 25 farklI Roma ImparatorlarI AbdülmecId "askerI despotIzmI dönemI" baslIklI sekIz sayfalIk bölümünde kaplIdIr. Büyük KonstantIn , HIrIstIyanlIk tarIhInde önemlI bIr fIgür, ImparatorlarIn bu grup arasInda yer almaktadIr. KarIyerIne yararlarI bIr sayfa.

 

B. 1920 yilinda yayinlanan HG Wells hikaye tasarimi 'Tarihin Hatlar

Içindekiler:

I zaman ve space

II rocks

lll Dogal seleksiyon kayit ve species

IV degisiklikler dünyanin climate

VI reptiles

VII The yasi olarak life

V Degisiklikler kuru arazi isgali toprak mammals

Vlll man

IX Neandertal erkek soy, soyu tükenmis bir race

X sonradan postglacial Paleolitik erkekler EuropeChapter XII Erken ilk gerçek men

XI Neolitik insanin yasi

XIII'e mankindC

XIV yarislari dilleri saniyordum prehistorik times

XVL içinde mankind

XV Aryan konusan halklarin ilk civilizations

XVll Deniz halklar ve ticaret peoples

XVlll Writing

XIX Tanrilar ve yildiz, rahipler ve kings

XX serf, köle, sosyal siniflar ve ücretsiz individuals

XXI Ibrani kutsal ve prophets

XXII Yunanlilar ve Persians

XXlll Yunan düsünce ve literature

XXIV Alexandria

XXVl Iskender'in Great

XXV Bilim kariyeri ve din Buddhism

XXVll iki bati republics

XXVlll dogusu ve yayilisi Tiberias Gracchus deniz ve Eski World

XXX baslangiçlar, yükselisi büyük ovalar ve Asya'da Christianity

XXXL Yedi asir bölümler arasinda RomeChapter

Caesars Tanri imparator (M.Ö. 50 dolaylarinda MS 650 )

XXXII Muhammed ve Arap Islam

XXXlll Hiristiyanligin ve CrusadesChapter

Jengis Han ve bati Christendom

XXXVl Princes, parlamentolarin kendi successors

XXXV Rönesans ve powers

XXXVll Amerika ve France

Chapter yeni demokratik cumhuriyetler büyük imparatorlugu Napolyon BonaparteChapter

XXXIX'a kariyer Ondokuzuncu Yüzyilda. bilgi ve berrak düsünme artis. milliyetçi phase.

XL 1914 uluslararasi felaket ve resit

XLl Man adli büyük güç dönemi kapandigi gerçekleri ve hayal

XXXVlll . Bilginin bir topluluk içine dünyanin birlesmesi muhtemel mücadele ve irade

Nasil Öykü:

Tarih iki ciltlik Anahat. Ayni zamanda ilk onbes bölümden Big Tarih unsurlari içerir. Bölüm 1, 2 dünya tarihinin daha fazladir ve 5 kisa bir süre uzayda gezegen ve dünyanin jeolojik tarihi olarak yeryüzünün olusumu tartismak bu olaylar Wells'in zamaninda biliniyordu olarak. 7 arasindaki bölümler 3 yeryüzünde yasamin gelisimini açiklar. Bölüm 8 ve 9 insan ve Neandertal türlerinin nasil evrildigini söylemek. Bölüm 10 ile 15 Avrupa erken sakinleri de dahil olmak üzere tarih öncesi kültürle ilgilidir , insanlik, dil ve dinlerin yarislari. Bu bölüm 16 ile, "ilk medeniyetler" baslikli o dünya tarihinin dogru baslar.
Hindistan ve Çin uygarliklari söz edilirken, bu görüs bir Avrupa noktadan dünya tarihi gerçekten biz uzak ön planda Misir, Mezopotamyalilar, Asurlular, Babilliler ve medeniyetler Sonra antik klasik medeniyetler gelmis: .. Yahudiye Yunanistan ve Roma. bati Roma Imparatorlugu çöktü ve Hiristiyan kilisesi yer aliyor. Isa'nin din asamasini merkezi tasir. baslikli bir tek bölümde kaplidir Pers, Bizans, Islam, Hindistan ve Çin'in ilk binyil geçmisleri Bir önceki modele göre daha az olsa da "Asya'da yedi asir" (Bölüm 31), Wells'in tarihinin etnik önyargi Orada görünmektedir.
Fasil 32 Islam dinine hakkinda ise; bu daha Mogol Imparatorlugu Diger ilgili .. Ve Bölüm 34, 40 ile Fasil 33 ve Bölümler 35 neredeyse tamamen Rönesans ve Sanayi Devrimi'nin tartismalara ragmen, Avrupa ve Amerika'nin bati toplumlarinda hakkinda, Bu tarih ayni zamanda büyük ölçüde siyasi olaylar üzerine odaklanmistir. Dünya Savasi sona bu tarih getiriyor. kapanis bölüm savaslari sona erdirmek için bir araç olarak dünya hükümeti olasiligi üzerine spekülasyon (Wells 1920 yilinda kitabini yayinladi). Wells ilerleme tasarlar Bu açidan. O sirketlerin yükselisi ya da eglence kültürü ile kendini ilgilendirmez.
Bu tarih, digerleri gibi, kronolojik olarak büyük ölçüde. Wars, göçler, devrimler ve diger siyasi olaylar hikaye. Napolyon ve Büyük Iskender (ancak Jül Sezar) orani ayri bölümler. Öyle olsa bile, Wells büyük bir bölümünü olusturan Bu tür yazi veya belirli fikirlerin etkisi olarak kültürel konularda nispeten hassastir. O, böyle Charlemagne ve imparator Frederick II gibi kisilikleri tartismak daha apt. O toplumda ya da Batili olmayan toplumlarda olaylarla ortaya çikan kurumlar ile daha az ilgilenmektedir.

 

C. 1967 yilinda yayinlanan William H. McNeill 's A World History için hikaye tasarimi

Içindekiler:

MÖ 500 Binbasi Avrasya Medeniyetler Bölüm I dogusu ve tanimi

i. Baslangiçta - ilk erkek, ekolojik etkiler, tarim, erken medeniyet, Sümer buluslar, yazma, sulama, askeri güç ve monarsiye getirdigi degisiklikler

ii. Medeniyet Difüzyon: Birinci Asama 1700 M.Ö. - hayvancilik, pulluk, Misir uygarliginin, Eski Krallik, Orta Krallik, Indus uygarligi, Mezopotamya uygarligi, geçis sulanan yagmur için araziler, deniz kaynakli medeniyet, Güneydogu Asya ve Amerika

iii. Kozmopolitizm Orta Dogu 1700 - 500 M.Ö. - araba savas, üç orta dogu imparatorluklari, demir yasi, demir etkileri, süvari devrimi, Iran imparatorlugunun, imparatorlugun teknikleri, alfabetik yazi, tevhid yükselisi teknigi erken Yahudilik, Zerdüstlük

iv MÖ 500 Hint Medeniyeti Tanimi -. Ganj geçis, kast, transandantal din, Vedalar ve brahmana, Upanisadlar ve tasavvuf, Jainizm ve Budizm

v 500 M.Ö. Yunan Medeniyeti Tanimi -. sehir devleti, kolonizasyon ve ticaret, falanks etkileri, Yunan kültüründe polis'in hakimiyeti, polis sinirlamalari

vi MÖ 500 Çin Medeniyeti Tanimi -. Shang hanedani, Chou hanedani, Konfüçyanizm ve Taoizm

vii. Barbar Dünya 1700-500 M.Ö. Degisiklikler - Akdeniz, doguya steplerinden, özet

Medeniyetler MÖ 500 arasinda Bölüm II Denge - AD 1500

viii. Yunan Uygarligi MÖ 500 Çiçekli - MS 1500 - Atinali deniz savasi, klasik yas, drama, felsefe etkisi; Peloponez savasindan sonra mimari ve heykel, toplumsal degisim, bilim, retorik, tarih

ix MS 200 Helenistik Uygarligi 500 BD Yayilmasi -. Makedon fethi, Yunan göçü, dini degisiklikler, Helenistik bilimler ve sanat, Roma'nin yükselisi, Roma Imparatorlugu, Hiristiyanligin Cumhuriyet, Helenizm dökümü

x. Asya , M.Ö. 500 - MS 200 - Hindistan Mauryan imparatorluk, Çin'in birlesmesi, Orta Asya'da hükümetler, savas ve ticaret degisiklikler, sanat gelismeler, yeni kozmopolit dinler, hastaliklar ve imparatorluklar

xi. 600 - - Gupta imparatorlugu, Sanskritçe edebiyat, sanat Gupta, Hindistan medeniyetinin Dogu yayilmasini, Uzak Dogu Budist misyonlar, batida üzerine Hint etkisi çiçeklenme ve Hint Medeniyeti MS 200 genisletilmesi

xii. Barbar Istilalar ve Uygar Tepki AD 200 -. 600 - Hunlar ve bati step, dogu bozkir halklari, Çin ve Iran, Sasani imparatorlugunun, Sasani din, Bizans Imparatorlugu, sapkinlik ve ortodoksi olarak barbarlara tepkiler

xiii. Islam'in Yükselisi -. Muhammed, Arap fetihleri ??ve Ommayad halifeligi, Müslüman din ve kutsal hukuk, Arap mahkeme yasam ve kültür hayati, Abbasi imparatorlugu

xiv. Çin, Hindistan ve Avrupa AD 600 -. 1000 - Çin, Hindistan, Avrupa, feodalizmin baslangici, ögrenme çürüme, özeti

xv. Türk ve Mogol Conquests 1000 Etkisi -. 1500 - Hinduizm, Çin degisiklikleri - - gelenegin zaferini Türk sizma, Mogol fethi, Osmanli Imparatorlugu, Sufi hareketi, güzel sanatlar, Hindistan Islamcila-

xvi. Ortaçag Avrupa ve Japonya'nin 1000 1500 - Ortaçag Avrupa, Avrupa'nin ekonomik konsolidasyon, kültürel konsolidasyon, Japonya

xvii. 1500 Uygar Dünya saçaklar - Sahra-alti Afrika, Amerika

Bölüm III Bati'nin baskinlik

xviii. Büyük Discoveries ve World-Wide Sonuçlarini -. kesif, fiyat devrimi, Amerikan gida ürünlerinin, hastaliklarin yayilmasi, Avrupa bilgi ve yaraticilik yolculuklar

xix. Avrupa'nin Öz-Dönüsüm 1500 - 1648 - politik gelismeler, uluslararasi siyaset, Avrupa kolonizasyon ve ticaret, Rönesans, Reform, bilimin büyümesi, kültürel çogulculugun ortaya çikmasi

xx. Avrupa'nin Aykiri: Rusya ve Amerika 1500 - 1648 - siyasi çalkantilarin, bati etkisi - - Moskova, bati etkisi yükselisi kültürel degisim, Ispanyol Amerika, diger Avrupa sömürgeciler

xxi onun Hindu ile Islam ve Hiristiyan Konu Topluluklari, 1500 Realm -. 1700 - etki Islami küre, Avrupa ticaret, sii isyani, entelektüel bir geri çekilme ve sanatsal ilerleme yayilmakta

xxii Uzak Dogu, 1500 -. 1700 - Çin, Hideyoshi Çin, refah ve muhafazakarlik Ming ve Mançu hanedanlari ve Japonya'nin Tokugawa shoguns

xxiii. Avrupa'da The Old Rejimi 1648 - 1789 - Uluslararasi çikarlari dengeleme meslek, sinirli savaslar, dayanilmasi, Ingiliz parlamentarizm, Prusya militarizmi, klasik ve romantik sanat, ;. tarim ve teknoloji, matematik ve fen gelismeler, Avrupa hakimiyetinin kökleri

xxiv. Amerika ve Rusya 1648 -. 1789 - Amerika ve Rusya, Amerika, Ispanyolca Amerika'da, koloniler halinde erken gelisme karsisinda geri kalmisligin ihtisami için rekabet arasindaki karsilastirma, Rusya'nin modernizasyonu, Rusya büyük bir güç olarak geldi

xxv. ??Avrupa'nin Eski Rejimi 1700 Asya Tepkiler -. 1850 - savunmada Islam dünyasinin, Vahhabi hareketi, reform yetmezligi, Hindistan, Iran ve Türkistan, Hindu reform Hiristiyan Balkanlarin Ingiliz kontrolü, Çin'de Hiristiyan misyonlari, açilis Japonya'da Çin Avrupa ticaret, sosyal gerilimler

xxvi. Sanayi Devrimi ve Demokratik Devrimler 1789 Bati Medeniyeti Dönüsüm -. 1917 - Eski yeni, sanayi devrimi yol verir, sanayi devriminin sonuçlari, Fransa'da demokratik devrim, Avrupa'nin geri kalaninda demokratik devrim, kasitli sosyal degisim ve popüler hükümeti, entelektüel ve kültürel devrimler, sanatta devrimler

xxvii. 1850'den beri Olmayan Bati Dünyasi - iki dünya dönüsümleri, Afrika ve Okyanusya üzerine etkisini, Asya uygarliklari, Bati hakimiyeti Islam'in reaksiyonlari, Balkan Hiristiyanlari, Hindular, bati hakimiyeti Çin'in tepkisi, Japonya'nin Batililasma

xxviii. 1917 yilindan beri Bati Dünyasi - komünist meydan, bulanik liberalizm, neo-fasist hareket, Ikinci Dünya Savasi, savas sonrasi çatismalar ve isbirligi


Nasil Öykü:

William McNeill bati tarihinin dünya tarihine yön verebilecek bir anda yaziyordu. Dünya Savasi'ndan sonra, batili tarihçiler insanligin eski tarihleri ??Batili olmayan dünyadaki önemli olay ve gelismelerin ihmal ettigini fark basliyordu ve o düzeltmek için çalisti bir durum.

Hatta bu yüzden, McNeill adli bir Dünya Tarihi. Agrilari artan ihanet O Batili olmayan geçmisi (Bati) tarihin geleneksel modeli üzerine eklenmis gibi görünüyor. Gerçekten de, Bölüm III, dünyanin bati (Avrupa) tahakküm üzerine odaklanmistir.
Yapisal olarak, McNeill kitabi bölgelere ve dönemlere göre gider. Barbarlar medeni toplum üzerindeki davetsiz önce Örnegin, Kisim I, 500 yilina kadar Orta Dogu, Hindistan, Yunanistan ve Çin'de gelismelere arda bakar. Sonra, Bölüm II'de, McNeill olaylari tartisiyor 500 M.Ö. 200 MS ve Hindistan'da 200 ile 200 ve 600 AD ve ayri bölümlerde açiklanmistir Islam'in yükselisi arasinda 500 AD Barbar istilalari Greko-Romen Dünya (Bati uygarliginin besigi). Sonra Çin geçmislerini geliyor Hindistan ve AD Türk ve Mogol istilalari, ortaçag Avrupa ve Japonya, ve sözde "uygar dünyanin saçaklar" vurgular 1000 ve 1500 arasinda 600 ile MS 1000 Baska bir segment arasindaki Avrupa - Güneydogu Asya, Sahra-alti Afrika ve Amerika.

Bölüm III, 1500'lü yillarda, Avrupa ülkeleri ilk arastirdi ve daha sonra dünyanin diger bölgelerini kolonize anlatiyor. Burada odak noktasi gibi yardimci bilimsel ve endüstriyel devrimler gibi politik olmayan olaylar olmasina ragmen (devlet-merkezli) siyasi gelismeler üzerinde Avrupalilarin sanatsal ve edebi basarilari yapmak ayni zamanda, bu tarihe girin Avrupa hakimiyetini açiklar. dis Bati Avrupa, Rusya ve Japonya dikkat adil bir pay elde ragmen. Kuzey Amerika, Fransa ve Rusya'nin büyük bir siyasi devrimleri 1776 ve 1917 arasinda olan Bu tarihin odak noktalari.

Ben ticaret uygulamalarinin, kültürel degisim ve küresellesme ile McNeill iliskilendirmek egiliminde olmuslardir. Çogunlukla, bir Dünya Tarihi zamanin ayrik dönemlerinde ayri bölgesel tarihlerin bir koleksiyon, her ne kadar bu bazilari burada.
McNeill herhangi öngörülebilir gelecekte "belirsizlik ve Bati ve Bati-disi insanlik arasindaki kültürel etkilesimlerin veya açik-uçlu bir ... mutlaka orada karistirma ve kültürlerin karismasini, her zaman orada geçmiste oldugu gibi ... Oysa olacak

yaziyor Karisimin Bati bileseni baskin oldugu kesin gibi görünüyor. "Elli yil sonra 1965 yilinda yazilmistir böyle bir açiklama yanlis ve patavatsiz hem düsünülebilir O.

D. 1976 yilinda yayinlanan Arnold Toynbee'nin dünya tarihi, insanlik ve Dünya Ana'ya

Içindekiler:

1 phenomena

2 bilmece biosphere

3 man

4 Oikoumene

5 Teknolojik devrimler 70,000 / 40,000 c MÖ inis -. 3000 BC

6 Dicle-Firat alüvyon açilis-up ve Sümer olusturulmasi civilization

7 3000-2230 BC 3000 c

9 firavunlara Misir, c Nilotic alüvyon açilis-up ve firavunlara Misir civilization

8 Sümer ve Akkad olusturulmasi, - .. 2230 BC

10 ekümenik ufuk, c. 2500 - 2000 BC

11 eski dünya Oikoumene, 2140 c -. 1730 BC

12 1730 c atin evcillestirilmesi ve bölgesel medeniyetler arasinda Avrasya steppe

13 Iliskiler pastoral göçebelik icadi, -. 1250 BC

14 1250 c eski dünya Völkerwanderung -. 950 BC

15 950 c Mezo-America

16 Sümer-Akad bozkir ve Misir'da 'Olmek' medeniyet ortaya çikmasi, -. 745 BC

17 Suriyeli medeniyet, c. 1191 - 1050 c 745 BC

18 Hellenic medeniyet, -. 750 BC

19 1000 c Hint (Hindu) medeniyet, -. 600 BC

20 Çinli medeniyet, 1027-506 BC

21 Mezo-Amerikan ve Inka medeniyeti 800 c -. 400 BC

22 Asur militarizmin son dersin, 745-605 BC, ve steppes

23 Asur militarizmin sonrasinda, 605 çagdas patlama -. 522 BC

24 Helenik uygarligi, 750 c - 600 c manevi hayatin içinde 507 BC

25 Yeni kalkislar, -. 550 c 480 BC

26 ilk Pers imparatorlugu, -. 330 BC

27 499 c ilk Pers imparatorlugu ve Hellen dünyasi arasindaki çatisma, -. 330 BC478 c

28 Hellenic uygarligin kültürel basarilari, -. 338 BC

29 ilk Pers imparatorlugunun Iskender'in devrilmesi siyasi sonrasinda, 329-221 BC

30 kalkinma ve Helen medeniyetinin yayginlastirilmasi, 334 - 221 savasan BC

31 Çin devletleri, 506 c -. 221 BC

32 Çin'in rekabet felsefeleri, 506-221 BC

33 Hint medeniyeti, 600-200 BC

34 Akdeniz'in bati havzasi ustalik mücadelesi, 600-221 BC

35 Çin'de Ch'in ve Bati Han imparatorluk rejimleri, 221 M.Ö. - 9 AD

36 Akdeniz havzasi, güney-bati Asya ve Hindistan, 221 M.Ö. - 48 AD

37 Çinli, Kushan, Part, Roma imparatorluklar, 31 M.Ö. - MS 220

38 eski dünya Oikoumene dinler ve felsefeler etkilesimi, 334 M.Ö. - 220 ad

39 Amerikan Mezo-ve Inka medeniyeti, c M.Ö. 400 -. 300 ad

40 bati ucu eski dünya Oikoumene, 220 c -. 395 ad

41 Hint medeniyeti, 224 c -. 490 ad

42, dördüncü ve besinci yüzyillarda Avrasya bozkir Hunlarin patlamasi, ad

43 Roma ve Pers imparatorluklari 395 c -. 628 ad

44 Bati Hiristiyan, 395-634

45 kurulus ve Hiristiyan kilisesinin bozulmasi, 312 - 657

46 Hint medeniyeti, 490 - 647

47 Çin'in siyasi bozulma ve Budizm onu ??alimi 220 - 589

48 Mezo-Amerikan ve Inka medeniyeti, 300 - 900

49 peygamber ve devlet Muhammed, 570 c -. 632

50 Islam devletinin genislemesi, 633 - Dogu Roma 750

51 gençlestirme imparatorluk, 628 - 726

52 Bati Hiristiyanligin, 634 - 756

53 Dogu Asya, 589 - 763

54 Islam dünyasi, 750 - 945

55 Bizans uygarligi, 726-927 / 8

56 Bati Hiristiyanligin, 756 - 911

57 Iskandinavlarin patlamasi, 793 - 1000

58 Hindistan ve güney-dogu Asya, 647 - 1202

59 Dogu Asya, 763 - 1126

60 900 c Mezo-Amerikan ve And medeniyet -. 1428

61 Islam dünyasinin 945 - 1110

62 Bizans dünya 927/8 - 1071

63 Bati Hiristiyanligin, 911 - 1099

64 Islam dünyasi, 1110 - 1291

65 Bizans dünyasi, 1071 - 1240

66 Bati Hiristiyanligin, 1099 - 1321

67 Dogu Asya, 1126 - 1281

68 Mogollar ve onlarin successors

69 Islam dünyasinin, 1291 - 1555

70 Dogu Ortodoks Hiristiyanligin, 1321 - 1563

71 Bati Hiristiyanligin, 1321 - 1563

72 Güneydogu Asya, 1190-1644

73 Dogu Asya, 1281 - 1644

74 Mezo-Amerikan ve Inka medeniyeti, 1428 - 1519

75 Oikoumene, 1405 birlesme - 1652

76 bati medeniyeti, 1563 - 1763

77 Dogu Ortodoks Hiristiyanligin, 1556-1768

78 Islam dünyasi, 1555 - 1768

79 Dogu Asya, 1644 - 1839

80 biyosfer, 1763 - 1871

81 biyosfer 1871 - 1973

82 1973 yilinda bir retrospect

Nasil Öykü:

Toynbee'nin tuhaf bir sekilde insan uygarliginin hikayesini anlatir. Fasillarin semasi da anlasilacagi gibi, öykü kronolojik temelde ama baska bir yerden geçer. Uygarligin öyküsü tek ilerlemesi degil çünkü budur uygarlik ama birbirlerinden cografi ve kültürel ayrilmis birkaç farkli olanlari.

Mezopotamya (Sümer) ve Misir ile baslayarak, ilk binyil :. Yahudiye, Yunanistan, Hindistan, Çin birçok farkli bölgesel kültürlerin içine tasimak ve orta ve güney Amerika Yeni Dünya kültürleri Her yer anlatmak için ayri bir bölüm gerektirir onun belirli bir zaman döneminde geçmis.

Dinler ve siyasal imparatorluklarin dünya tarihinin vardiya Sonra odagi. Asur, Pers, Yunan ve Roma imparatorluklarinin her merkez sahnede bir dönüs almak. Bölüm 37 Roma düstükten sonra dört imparatorluklari erken üçüncü yüzyila kadar Eski Dünya hakim anlatiyor patlamasiyla M.Ö. üçüncü yüzyilda baslayan Islam ordulari hem tehdit kadar batida, dogu (Bizans) Romalilar ve Sasani Persler Çin arada bir daha dayanikli bir imparatorluk gelisiyordu. ölümlü mücadele kilitli veya imparatorluklar serisi Hunlar ve orta birinci bin MS diger kabileler siyasi imparatorluklarin yas son verdi.

Bölüm 25, "Manevi Hayat Yeni Gidenler", Sonra bir dünya dini ;. ilk kurucusu din Buda bir yasi tanitti Araplara tanrili din getiren Nazareth ;. Isa Ve nihayet Muhammed, farkli din sonra gelistirilen kurumsal yapilar ve olusan ittifaklar devletleri ile. Din bu dönemde insan kültürünün dinamik güç oldu. Bu arada, Ortodoks Hiristiyanliga bagli dogu Roma Imparatorlugu, Müslümanlar tarafindan saldiriya edilirken baska bin yildir asili. Küçük imparatorluklar gül ve düstü Yeni Dünya. Çin hem siyasi hem de kültürel etkisini yayilan. Hindistan dini ve siyasi kuzeyden isgal Müslüman hükümdarlarindan olarak ayrildi. Dogu ve Güneydogu Asya'nin çevresi. Ya Hint ya da Çin etkisi altinda düstü Mogollar ayni anda birkaç uygar toplumlari tehdit kalmistir.

M.Ö. 3000 - Toynbee'nin geçmisi dolayisiyla 70.000 / 40.000 BC c çogunlukla üçüncü binyil ve Prehistorik kültür teknolojik devrimler "basligi altinda 5. bölümünde kaplidir orta ikinci bin MS arasinda, bir asiri derecede din ve siyaset üzerine odaklanmistir "Post-Rönesans Avrupa Öte yandan bölümlerde 71 ve 76 kaplidir, Toynbee biyosfer gömülü nasil insan uygarliginin açiklamak için özen yapar ve kendine zarar verici uygulamalara karsi savunmasizdir. Bölüm insanin iliskisi hakkinda" toprak ana " Iki kitap uçlari gibi medeniyet üzerine bölümler kusatir.

Toynbee ticari veya egitim kurumlari hakkinda çok az ve 20. yüzyilin eglence kültürü hakkinda hiçbir sey yanindaki diyor. Onun geçmisi oldukça elektronik iletisim dünyasina daha baski dünyaya baglidir. Ayrica, bu dünya tarihi bunun nedeni belki de Afrika kitasini ihmal Büyük siyasi ve dini imparatorluklarinin çevresine oldu. Bazi diger dünya geçmisleri aksine, belirli bir ucuna dogru ilerleme çok az anlami yoktur. Aksi takdirde, Insanoglu ve Toprak Ana, insanlik tarihinin kapsamli ve son derece bilgilendirici anlati oldugunu.

 

E. 2000 yilinda yayinlanan Uygarlik William McGaughey Five Epoch için hikaye tasarim:

Içindekiler:

Bölüm 1 Dünya tarihindeki bir desen arayisi - dönemini tanimi dogru tarihsel kapsama için bir rehber, bölüme bir bölümü olarak tarihsel bilgi, tarihin kitaplarinda alani için rekabet, bir önyargili tarihin bir örnek, nüfus, hakkinda, Batili olmayan insanlarin öyküleri, dini geçmisleri, tarihsel ilerlemenin Hegel'in düzeni, tarihsel nüks teorileri, Spengler tarihi, Toynbee'nin medeniyetler teorisi, Toynbee'nin düzeni bir elestiri, dünya kültürüne ortak unsurlar, tarihi unsurlarin bir rehber olarak kültürel teknolojiler degisen

Bölüm 2Toplum içinde farklilasan Kurumlari - Üçüncü çagda bir benzetme, bölünme atmalarini ve siniflara, bu tarihin bir özetini, ilk çagda hükümetin dekolmani, ikinci dönemin dünya din dekolmani, egitim ve ticaret dekolmani, dekolmani Dördüncü çagda haber ve eglence

Bölüm 3 Kisilik ve inanç - bir genis anlamda, kisilik ve inanç din, ilkel din, ilk medeniyet din, ikinci medeniyet din, üçüncü medeniyet din, dördüncü medeniyet din, besinci medeniyet din, degisen bayram

Bölüm 4 kisa Medeniyeti I tarihi - Orta Dogu'da tarih öncesi zamanlarda, eski uygar toplumlar, ilk Mideastern imparatorluklar, göçebe istilalari, militarizm, bir dünya gücü, Hunnish ve Iskandinav patlamalar, Roma Imparatorlugu'nun devami olarak Roma'nin çikmasi dogu, Pers, Kushan ve Sasani imparatorluklari, Hindistan, Çin, dogu ve güneydogu Asya, Kolomb öncesi Amerika

Bölüm 5 Uygarlik II kisa tarihçesi - din bir degisiklik, Ikhnaton ve Musa'nin tevhid, Zerdüst etkisi Yahudiler yabanci egemenligi altinda, erken Hiristiyanlik, Bati kilisesinin gelisimi, Roma kilisesinin gücü, Ortodoks Hiristiyanlik, daha sonra Farsça dinler, Islam dini, Islam imparatorluklar, Hindu ve Budist din, Hindistan disinda topraklari Hint dininin yayilmasinda

Bölüm 6 Civilization III kisa bir tarihçesi - özel durumlar: Avrupa'da kökeni, çözdürme din kültürü, görme devrimi, Luther'in protesto kuzey Atlantik uluslar, sömürge ticaret arasindaki ticari rekabet, endüstriyel çagda ticaret rekabet, emek hareketi, egitim, ulusal tarihlerin, demokrasi ve devrim, Bati sömürgeciligi, materyalizm ve çözülme çözülüyor

Bölüm 7 Civilization IV kisa bir tarihçesi - kültürel omuzlarindan kaldirdi agirlik, bu tarih söylüyorum bazi güçlükler, amatör ve profesyonel spor, Broadway sahnesinde diger 19. yüzyil Amerika'da eglence, irksal uzatmalar, siyah-beyaz aromali sarkicilar, yapimlari , sinema, radyo yayinciligi, televizyon, spor yayinlari, kumar, narrowcasting, bilgisayar tarafindan olusturulan eglence

Bölüm 8 kamu deneyim üzerine kültürel teknolojilerin etkisi - Sokrates ile bir konusma, bir ifadede niteliksel degisiklikler kültürel teknolojilerin bir dizi bellek prehistorik kültür, okuma yazma bilmeyenlerin iki görüs, ideografik yazi, ilerlemeleri ilham nasil olabilecegini alfabetik yazi felsefe ve din, baski ve bireysel yazar, elektronik görüntü siyasi mesajlarin bir çatisma, ritim yeni ideal bilgisayar baglantilari etkisi

Bölüm 9 kültürel teknolojilerin kisa bir tarihçesi - yazma nasil basladi, alfabetik komut, baski, fotograf, telgraf, telefon, sinema filmlerinde, radyo, televizyon yayilmasi ideografik yazi, alfabetik yazi, difüzyon, bilgisayar

Bölüm 10 gelecegi tahmin etmek, dünya tarihini kullanarak - tarih daha önceki kültürlerin benzer yoluyla, tahmini tekerrür etmez, neden geçmis medeniyetlerin bazi gözlemler, karsidaki hareketleri, senkronize siyasi liderlik, degisen medeniyetlerin etkisi bu süreçle ilgili bazi sorular, sosyal yapilar, bazi anomaliler, yeni medeniyetler zamanlamasi, organik yasam döngüsü, altin sehirler, Quickening kültürün belirtileri, dar kavgacilik ve ticari temas, matematik ve ticari yenilikler bir ortamda, daha genis bir dünya algilari ile bir baglanti

Bölüm 11 besinci medeniyet Imalar - bilgisayar çaginda sekli, bilgisayar ve ilgili projeksiyonlar, istihdam etkileri dogasi, dogal dünyayi modelleme, bilgisayar, egitim ve ögretim, kiyas yoluyla tahmini, bilgisayar ürünleri satin almaya karar vermeden yeni yollarla satis , bilgisayarli ögretim, bilgi üniversite yeniden düsünülmesini, isçilerden yabancilasmis, bir üniversitenin fikri, kendini tanimi arayisi, felaket ihtimali, Frankenstein uygarligi


Nasil Öykü:

Bu dünya tarihinin bir kitaptir. Burada tasarlandigi gibi, dünya tarihinin medeniyet öyküsüdür. Bu uygar toplumlarin önce oldu olaylar uygarligin disinda kabile toplumlarinda ya da çikti dislar. Ayni zamanda dogal seyrini dislar. Esasen, uygar toplumlarin bu ki . yazdim dil Geçmisi bu yazili kayitlardan bilinmektedir olaylarin öyküsüdür ve dünya tarihini yeryüzünde boyunca okur toplumlarda meydana olaylari içerir.

Bu özel kitabin ayni zamanda tarihin bir parçasi olan 11, bu Bölüm 2 yazma anda bilinmeyen oldugu ölçüde gelecege hikayesi devam 8. Bölüm yoluyla bölümlerde 4 uygar toplumlarin tarihini anlatiyor ;. Bu etkinliklerde açiklar tabiri caizse, kendi yaratilis hikayesi - Her medeniyetin baslangiç.

Geri kalan bes fasil bu kitabin tarihçiliginin üzeresiniz. Bölüm 1 asil örnek olarak Toynbee'yi kullanarak, genis dünya tarihi yazilmalidir anlatilir. Bölüm 3 Her medeniyet. Kisilik ve inanç içinde "din" din baslica iki yönü vardir tanimlar . Bölüm 8 ve 9 bu tarihin "kültürel teknolojilerin" (iletisim teknolojileri) rolünü açiklayabilir. Bölüm 9, bu teknolojiler icat veya gelistirilmistir anlatiyor. Bölüm 8 toplumdaki teknolojilere ve kurumlar arasindaki iliskiyi açiklar. Bölüm 10 çalisir tahmin etmek Yeni bir medeniyet ortaya çikacak zaman. kosullar tipik olarak nelerdir?

Fakat yine hikayenin kendisi bölüm 11 hikaye devam edecek nasil bir bekleyis olmak, fasil 4 ile 8 görünür. Bu bölümlerde, biz dört ardisik dönemlerde toplumun gelisimine iliskin olaylarin bir anlati var. Bu bölümler Her bölüm belirli bir kurum ziyade olaylarin bütünü üzerine odaklanmis olmasi disinda tarihin bir standart kitap andirir. Örnegin, bölüm 4 hükümet ilk iki yy Bölüm 5 büyük imparatorluklarin sonuçlanan kurumunun ilgili ortaya çikmasi hakkinda Budizm, Hiristiyanlik, Islam ve diger gelismis dinlerin.

Uygarlik Bes çaglarda, dünya tarihinin her bir medeniyetin ile iliskili bes dönem veya dönemlere ayrilmistir. uygar toplumlar Misir ve Mezopotamya'da ve Mesih'in zamaninda ortaya çiktiginda ilk uygarlik 3000 yillari arasinda dönemini anlatmaktadir. Ikinci medeniyet anlatilmaktadir Isa ve MS 1500 Reform gerçeklesti zamani arasindaki süre. Üçüncü medeniyet 1500 AD ve 1920 AD arasindaki dönemi, Birinci Dünya Savasi'nin sonrasinda Dördüncü uygarligi 1920 AD ve 2000 AD arasindaki dönemi anlatir anlatir Internet çikardi. 21. yüzyilda baslayan besinci uygarlik bilgisayar teknolojisi hakim bir hala gelismekte yastir.

Iletisim teknolojisi Her medeniyet çaginin sirasinda kamu iletisimin baskin mekanizma haline Ve böylece, ilk medeniyet olan ilkel, ideografik formda yazi ile iliskili gelismekte olan bir teknoloji ile baslar ardisik medeniyetler sekillenmesinde önemli bir rol oynar; ikinci medeniyet, alfabetik yazi ile, bilgisayar tabanli iletisim ile Internet gibi ve besinci uygarlik; elektronik kayit ve yayin ile dördüncü medeniyet; baski ile üçüncü medeniyet.

Iletisim teknolojisinin her tür ilk uygarlik için belli bir kurumun gelisimini tesvik, ikinci medeniyet, dünya dini için hükümetin kurumu ;. oldugu; üçüncü medeniyet, ticaret ve laik egitim için, dördüncü medeniyet için, haber ve eglence sektöründe ;. ve besinci medeniyet, internet ve belki de diger kurumlar için yeni bir ragmen toplumda her egzersiz gücü egemen oldugu bu ardisik kurumlar, birbirleriyle birlikte çalisma giderek çogulcu bir toplum üretmek. Güç bölünür. Her dönemin tarihi, çesitli kurumlari kapsayan güç mücadeleleri ve diger etkinlikler açiklanir.

Dünya tarihinin bu tür bizim son derece karmasik bir toplumda zamanla ortaya çikmis çesitli kurumlar hakkinda bir yaratilis hikayesi olmasi amaçlanmistir. Bazi geçmisleri oldugu gibi siyasi olaylarin öyküsü ya da büyük uluslarin bir kronik degildir. Onun hikayesi degil Batili insanlarin tarihine sinirlidir. Bazi insanlar güçlü veya digerlerinden daha basarili oldugunu niçin Bunun yerine, tarih olusturmak için bir iskelet gibi iletisim teknolojisinin ikiz yönlerini ve islevsel kurumlar kullanir. açiklamiyor. Bu hedef üzerine tarih odaklanir bazilari digerlerinden daha fazla sartlar. Bu kitap, kalabalik milletlerin geçmislerini, dünya tarihinin kitaplarinda yer adil bir pay almalari gerektigini iddia ederken, ayni zamanda modern dünyamizi yaratti olaylara ve gelismelere daha fazla dikkat yönlendirir.

Bir yaratilis hikayesi olan Medeniyet Bes Dönemleri ilk gelisim çaginda belli bir kurumun biçimlendirici deneyimleri özel önem veriyor. Örnegin, dünya dini haline dünya tarihinin ikinci çagda sosyal matris "ayirir beri" güçlü bir kurum, bu dönemin tarih, din üzerine odaklanmistir sadece. dinin daha sonraki çaglarda bir tam gelismis biçimde devam olsa da, onun hikayesi o süre kadar devam etmez. ayni ilk göre hükümetin dogrudur çag; önemli olaylari seçmek için üçüncü dönemin açisindan ticaret ve egitim, vb tarihçinin gücü bu nedenle sinirlayici bir faktör olabilir toplumun ziyade insan deneyiminin diger bazi yönü kurumlarin olusturulmasi üzerine odaklanmistir.

F. Peter N. Stearns'in Dünya Tarihi: 2011 yilinda yayinlanan Temelleri.

Digerlerinin aksine, bu kitap gibi bir dünya tarihi ama dünya tarihi hakkinda bir kitap degildir. Ancak, "Bir Dünya Tarihi Iskelet" baslikli bölüm, iki, yazar dünya tarihinin hikayesi anlatti gerektigini düsünüyor anlatir. Ben takip edecek Stearns'in dünya tarihinin tasarimini temsil bu "iskelet".

1. erken asamalarinda: 2500000 MÖ 10 milyon BCE: insan kültürü yaratmak, bir baskin tür olarak gelistirilen Homo sapiens.

Erken insanlarda:. Teknoloji ve göç avcilik yardimci olmak için araçlar icat ve

balikçilik. Onlar yeryüzünün diger bölgelerine Afrika'dan göç etti.

b Tarimda Advent :. tohum kadin deney disinda yetistirilmesi, tarimin ilk Karadeniz bölgesinde gelistirilen ve daha sonra Çin ve Orta Amerika'da bagimsiz gelistirilen dünyanin diger bölgelerine yayilmistir ..

c. Tarimsal toplumlarin Doga :. avci ve toplayici aksine, tarim toplumlari bazi yerlerde tespit edildi Bazi Bu sehirlerin kurulmasi ve servet ve ataerkilligin esitsizligi yol açan diger mesleklerde mesgul izin üretmek bir fazlalik gelistirdi ...

d Medeniyet :. Uygarligi sanat ve zanaat, biçimsel hükümetler ve yazma edinimi ile, tarimsal fazlalik sagladigi sehirler ile karakterizedir.

e. erken medeniyetlerin :. Mekanlar Mezopotamya, Misir, Hindistan ve Orta Amerika nehir vadilerinde bulundugu ve sik sik sulama projeleri ile kolaylastirilmistir.

f. Nehri vadisinde medeniyetler: hukuk sistemleri, çevredeki alanlarda nüfuz alanlarinin gelismis kentlerin sonraki toplumlari hizmet edebiyat ve sanat, para, ticaret yollari, matematiksel teknikler ve diger yeniliklerin eserleri gelistirilen uygar topluluklar ..

Erken medeniyet dönemi g sonu: ... Misir imparatorluk gibi azaldi ve Indus Vadisi toplum kayboldu, Fenike ve Yahudi halklari dogu Akdeniz bölgesi kurulmus kolonilerde ve tek tanrili din Çin toplumu demir dönüstürülmüs savas daha iyi organize artan kullanimi oldu yaratti .

2. klasik dönem, 1000 M.Ö. 600 M.Ö.: Politik örgüt Çin, Hindistan, Iran'da iktidar ve kapsami genisletilmis ve Pers, Çin ve Roma imparatorluklarinin ile Akdeniz bölgesi gibi yollar gibi iç gelismeler, posta servisi geldi ,. kanallar, dil entegrasyonu ve bürokrasi dahil olmak üzere merkezi hükümetler.

Bir ayirt edici özellikleri ayri uygar toplumlarin Hindistan'da kendi öz gelenekleri gelistirdi :., gelenek Çin'de Hindu dininin dayali, merkezi hükümet Yunan ve Roma klasik uygarliklar siyaseti yani sira felsefe, vurgulamak daha önemli oldugunu ... edebiyat ve sanat. sanatsal basarilari ile Pers uygarligi karisik Zerdüst din.

 

Büyük tarihin bazi modelleri

Big History Bazi mevcut modeller sunlardir:

(A) David Christian, Zaman Haritalar: Big Tarihine Giris, 2004 yilinda yayinlanan

(B) Cynthia Stokes Brown'in Big History: Günümüze Büyük Patlama'dan itibaren 2007 yilinda yayinlanan

(C) Üçlü Varliginin William McGaughey Tarih, 2015 yilinda yayinlanan

 

A. Zaman David Christian'in Maps için hikaye tasarimi: Big History An Introduction, 2004 yilinda yayimlanan:

Içindekiler:

Giris - "büyük tarih" - tüm zaman ölçekleri, yapisi ve organizasyon geçmise bakarak, ve büyük tarihe karsi,

BÖLÜM I cansiz EVREN

Bölüm 1, ilk 300.000 yil: evren, zaman kökenleri ve uzay - baslangiçlar sorunu, evrenin, Big Bang'in ilk bilimsel hesaplar: ilkel kaos düzenin ilk isaretleri, big bang kozmoloji için delil, görelilik ve nükleer fizik, kozmik fon radyasyonu, delil diger formlari, ne kadar güvenilir big bang kozmoloji nedir?, üstel gösterim üzerinde not, özet

Bölüm 2 galaksilerin ve yildizlarin Origins: karmasikligi baslangici - Erken evren ve ilk galaksilerin, kozmolojik hayvanat bahçesi: kara deliklerin, quasars ve karanlik madde, bizim günes yasam ve yildizlarin ölümü, yaratilis, ölçegi Evren, özet

Bölüm 3 Origins ve yeryüzünün tarihi - günes sistemi, erken earth: erimesi ve sogutma, erken yeryüzünde deliller modern jeolojinin kökenleri, Wegener ve levha tektonigi modern teorisi, toprak kisa tarihçesi ve atmosfer, özet

YERYÜZÜNDE BÖLÜM II YASAM

Bölüm 4 yasamin kökeni ve evrimi teorisi - yasam: Toprak, özet yasamin karmasikligi, Darwin'in yeni bir seviyeye ve evrim teorisi, evrim teorisinin, modern kökenleri, dogal seleksiyon yoluyla evrim kaniti, baslangiçlar

Bölüm 5 yasamin evrimi ve biyosfer - çesitliligi ve karmasikligi, Arkeen dönemi: Bakterilerin yas, Proterozoyik dönemi: karmasiklik yeni formlar, Kambriyen patlamasi: mikrokozmosun macrocosm, memeliler ve primatlar, evrim ve Dünya'nin geçmisi: "Gaia" bireysel türler ve bunlarin geçmisleri, özet

BÖLÜM III ERKEN INSAN TARIH: ÇOK WORLDS

Bölüm 6 insan evrimi - Insan geçmisi: karmasiklik yeni bir seviyeye, insanlar, delil ve iddialarin görünümünü açiklayan: insan evrimi, primat ve hominine radyasyonlarina primat miras dik yürüme ve ilk homininlerini, alet kullanimi ve hikayesini insa et yeme: Homo habilis, büyük beyinleri ve araliklari: Homo ergaster'in ve Homo erectus, geçtigimiz milyon yillik Insan öncesi homines, özet

Bölüm 7, insanlik tarihinin baslangici - insan dilinin evrimi, zaman insanlik tarihi kaçta baslayacak, Afrika kökenleri: Ilk 200.000 yil, toplu ögrenme bazi kurallar, paleolitik yasam biçimleri, "Yayginlastirma: Üst Paleolitik ve bunlarin etkileri göçler, biyosfer, özetle insan etkisi

BÖLÜM IV Holosen: BIRKAÇ WORLDS

Bölüm 8 yogunlastirilmasi ve tarim kökenleri - Insanlik tarihinin Holosen döneminde, son buzul çagindan, üç dünyalarin sonu, tarim, evcillestirme, kronoloji ve erken evcillestirme cografya, tarim kökenleri, açiklayici "çekiciler nedir? "neolitik devrimin, kültürel ve ekolojik preadaptations know-how olarak, iklim degisikligi, nüfus baskisi ve degisim; nüfus artisi, yogunlasmasi ve uzmanlik; sedentizm tuzak, tarimsal kökenli genel bir açiklama erken tarim yasam biçimleri, teknolojiler: bahçecilik, degil tarim, köy topluluklari, hiyerarsiler veya esitlik? diger toplumlarla iliskiler, tarim etkileri, özet

Bölüm 9. Dogal dünyadan kaynak ayiklanmasi ekimi, "ikincil ürünler devrimi" kaymasinin yeni yollar, sulama, diger yenilikleri, nüfus: - insanlar üzerinde güç doga üzerinde güç itibaren toplumsal karmasikligi, yogunlastirilmasi sehirler "medeniyet" devletler ve Büyüme, hiyerarsi: zenginlik ve güç esitsizlikler ortaya çikan esitsizlik ortaya çikan kanitlar, güç ve kontrol yeni biçimleri: Güç rizaya dayali, ilk büyük sehirler, ilk devletler: güç, zorlama isbölümünü bazli, bürokrasi, muhasebe, ve yazma; ordular ve vergilendirme, "haraç alma" toplumlar, özet

Bölüm 10 Tarim "medeniyetler" çaginda Uzun trendleri - çesitliligin yeni formlar, degisim aglari, uzun vadeli egilimler, tarim medeniyetlerin gücü artan araligi, yenilik kaynagi olarak ölçek, nüfus artisi, kaynagi olarak devletler birikim, degisim, ticaret ve sehirlesme, yenilik oranlari özeti

BÖLÜM V: MODERN ERA: BIR DÜNYA

Bölüm 11 moderniteyi Yaklasiyor - dünya modernite ve modern devrimin, nüfus artisi, teknolojik ustalik arifesinde, siyasi ve askeri gücü, dönüstürülmüs yasam biçimleri, düsünce, hizlanma, modernitenin teorileri, nüfus artisi ve yenilik oranlarinin yeni modlari, artti bazi olasi çekiciler, demografik teoriler, idealist teoriler, ticari kuramlar, sosyal yapi teorileri, ölçek ve degisim aglarinin sinerji özeti

Bölüm 12 Küresellesme, ticarilestirme ve yenilik - postclassical Malthus döngüsü: onyedinci yüzyilda 'için ondördüncü, büyüme ve yenilik modelleri, kolu ticarilestirilmesi etkisi: ondördüncü yüzyil, ticarilestirilmesi ve etkileri, erken modern Malthus döngüsü önce toplumlar, yeni küresel topoloji:? Avrupa degisen rolü, küresel degisim degisen topoloji, dönüsüm için olgun Avrupa'da bir dünya küresel borsalarin etkisi özeti

Bölüm 13 Modern dünyanin Dogum - Ingiltere'de ekonomik devrim, sosyal baglam, tarim, sanayi, Fransa'daki siyasi devrim, kültürel devrimi, ikinci ve üçüncü dalgalar, özet

Bölüm 14 yirminci yüzyilin büyük ivme - ivme, insan toplumu içindeki degisiklikler, yirminci yüzyilda, yaratilis yenilik dalgalari: Tüketici kapitalizm ve yeni yasam tarzlarinin, kapitalizmin çeliskileri: esitsizlik ve yoksulluk, geleneksel yasam tarzlarinin imha, imha Geleneksel kolu imparatorluklar, çatisma, biyosfer, özetle insan iliskilerinde degisiklikler

BÖLÜM VI: GELECEgE ILIsKIN GÖRÜsLER

Bölüm 15 Bir sonraki yüz yil, orta gelecek: - Futures gelecek, yakin gelecekte düsünmeye sonraki yüzyillarda ve bin yil, uzaktan gelecek: günes sistemi, galaksinin gelecegi ve evren, özet

Ekler - tanisma teknikleri, kronolojileri ve zaman çizelgeleri, büyük zaman çizelgelerine, çekirdek hikayesi, zaman tamami için bir kronoloji, yeryüzünde toprak tarihini ve yasamini, bir modern zaman hatti insa anlasilmasi, insanlik tarihinin paleolitik çag, Holosen dönemi insanlik tarihi, jeolojik zaman çizelgesi, kaos ve düzen

Nasil Öykü:

David Christian insan bakis açisiyla evrendeki her seyin bir öyküsü yazmistir, tabii. Alti parça varolusun farkli alanlarini ayirmak.

Bölüm I fiziksel evrenin yaratilisi hakkinda oldugunu. Ilk bölüm ayrilmis oldu madde ve enerji hangi Big Bang ve hemen sonrasinda odaklanir. Ikinci bölüm de agir elementlerin olusturulmasini içerir yildizli olusumu üzerine odaklanir. Üçüncü bölümde yeryüzünde odaklanir. Bu dünya günes çevresindeki malzemeler ve nasil ardindan bir kabuk ve diger jeolojik özellikleri gelistirilen nasil olustugunu anlatiyor.

Bölüm II yeryüzünde yasamin ortaya çikisiyla ilgilidir. Eski tek hücreli canlilar ökaryot hücreler ve çok hücreli organizmalar tarafindan katildi sonra bu canlilarin çogalmasi ile ilgilidir. Evrim teorisi canliligin kendi çesitli gelismis anlatiyor . bitki ve hayvan yasaminin büyük ve daha karmasik formlar yaratiklar yakindan dünyanin degisen kosullarina bagli edildi ;. ve yeryüzü kendisi önemli ölçüde yüzeyinde yasamin varligi etkilendi Yasayan türlerin karisimi ilave edildi olusturur.

Bölüm III insan türünün yasam tartismayi daraltir. Nasil Homo sapiens diger türlerden evrildi? Fosil kanitladigi gibi altinci bölümde kendi evrim sürecinde insanligin fizyolojik gelisimine kapsar. Kalir insanliga karsi atilan adimlarin nelerdi. Yedinci bölüm Bu iklimlerde degisen Afrika, dil becerilerinin kazanilmasi, tas aletler olusturulmasi, göç ve ticaret, adaptasyon kaliplari disinda insan göçü kapsar. ilkel insanin kültürünü kapsar ve diger türler üzerindeki avcilik etkisi yasam.

Bölüm IV civarinda 11.500 yil önce baslayan ve günümüze kadar devam ediyor erken "Holosen" çagin bir tarihidir. Ana olay gida üretimi yogun tarimin gelismesi ve daha fazla kisi toprak belirli bir miktarda yasamak için izin verdi. Bazi hayvanlar da Çünkü artan gida üretimi. evcillestirilmis edildi, insanlik sehirlerde araya basardi. Kentsel yasam, toplumun dogasini degistirdi. Toplum sinifi tarafindan daha çok tabakali oldu. Insanlar kalici konut yasadi. Yazi boyunca insanlik bastirilmis doga gibi. icat edilmistir onun teknolojileri, güç mücadeleleri insan topluluklari ya da devletler arasindaki yogunlasti. ticaretin aglari vardi.

Bölüm V kendi içinde, bu çag zamaninda kendi yakin olmasi disinda çok az demektir, "Modern çag" baslikli. Altyazi "Tek Dünya", insan nüfusunun büyür ve ulastirma teknikleri arasindaki bölgesel farkliliklarin gelistirmek oldugunu göstermektedir Daginik halklari küresel kültür gelistikçe kayboluyor. Modern çagin bazi özellikleri nelerdir? Yeryüzünde Daginik halklar kesif ve ticaret seferler sayesinde birbirinden haberdar oldu. Dini ideolojilerin doga bilimleri bir inanç yol verdi. getirdi Teknolojik gelismeler artan maddi refahin ve nüfus artisi, ancak savaslar daha ölümcül yapti. bilginin hacmi büyük ölçüde artmistir. Güç ticari degisim hub yönelmistir. Avrupa kültürü egemen oldu. Sanayi Devrimi, politik, sosyal ve kültürel degisimleri üretti. degisimler ivme var 20. yüzyil. Insan yerlesim biyosferdeki hayati tehdit etti.

Bölüm VI Gelecegin öngörüleri ayrilmistir. Bu tür tahminler belirsizligi gerekçe ile baslar. Önümüzdeki yüz yil içinde, insanlik büyük bir çevresel sorunlarla karsi karsiya olabilir. Dogal kaynaklar önümüzdeki birkaç yüzyil içinde. Hizli onlar doldurulan olabilir daha kullaniliyor, Mathusian asiri nüfus, insan türünün yasamini tehdit edebilir. Insanlik dis uzayi yasamak için deneyebilirsiniz. Uzak bir gelecekte, biz kendi nükleer yakit harcaniyor günes ölçüde boyutu genisletmek olacagini biliyoruz. Yeryüzünde Kosullar dayanilmaz sicak olacak. Sonuçta, evrenin kendisi bir kara delige kaybolabilir.

Christian'in kitabi siyasi olaylar üzerinde durmak degildir. Onun bakis açisi bati dünyasina sinirli degildir. Akil hocasi William McNeill ve Dünya Tarihi Dernegi gibi, Hiristiyan ticaret, göç ve kültür alisverisi yoluyla yeryüzündeki farkli toplumlar arasinda temaslar büyük önem vermektedir. Toynbee ve digerleri sürücüler dünya tarihine önermek yasam döngüsü degisim iç dinamigi üzerine az vurgu vardir.

Hiristiyan zaman ve mekan matriksinde ayni zamanda "karmasiklik" tespitlerine yer ve uzay. Büyük tarihin birim basina tüketilen enerji akislarinin veya enerji sadece deneyim farkli alanlari arasinda birlestirici bir faktör bulur artan karmasikligi ve enerji dogru bir ilerleme gösterir insan vücudu ve beyne alan büyük yerlerden hareket akar.

 

B. Cynthia Stokes Brown'in büyük tarihi için hikaye tasarimi, Big History: 2007 yilinda yayinlanan Günümüze Büyük Patlama'dan, Gönderen:

Içindekiler:

Bölüm I Zaman ve Mekan Derinlikleri

Bölüm Evrene Genisleyen 1 (13.8 Milyar - 4.6 Milyar Yil Önce) - sis ve seffaflik, pirilti galaksiler, günes / el sol / helios / kalip sonne, cevapsiz sorular

Bölüm 2 Living Earth (4.6 Milyar - 5 Milyon Yil Önce) - hücre ve yasam süreçleri (3,9-2000000000 yil önce), yeni hücreler ve iki ortagi seks (1800000000-460,000,000 yil önce), bitki ve yüz Toprak (460-250.000.000 yil önce), hayvanlar kiyiya (450-65000000 yil önce) gelip, sempanze (65-5.000.000 yil önce), cevapsiz sorularin dinozorlar

Bölüm 3 Insan Dogusu: Bir Türler (5 Milyon 35.000 Yil Önce) - Homo erectus sapma gelen Homo erectus soyundan, Homo sapiens dünyasi, cevaplanmamis sorulari yasar

Bölüm 4 Ileri Avcilik ve Toplama (35,000-10,000 yil önce) -Avcilik ve toplama hayat, avci-toplayicilar konusmak ne, yükselen denizler, genetik sürüklenme ve adaptasyon, cevapsiz sorular

Bölüm II On Bin Yil Sicak

Bölüm 5 Erken Tarim (8000-3500 M.Ö.) - bitkiler ve hayvanlar, kalici avci-toplayicilar ve göçebeler, cevapsiz sorular yerlesmek evcillestirme, üç küçük kasaba, efektler girmek

Bölüm 6 Erken Kentler (3500-800 BCE) - Sümerler, diger kent merkezleri - Hindistan, Misir ve Çin, kentsel dönüm noktalari, cevapsiz sorular

Bölüm 7 Afro-Avrasya Agi (800 BCE-22 CE) - Hindistan, Çin, Yunanistan, Roma, nüfus, çevre ve din; cevapsiz sorular

Bölüm 8 Afro-Avrasya Agi (200-1000 CE) Genisleyen - merkez çekirdek (200-600), Islam dogar ve Çin (600-1000) kurtarir, kenarlar ve Afro-Avrasya aginin sinirlari, karmasikligi maliyetleri, cevapsiz sorular
Amerikan Medeniyetler

Bölüm 9 Dogusu (200-1450 CE) - sahnede insanlar, Mesoamerica, Maya ve Aztek imparatorluklarin kent merkezlerinde, Güney Amerika'da kent merkezleri, Amerika'nin geri kalani, Afro-Avrasya baglaminda Amerika, cevapsiz sorular

Bölüm 10 Tek Afrika-Avrasya (1000-1500 CE) - Mogollarin dogusu ve yayilisi, Mogollar, sonra Mings, Çin, Mogol ve daha sonra Islam dünyasinda, Avrupa 1000'den 1500'e kadar Avrasya çekirdegin marjlari, cevapsiz sorular

Küre (1450-1800 CE) baglanmasi Bölüm 11 - Columbus, ilk karsilasmalar, global takas, büyük imparatorluklar için pota, din, bilim ve savas; cevapsiz sorular

Bölüm 12 Sanayilesme (1750-2000 CE) - burjuva iktidar, sanayi devrimi, emperyalizm ve dünya savaslari 1850-1945, Amerika Birlesik Devletleri 1945-2000, cevapsiz sorular ile liderlik

Bölüm 13 Bazi küresel tedbirler toprak, ormanlar, toprak, su, radyasyonla deney, olasi kisa vadeli senaryolar, evren riayet, cevapsiz sorular - Sirada Ne simdi ne

Nasil Öykü:

Içindekiler tablosuna göre, büyük tarihi Neolitik çaglardan beri insanligin tarihidir "zaman ve uzayin derinliklerini" ve "on bin sicak yil" baslikli iki bölümden ayrilmistir. Birinci bölüm oldukça standart bir hesap evren, günes sistemi, toprak, insan türünün ve tarih öncesi insan kültürünün olusturulmasi, ayri bölümlerde söyledi. Bize ikinci bölümde odaklanalim.

Bölüm basliklari yazarin ne düsündügünü son zamanlarda insan deneyiminin önemli oldugunu söyleyebilirim. Erken tarim ve tarim ile beslenen sehirler yükselisi, 8000 Bundan sonra 800 M.Ö. dönemde önemli olaylar olacak, bu bölgelerde tüm hakkinda ve aglar. Aglar ticaret, göç ve fikir alisverisi ile kurulan ayri topluluklar arasindaki baglantilari vardir. O ayri topluluklar büyük bölgesel bloklar ve dünyanin insanlar sonunda biri haline için birlestirmek için nihai bir gelisme.

Hikaye aslinda Afro-Avrasya aginin üzerine odaklanir - Biz nüfus artisi ve yayilmaya baslayan dünya dinleri ile Hindistan, Çin, Yunanistan, ve Roma geçmisleri var baglamda "Eski Dünya" denilen eskiden ne baska bir deyisle,. . 200 ve MS 1000 arasindaki dönem Bizans kalir. Iste göçebe davetsiz misafirleri Islam dini kök alir, bati Roma imparatorlugunu yikmak "Afro-Avrasya agini genisleterek" ile karakterize, Ipek Yolu tüccarlari ile doludur, Vikingler dolasmak Kuzey Avrupa ve Afrika krallik ortaya çikmaktadir. Büyük bir olay, bir sonraki bölüm için ayrilmis, Avrasya halklari Amerika ile kanca ve ag genislediginde. Bu baslangiçta Kolomb öncesi Amerika, Maya ve Aztek imparatorluklarin, imparatorluklarin öyküsünü içeren bir Güney Amerika, Eski ve Yeni dünyalar arasindaki Hint Kuzey Amerika kabilelerinin ve degisim.

simdi Afro-Avrasya bloku ile baslayan bölgesel kültürlerin entegrasyonunu artmistir. Mogollar Hiristiyan ve Islam dünyalari ile temasa Çin kültürünü koyarak önemli bir rol oynamaktadir. Siyah veba, Çin menseli, Avrupa popülasyonlari decimates. Ming hanedani geleneksel Çin hükümetini diriltmeyi, Mogollari evicts. Yeni Islami imparatorluklar üniversiteler kurulmus, Batili Hiristiyan Haçlilar Kutsal Topraklara reconquer çalisirlar. bati Asya ve Afrika'da ortaya çikan ve bu baski gibi yeni teknolojiler tanitildi.

Dünyanin popülasyonlari gerçekten 1450 ve 1800 arasindaki dönemde entegre hale AD Yeni ticaret yollari Avrupa ve Çin arasinda Avrupa, Afrika ve köle ticareti dahil Amerika arasinda kurulur. Ispanyol maceracilar Aztek ve Inka imparatorluklari fethetmek. Ispanyolca Hapsburg Avrupa'yi hakim iken, Portekizce, Hollandaca, Amerika'daki Fransiz ve Ingiliz insa sömürge imparatorluklari. Osmanli Türkleri ve Safevi Persler güneybatisinda Asya'da imparatorluklar kurmak. Kurulmus dinler bilim ve Protestan reform gelen sorunlarla karsi karsiya.

Buhar gücü imalat kosuldu gibi 1750 ve 2000 AD endiseleri sanayilesme döneminde önemli tarihi akimi. Avrupa'da ticari kültür, siyasi reformlarin ve güçlendirme ticaretin yükselisi Büyük Britanya'da ilk gerçeklesti teknolojik gelismeler için bir baslangiç ??vardir .. Dünya, sonra süreçler ve ulasim sanayi üretimi istikrarsizlastirdi yerel ekonomiler Steamboats ve demiryollari öncü ülkeler arasinda yogun rekabete neden uzak yerlere daha verimli sanayilesmis Avrupa'ya güç kaymasi insan ve mal tasindi ;. ve I. Dünya Savasi'nin yol açti ve Savasi hem intihar savaslar. 1940 ve 1950'li yillarda, lider batili güçlerin eski sömürgelerine bagimsizlik verildi. Ancak, zenginlik büyük bir esitsizlik var kalmistir.

Brown'in kitabinda son bölümde gelecekle ilgili oldugunu. Gida fiyatlari düstü gibi global bir perspektiften bakildiginda, insan popülasyonlari hizla artmistir. Insanlar daha egitimli hale gelmektedir. Ve yine, dünyanin dogal kaynaklari tüketmeden konusunda endiseler vardir. Küresel isinma istikrarsizlastirmak olabilir iklimi. temiz su ormanlar, toprak ve kaynaklar. tükenmis hale gelmektedir insanlik bu küresel sorunlarla basa çikabilmek için mücadele ederken, radyoaktif atiklarin radyasyon. halk sagligini tehdit, büyük evren, belki de bir kaçis sunan insan uzun ömürlülük bakimindan sabit kalir Yeryüzünde felaketler.

Sonuçta, bu kitap dis kisileri ziyade iç ("yasam döngüsünü") dinamikleri, tarihsel degisimin arkasindaki itici güç yapan dünya-tarihsel analizin hakim bir çizgi izlemektedir. Vurgu temas ve iletisim her zamankinden daha büyük çevrelere aittir.

 

C. 2015 yilinda yayinlanan Üçlü Varliginin William McGaughey Tarihçesi için C. hikaye tasarimi

Içindekiler:

Bölüm 1 Kozmosun Mensei - büyük patlama ve kuarklarin, ilk üç dakika, kozmik hikayeler, radyasyon, kimyasal yapilari, yildiz olusum, ana-dizi yildizli kirmizi devler, beyaz cüceler ve nötron yildizlari, ikili yildizli yasi olaylar , pulsarlar ve kara delikler, uzay büyük bölgelerinde büyüklügü bu düzeyde olaylari bilerek meselesi alani, karanlik madde ve karanlik enerji dagitilir nasil yildizlar ve element agirliklari, büyüklügü, sirasinda olusturulan varlik ne tür Bu dönemi.

Bölüm 2 dünya ve günes sistemi dünyanin Ay nasil olusturuldugunu günes sisteminin nasil olusturuldugunu mevcut durum, sekiz gezegen, Dünya'nin olusumu, dünyanin kimyasal bilesimi, yüzey ve iç kaya kimya, suyun varligi kara kütleleri, kitalarda, isinma ve buzullasma, jeolojik süreçlerin yasamin etkisi, oksijen salinimi, bitki ve hayvan yasami, kitlesel yokolus ve diger tehditlere son sicaklik döngüleri kalintinin dönemleri, degisen sirasinda olusturulan varlik ne tür Bu dönemde, yeryüzündeki su ve toprak mevcut düzenleme.

Bölüm 3 Hayat yeryüzünde görünen - Hayat özelliklerini, yasam baslamis nasil, DNA, RNA, amino asitler ve proteinler, prokaryotik ve ökaryotik hücreler, oksijen ve demir, biyolojik siniflandirilmasi, jeolojik dönemler, Prekambriyen döneminde, Kambriyen patlamasi ; Ordovisiyen, Silurian ve Devoniyen süreleri; Karbonifer dönemi, Permiyen dönemi ve nesli Trias döneminde, dinozorlarin yas, Kretase dönemi, memelilerin çikis, son otuz milyon yil, olusturulan olma ne tür Bu süre içinde.

Bölüm 4 insan türü görünür - atalarimizdan, bizim primat akrabalari, pre-insan atalarinin bazi 7000000 ve 4 milyon yil önce arasindaki döneme atalari, Australopithecus, Homo habilis, Homo erectus, Homo heidelbergensis, Neandertallerin için bir arama , Homo sapiens, bizim Afrika kökenli insan yeteneginin bir göstergesi olarak beyin büyüklügü, Homo sapiens dünyanin diger bölgelerine dagilmis olur ne DNA irksal ve etnik iliskiler diyor, üç irk ve çesitli etnik, insan nüfusundaki içinde degisiklikler Tarihsel kez bu dönemde olusturulan varlik ne tür.

Bölüm 5 insan kültürünün ve düsünce baslangici - Bozulabilir ve bozulmaz düsünce, tas aletler, tas uçlu mizraklar, giyecek, barinma ve dekoratif süsler, etkileyici sanat, paleolitik kültür, avci / toplayici toplumlarda yasam, neolitik kültür, Neolitik Glimpses Bati Avrupa'da yasam, evcil hayvanlar, tarim baslangici, bitki ve hayvan türlerinin, din duyumlar, Sözlü kültür, dillerin kelime, insan vücudu kalip konusma dünya dilleri, nasil evrim insan düsüncesinin müdahalesi düsünce bu dönemde gelismis edildi.

Bölüm 6 medeniyetin ilk dönemi: imparatorluk hükümetinin gelisimi - Ne zaman ve nerede ilk uygar toplumlar, toplumun yeni bir tür, ideografik yazi, monarsiler, ilk imparatorluklar ortaya çikisini çikti: Misir ve Sümer, MÖ 2. binyil ve Mideastern imparatorluklar göçebe istilalari, Ortadogu'daki askeri mücadeleler, bir dünya gücü, Hunnish patlamalar, doguda Roma Imparatorlugu'nun devami olarak Roma'nin çikmasi, Part, Kushan ve Sasani imparatorluklarinin, Hindistan, Çin, güneydogu ve dogu Asya, ön Kolomb Amerika, düsünce bu dönemde gelismis nasil.

Bölüm 7 medeniyetin ikinci dönemi: dünya dini gelisimi - din Üç asamada, yabanci altinda ibadet türü kaymasi, alfabetik yazi, filozoflar ve Eksenel Çag peygamberlerin tanitimi, Ikhnaton ve Musa'nin tevhid, Yahudiler Kural, erken Hiristiyanlik, teolojik tartismalar, Bati kilisesinin gelisimi, Roma kilisesinin gücü, Ortodoks Hiristiyanlik, daha sonra Pers dinler, Islam, Islami imparatorluklarin, Hindu ve Budist dinlerin din, topraklarina Hint dininin yayilmasinda düsünce bu dönemde gelismis nasil Hindistan, güneydogu ve dogu Asya'da, bir diger dünyevi egilime dinin disinda.

Bölüm 8 medeniyetin üçüncü dönemi: ticaret ve egitim gelisimi - Çözülme dini inanç, görme devrim, baski tanitimi, Avrupa, Luther'in protesto, zenginlik ve sanat arasindaki bag, arasindaki ticari rekabet ticari kurulusun baslangici Makineye verimli kuzey Atlantik uluslar, satis için araçlar olarak sömürge ticaret, makinelerin yükselisi, bir sanayi çaginda ticaret rekabet, endüstriyel Amerika, emek hareketi, evrensel egitim, edebiyat ve sanat tarzi, satis, yeni bir mod, gazeteler, düsünce bu dönemde gelismis nasil bati sömürgecilik, materyalizm ve dagilma, çözülme ve.

Bölüm 9 medeniyetin dördüncü dönemi: haber ve eglence gelisimi - 20. yüzyila kadar bizim omuz kaldirdi bir agirlik, eglence yukari, amatör ve profesyonel spor, Broadway sahnesinde, irkçi tarz müzik yapimlari, iletisim teknolojisi, nasil eglence dönüsümleri ses kaydinin teknoloji, televizyon yayinciliginin teknoloji gelistirildi nasil radyo yayinciliginin teknoloji gelistirildi nasil Sinemada teknoloji gelistirildi nasil kaydedilen müzik, sinema filmlerinin kisa bir tarihini, radyo yayinciliginin kisa tarihini, gelistirilen , televizyon endüstrisi, spor yayinlari, kumar, narrowcasting, bilgisayar tarafindan olusturulan eglence kisa bir tarihçesi, eglence düsünce bu dönemde gelismis nasil, uluslararasi gider.

Bölüm 10 medeniyetin ilk dönemi: Bilgisayarlarin gelisimi - ilk günlerinde, anabilgisayar bilgisayarlar, Silikon Vadisi, olusu, Microsoft ve yazilim is, bilgisayar aglari, CompuServe ve Kaynak, diger bilgisayar aglarina hareket, America Online olusumu ( AOL), servis, internet, web tarayicilari ve arama motorlari, turn-of-the-binyilin heyecan, Google ve Yahoo!, diger agir insan ticaretine siteleri, kablosuz cihazlarin, bilgi üretimi, Watson ve arkadaslarinin yeni bir model hareketli, düsünce bu dönemde gelismis nasil tarihin yikim topu.

Bölüm 11 Akilli makine ömrü - yapay insani hayal, yapay zeka dogru ilk hamle, Yapay Zeka çalismasi nasil basladigini, çalismak için bu bilgiyi koyarak, Ray Kurzweil: Yapay Zeka peygamberi, üç yaklasim insan bilis, beyin mühendislik ters robotlar, nano-boyutlu robotlar, Will robotlar insanligi hayatta?, insanlik dogru kararlar yapacak hiçbir güvencesi, düsünce bu dönemde gelismis olabilir nasil kurtarma için robotlar.

Ek: Ek grafik ve tablolar, Diyagram büyük tarihi üzerine kurumlari ve üçlü varligi, esikler ve tarihsel dönüm noktalari alternatif plani var nasil medeniyet, bes dönemini ayirt

Nasil Öykü:

Ilk Hayat hayattan büyür o Sonra düsündüm büyür gelen her bugünkü dünyayi Matter üretmek için olusturulan ve gelistirilen ... - olursa olsun, hayat ve düsünce - Bu "Büyük Tarihi" kitabi varligin üç tip hikayesini anlatiyor varliklarin üç tip arka arkaya ortaya olarak. Onlarin kombine hikaye onbir bölümden anlatilir.

Ilk iki bölüm olursa olsun dogmus ve tam hikaye ikinci maddi evrenin küçük bir kisminin gelisimi ile ilgisi yoktur birinci bölümde anlatiliyor, aslinda nasil gelistirildigini söylemek -... günes sistemi ve dünya Özellikle vardir Yeryüzünde ilgilenen bizim ev ve varligin bir sonraki tip çünkü, çünkü - düsünce - yeryüzünde sadece ortaya çikar.

Bölümler üç ve dört hayat hikayesini anlatmak. Eksiksiz bir hikaye bölüm üç bulunur. Bölüm, dört insan türü nasil gelistigini anlatiyor. Yani, yine, bu bölümde tüm canlilarin bir alt ilgilidir. Biz Homo sapiens özellikle ilgilendi, çünkü bize ve biz düsünce münhasir kaynagidir çünkü.

Tarih öncesi kültürü ile ilgili Bölüm bes, yasam ve düsünce arasindaki melez bir tür. Insanlik düsünce tarafindan olusturulan eserler, uygulamalar ve kurumlar üretmek için vahsi bir devlet ortaya çikiyor ve daha sonra medeniyetleri destekleyecektir. Bu giyim, tarim dahil, ve dili yani sira bilginin ilkel türde konusuluyor.

Düsünce kendisi hikayesi on üzerinden alti. Bu uygar tarihin dönemdir bölümlerde anlatiliyor. "Düsünce", biz yazili eserler ve bilgi ziyade bireysel düsünme sistemleri yol açan toplu insan düsüncesini demek.

On üzerinden bölümlerde alti hikayeler önceki bir kitapta gelistirilen tarihin düzeni takip Uygarligi. Dünya tarihinin bes Dönemleri her bir medeniyetin ile iliskili bes dönem veya dönemlere ayrilmistir. Ilk uygarlik 3.000 M.Ö. zaman dönemini anlatir uygar toplumlar Misir ve Mezopotamya'da ve Mesih'in zamaninda ortaya çikti. Ikinci medeniyet Mesih ve 1500 AD Reform gerçeklesti zaman dönemini anlatir. Üçüncü medeniyet 1500 AD ve 1920 AD, bir sonrasinda arasindaki dönemi anlatir I. Dünya Savasi, dördüncü medeniyet Internet çikardi 1920 AD ve 2000 AD arasindaki dönemi açiklar. 21. yüzyilda baslayan besinci uygarlik bilgisayar teknolojisi hakim bir hala gelismekte yastir.

Iletisim teknolojisi Her medeniyet çaginin sirasinda kamu iletisimin baskin mekanizma haline Ve böylece, ilk medeniyet olan ilkel, ideografik formda yazi ile iliskili gelismekte olan bir teknoloji ile baslar ardisik medeniyetler sekillenmesinde önemli bir rol oynar; ikinci medeniyet, alfabetik yazi ile, bilgisayar tabanli iletisim ile Internet gibi ve besinci uygarlik; elektronik kayit ve yayin ile dördüncü medeniyet; baski ile üçüncü medeniyet.

Iletisim teknolojisinin her tür ilk uygarlik için belli bir kurumun gelisimini tesvik, ikinci medeniyet, dünya dini için hükümetin kurumu ;. oldugu; üçüncü medeniyet, ticaret ve laik egitim için, dördüncü medeniyet için, haber ve eglence sektöründe ;. ve besinci medeniyet, internet ve belki de diger kurumlar için yeni bir tane baskin olmasina ragmen toplumda her egzersiz güç, birbirleriyle birlikte çalismak bu ardisik kurumlar giderek çogulcu bir toplum üretmek için .. Her dönemin tarihi, çesitli kurumlari kapsayan güç mücadeleleri ve diger etkinlikler açiklanir.

Onbirinci bölüm burada düsündüm. Bu yapay zeka ve robotik ve ayni zamanda insan topluluklarinin ve dünyanin çevre arasindaki çatisma üzerine odaklanir. Gelecekteki tarihini ayirt çabasidir mekanize hale gelir.

Büyük tarihine Bu yaklasim, tarihsel olaylari ve insan toplum içinde gelismelerle birlikte düsünce gelisimini iliskilendirir. Bir taraftan, iletisim teknolojisi, insan düsüncesini iletmek için bir cihazdir. Öte yandan, kendi içinde yer alan olaylar baglaminda gelisir düsünce .. ve insan toplumunun gelismesinde baglidir, insan toplumu odak toplumun gelisimine üzerine ziyade bizim birincil ilgi düsündüm Toplu düsüncenin yeni tür gelistirmek bireysel yaratici eylemler üzerine yani.

 

için: kitap hakkinda --- geri dön: Ana sayfa --- için: cosmohistorian

 

Bir çeviri için tiklayin:

ingilizce - Fransizca - ispanyolca - Almanca - Portekizce - italyanca  

basitlestirilmis Çince - Endonezya - Rus - Hollandaca - Russian         

 

TELIF HAKKI 2015 THISTLEROSE YAYINLAR - TÜM HAKLARI SAKLIDIR
http://www.bighistorysite.com/modelsi.html