BigHistorySite.com

Uyari: Bu bir makine çevirisi oldugunu. Yanlisliklar olabilir.

geri dön: Ana sayfa

Büyük Tarihçe artik zamani gelmis bir fikir

 

Büyük Tarihçe artik zamani gelmis bir fikir. Basit bir ifadeyle, dogal ve insan tarihininbaglantili oldugunu. Bu hikaye" Big Bang " ile baslar ve gelecekteki olaylari tahmin edilebilirölçüdegelecekte insan kültürününetki biter.

Tarihe kozmik ve biyolojik olaylarineklenmesi , bazi tarihçiler rahatsiz . Bu tür olaylar fizik , kimya , ve geleneksel statik iliskileri açisindan gebe olan biyolojidisiplinlere ait. Newton fizigi kütle , kuvvet ve hiz arasindaki degismez iliskileri tanimlayan matematiksel denklemlerin bir dizi dayanir. Kimya Dimitri Ivanoviç Mendeleev tarafindan gelistirilen bir atom grafik dayanmaktadir. Biyolojik çalismalar ilklsveçli botanikçi ve zoolog Carl Linnaeus tarafindan gelistirilen bitki ve hayvan yasaminin siniflandirmalarin bir temel üzerine oturmaktadir. Bu büyük bilim adamlari bugünkü durumuna göreevreningelisimi ile daha az endise vardi.

Ilkel insangece gökyüzüne baktigimda , o yildizli bir sasirtici ürün yelpazesine gördüm . Bu küçük , parlak noktalar , insan veya hayvan sekilleri var hayal takimyildizlarindaki onlarin yerine tarafindan kabul edilebilir . Daha sonra gezegenler oldugu anlasilmis bazi " yildiz ", gökyüzünde hakkinda tasimak gibiydi . Bu acil tecrübe çerçevesinde belirlenecektir hepsi buydu .

Daha ve daha iyi bilgi alinmasini saglayacak gözlem araçlari elde etmek insanlik için uzun bir zaman aldi . Kimya bilgimizi ile birlikte elektromanyetik radyasyon tespit cihazlari, astronomlarkimyasal yildizli bilesimi , yüzey isi ve parlaklik ve onlarin hiz ve toprak ile ilgili seyahat yönünü belirlemek için izin verdi. Daha sonra bu bilgievren nasil gelistigini bir resmin içine çevrilmis oldu.

Ancak yildizli degimimler çok çok yavas insan astronomlarin gözlemlemek için olur. Günes, örnegin , kendi iç termonükleer dönüsümünü destekleyenhidrojen yakit bitkin ve yildizin baska bir türü dönüsür önce bir bes milyar yil sürmesi bekleniyor.

Neyse ki , her an astronomlar devletlerin büyük bir çesitli yildizli gözlemleyebilirsiniz . Robert Carneiro "karsilastirmali metot " dedigi ederek, bir süreç herhangi bir kisi ( yildiz) , tüm boyunca gözlenen olamaz nerede , her temsil eden bireylerin bir dizi ile anlasilan , bunu gözlemlemek esdeger " oldugu varsayilir bu süreçt . eszamanl? veri birininkarsilastirilmasindan " diger bir deyisle, " farkli bir sahne artzamanli sonuçlara ( olabilir ) . "

Bir yüzyil önce , görünür yildizlispektrumlari gözlemleyen astronomlar Ejnar Hertzsprung ve Henry Norris Russell , bir grafik , yüzey sicakliklari yildizliisinimgüçlerini ( parlaklik ) korelasyon" Hertzsprung - Russell diyagrami" yaratt? Onlar yildizlibüyük çogunlugusag alt kisminasemada ( yüksek sicakliklar ve yüksek parlaklik ) (düsük sicakliklar ve düsük parlaklik ) arasindasol üst kismindan egimli bir bant yer oldugunu bulmuslardir. Bu " anakol " yildizli olarak tanindi . Ancak, yildizli bir dizibandinin disinda düstü. Bunlardiger taraftan , (düsük parlaklik ve yüksek yüzey sicakligina sahip ) kirmizi - dev ve üstdev bir yandan ( yüksek parlaklik ve düsük yüzey sicakligina sahip ) yildiz , ve beyaz cüce yildizlar dahil.

Yavas yavas , yildiz dagilimininönemi belli oldu . Belirli bir boyut araligi içinde Yildiz baska bir devletten degisen bir süreç tabi . Onlar yerçekimikuvveti ile bir konsantre kütle haline kozmik toz toplamak gibi, yogun basinç , isi ve helyum arti enerji içine hidrojen dönüstürerek bir termonükleer reaksiyon olusturur. Bu dönüsüm zaman ( yil genellikle milyarlarca ) uzun bir süre boyunca sabit bir hizla devam ediyor. Yildiz daha sonra büyük isiltiyi ama düsük bir yüzey sicakligina sahip, kirmizi dev haline boyutu genisler . Son olarak düsük parlaklik veyildiz tekrar sözlesmeleri gibi artan sicaklik ile bir beyaz cüce haline gelir .

Diger bir deyisle , deneyim yasam döngülerini yildiz. Bu, her bir geçmise sahip oldugu anlamina gelir . Her yildiz zamaningeçisi ile öngörülebilir sekilde degistirir.

Insan bilgisi böylece geçmis ve gelecek olaylar hakkinda varsayimlarmevcut gözlenen kaliplarindan ilerler. " Big Bang " kendisi uzak yildizlar her yöne yaklasik topraktanayni oranda uzaklasiyorsun anlasilacagi isik spektrumlari Doppler vardiya varsayilir. Sonuç olarak ,evrenin kendisi genisliyor . Toprak ve hiz orani gelenmesafe kadar zamangenisleme sirasinda geçtiginde nasil göstermektedir . Tersine , buevreninsüreci basladigi çok daha küçük oldugu kabul edilebilir . Sonuçta , biz" Big Bang " dedigimiz bir olay , mekan ve zaman içinde tek bir noktadan madde muazzam bir dis enerji akisi ile basladi.

Nokta birkaç yüzyil önce insan bilgisi kozmik kalkinma teorilerini destekleyecek yetersiz olmasidir . Bilgimizin Çokgeçtigimiz yüzyilda alinmis. O zamana kadar , biz sadece statik iliskileri biliyordu . Bir tesebbüs Big Historyevrenin ya da ana - dizi yildizlikadergenisleme ile ilgili teoriler dahil olamazdi . Bu tür olaylarla ilgili herhangi bir tarih o yoktu .

Tarih de kimyasal elementlerinkökeni konusunda hikayeler dahil olamazdi . Artik madde ilk kozmik bir helyum ve lityum çat pat ile en basta hidrojen olusuyordu bilinmektedir. Agir elementlerBig Bigsonrasinda yoktu . Bu iç basinç ve uzayda kendi malzemelerini daginik patlamalar ardindan bu ögeleri olusturmak için yeterli isi ile süpernova olarak bilinen yidizlari aldi . Bizgünes sistemi , örnegin, bu tür enkaz yaratilmis oldugunu biliyoruz . Radyometrik teknikleri , biz de onun yasini belirleyebilirsiniz .

Biyolojik bilgi benzer bir yol izler . Hayatin birçok türü milyonlarca yil boyunca evrim geçirmis oldugundan, bilim adamlari hemen bu türler yaratiliyor izleyemiyorum . Charles Darwin özellikle ortamlarda türlerin çesitli gözlenengüney Pasifik'e bir yolculuktan sonra evrim teorisini gebe. Kararlarkarsilastirmali yöntemle kökenlerine yapilmis olabilir . Bu arada,19. yüzyilda paleontologlar canlilar için bir benzerlik tasiyordu fosilleri ve soyu tükenmis kemiklerini ararlardi . Hayatinagacitürler arasinda ardisik iliski ve soy ifsa baslamisti.

Homo sapiens ile ilgili , iskeletler , yapisi insan ile karsilastirildiginda büyük bir maymundan daha büyük veya daha az bir benzerlik tasiyordu dogu Afrika ve diger yerlerde bulundu . Escort teknikleri sayesinde, bilim adamlari baskaatasi olan türler belirlemek olabilir . Iskelet karsilastirmalarinin yaninda, DNA analiziyeni edinilen teknik türler arasindaki iliskileri ortaya koymustur . Bilim tekrar zamanla degisiklikleri izlemek için kapasitenin gelistirilmesi oldu.

Son olarak , arkeolojik bilim tarih öncesi insan kültürleri ile ilgili kesifler yapti . Her kalintiyerden alinan ve bilinen bir amaç ve stil diger emanetler ile karsilastirildiginda gibi ilkel toplumlarin bilgimizi artirir . Antropologlar, yerli kabilelerin yasayan üyeleri ile konusmalari araciligiyla eski sözlü gelenekleri hakkinda bilgi edinirler. Bu bilimsel bilgi bize zaman tarih öncesi nesneleri yerlestirmek için izin verir .

Nokta modern burs ve bilim Büyük Tarih içinasfalt yol olmasi. Bu girisim mümkünderecede bugün önceki zamanlarda mümkün olmazdi . Son birkaç yüzyil boyunca bilgibirikimi tarihçileringeçmis hakkinda bilgi sasirtici miktarda böyle olmustur . Simdi sorun bunun mantikli bir hikaye yazmak için .

Ne yapiyoruz geçmisi üzerine bilgi çesitli asilama edilir . Tarih olusturmak için degil, bir bilim daha bir sanattir . Tarihyazar bir hikaye üretmek için insan deneyimininkaydindan belirli ayrintilari seçer biridir . Belli bir edebi karar digerlerini ihmal ederkenanlati dahil bazi olaylar seçiminde icra edilir . Hedefi, amaci ve tarz açisindan anlamli bir hikaye üretmektir .

Büyük Tarih aslinda bir yaratilis hikayesi . Budünya, hem dogal hem insani , hale geldi nasilbir hikaye. Sanati tarihsel dogru ve insanlar için mantikli baska bir durumdan etkinlikleri akisi açiklamak için gereklidir. Aksi takdirde, tarih yazmak için " dogru " yolu yoktur . Unutmayin ki , ben çalismanin bu alanda hala sivi ve genç iken Big History programlarininhazneye atmak içinhikaye benim kendi versiyonunu sunan am .

Big Historyhikayesi dogadan saglanan ve yazili kayitlari ifsa ne kanit bilimsel ve akademik arastirmalardan ögrendiklerini arasinda bölünür . Diger bir deyisle, bu tarih öncesi ve tarih dogru arasinda bölünür . Hikaye bir kozmoloji olmak istiyor , o dagelecekte sizmak ne gösterebilir .

Ben düzenleri "zaman sonunda " inanmiyorum , ben o insanligin gelecegi bugündurum oldukça farkli olabilir inaniyorum . Madde, yasam ve düsünce - - gelecekteki olaylarin yapilan tahminler ile, fiziksel evren ortaya çikmistir benim kitabimda , Matter / Yasam / Düsünce A Kozmolojibasligi ,hikaye varliginin yaklasik üç farkli tipi olacagini gösterir . Hikaye farki zamanlarda nesneler veya varliklarin bu farkli türdeortaya çikmasi ile ilgilidir.

Bilimsel teorilerkitabinilk bölümündehikayeyi saglar . Biztoprak ve günes sistemi dünya üzerinde yasamin nasil ortayaSamanyolu galaksisinin , belli bir bölümü ortaya nasil gelistirdigievren , ne Homo sapiens hayatin bir tür olarak gelistirilen nasil hikayeler var , ve insan kültürünün Yazi öncesi toplumlarda nasil gelistirilebilecegi .

Yazi ile uygarlik olan deneyimkitabinikinci bölümünde anlatilir geldi . Geçmis uygun bu noktada baslar. Iste anlasmazliklarhikaye anlatti nasil olmasi gerektigi konusunda görünmeye baslar . Big History açisindan, ben bu düsünceolusturma ve gelistirme konusunda olmasini öneriyoruz .

Tarih nedir? Geleneksel olarak, krallar ve diger önemli kisilerinhikayesidir . Bir çocuk olarak , ben bir kez Ingilteretarihi hakkinda 1066 AD , diger ülkeler için benzer hikayeleri vardir yilindalngiliz tahtina WilliamFatih üyeligi ile baslayan hükümdarlarmiras yoluyla söylendi bir kitap , 1066 ve All That , okuyun.

Geçmisi Bu tür bazi avantajlara sahiptir. Birincisi, belirli kisilerinhikayesidir . Bu bizim kisisel açisindanhikayeler ilgili olabilir anlamina gelir . Bu kisilerintahtina oturdu çünkü lkincisi , onlarin faaliyetleri bütün uluslari etkilemis ve bu nedenle ulusal tarihin bir odak noktasi haline gelebilir . Bir hükümdar ölen ya devrildi ve baska bireysel iktidara geldiginde Üçüncü olarak, farkli kirilma noktalarihikaye vardi . Tarih hikâyeye göre , basit , tutarli ve temiz.

Her ulus hükümdarlar, imparatorlar, ya da baskanlar tarafindan yönetilen olup olmadigini, siyasi yönetimlerindeneyimleri kendi geçmisi var. Büyük tarihi , hatta dünya tarihi açisindan bakildiginda, hikayenin tam söylüyorum tüm uluslari temsil okuyuculara yararli olmak için çok uzun olurdu böylece ,Roma ya da Çin imparatorluklari - örnegin -Tarihçi örtülü olmasibüyük siyasi birimler içinhikayede yer bulmak olabilir amaçok küçük ülkelerin dahil hak olmaz . Baska bir sorun hükümet üzerinde odaklaniyordu tarihlerin insan deneyiminin çok dislamak oldugunu . Bu bakis tipik bir okuyucu açisindan ilgisiz ayrintilar ile doldurulur.

Amerikali yazar Will ve Ariel Durant siyasi deneyimleri bir hesaptan daha fazla oldu UygarlikHikayesi baslikli bir onbir ciltlik tarih üretti. Her birim zaman belli bir süreci kapsadi . Ayri bölümler siyasi olaylari , sosyal ve ekonomik tarih, edebiyat ve sanat , felsefe ve din , siradan insanlarin hayatlarini , o döneminkültür ve toplumla ilgili diger konulari kapsadi. Ancak,Durants 'is , kabul edilebilir bir " dünya tarihi " olmak için çok merkezci oldu. Kitaplarin dizisi en okuyucu bütünüyle sindirimi için çok hacimli idi.

Toynbee'nin uygarliklarintarihine büyük ölçekli geçmisini yönlendirildi . O insanliktarihinin yirmi bir farkli medeniyetler, yasayan ve nesli tükenmis hem de belirledi. Baslangiçta alti ciltlik yazili Tarihi Onun Bir Çalisma , DC Somervell tarafindan üretilenkisaltilmis bir versiyonu iki cilt için yogun oldu . Dünya Bir Anlati History , bir çalisma ama tarihsel bir anlati degildi: 1976 yillnda , Toynbee baska bir kitap , Insanoglu ve Mother Earth yayinlandi . Dünyanin farkli yerlerinde toplumlar arasindaki etrafinda atlama sirasinda bu tek - hacim isbölümleri , kabaca kronolojik vardi. Bu kitaptan çok tarihsel bilgi türetmek, ben de örgüt kendi düzenini izledi .

Ancak, benim kitap, Medeniyet Bes Dönemleri , çesitli bakimlardan Toynbee'nin isten farkliydi . En önemlisi, farkli medeniyet tanimlanir . Toynbee, belirli bir zaman ve yerde mevcut bölgesel varlik olarak medeniyet kabul . Örnegin, Babylonic medeniyet Irak'ta kisa bir süre 1500 BC kökenli ve6. yüzyilinneo - Babylonic imparatorluk M.Ö. sonuçlandi Persler tarafindan devrilen ve daha sonra Süryanice ile degistirilir ve daha sonra Helen uygarliklari önce . Benim kitap dünya genelinde tek bir uygarligingelisiminde bir ardisik asamalari olarak medeniyetler görüyor . Iletisim teknolojileri ve toplumdaki kurumlarinortaya çikmasiresmin önemli parçalaridir. Ayrica , ben Toynbee yaptim daha son olaylar daha fazla dikkat .

Uygarlik Bes Dönemleri modern toplumun nasil yaratildigini anlatiyor . Insan ilk avci / toplayici faaliyetlerine bagli küçük ölçekli kabileler organize oldu . Tarim kabul edildi sonra sonra , sehir - devletleridünyanin çesitli yerlerinde ortaya çikti . Biz hükümet , din , is, egitim ve eglence dahil olmak üzere kurumlarin çesitli büyük metropolleri olmasi kadar buradan toplumuyillar içinde gelistirmistir. Her biri kendi yolunda güçlü. Her kurum kendi gelisimisirasinda anlatacak bir hikayesi vardir .

Uygarlik Bes çaglarindakibölümleri toplumunçesitli kurumlarin her dünya tarihinin farkli zamanlarda tam tesekküllü varliklar olarak gelistirilenfikrini yansitmaktadir. Toplumlar gelistirilen her yeni kurum olarak yapisi çogulcu oldu vekarisima ilave edildi .

Ilkel tapinak kültürlerden ayiran hükümetkurumu ilk gelistirilmistir . Uygar tarihinerken dönem - yaklasik 3.000 M.Ö. Mesih'inzamanina kadar - Büyük siyasi imparatorluklarin sonuçlandi . Bu dünya din kurumlari tarafindan siyasi ve kültürel basarildi . Rönesans'tan sonra , ticari ve egitim kurumlari Bati Avrupakültürüne hakim . Daha sonra , 20. yüzyilda , basta elektronik ekipman tarafindan teslim eglence odakli bir kültürü vardi. Ve simdi , besinci medeniyet bilgisayar teknolojisininelinde sekil aliyor .

Diger bir deyisle , uygar zamanlardatarihsel hikaye ayri ayri baskin kurumlariningelisimini açiklayan , bes bölümden anlatiliyor . Bu kurumlarinliderleri arasindaki güç mücadeleleri tarihinin" seyler " vardir . Bu tarih çok daha sivil toplum kuruluslari daha fazla içerse bile , bu bir taniyabilir diger tarihi yazilari yakindir . Söyle diyor : Öncelikle bu olay oldu, o zaman bu, o nedenle , biri benim sürüm geri artan karmasiklik kaliplari gibi seyler stres yazarlar veya aksine "büyük tarih" içine" tarih " koyarak diyebilirsiniz , vb ki enerji kullanimi.

Bilimsel buluslar ve kuramlar dayallilk bes bölümden sonra , uygar zamanlarda insanliktarihine adanmis bir bes bölüm vardir . Hikaye nasil organize edilir? Hangi malzemeler seçilir?

Kronolojik korumak için genellikle çalisirken Toynbee gibi , ben, dünyanin farkli yerlerinde olaylarinöyküsü ayri ayri rivayet gerektigini farkindayiz . Bu nedenle, hükümet odaklananbölümde , örnegin , biz Hindistan ve Çin'de imparatorluga , Roma, Bizans ve Sasani Pers imparatorluklari ,Roma imparatorluguna , Pers ve Yunan imparatorluklari Misir ve Mezopotamya'daeski hükümetlerden ilerleme ve son olarak ön Kolombiya Amerika olanlardir. Dinbölümde, gittikçe Yahudilik , Hiristiyanlik, Islam , Budizm ve Hinduizmgeçmislerini anlatmak .

Ikinci ilke bir kurumunolusturulmasi ile ilgili olaylarkurum tamamen gelismis oldugunda daha fazla önem verilmis olmasidir . Papaligin Ortaçag Avrupa'da olabilir ancak önemli, Isa'nin ve arkadaslarininhikayesi daha bu tarihte daha az yer hak ediyor . Amaci, bir sey nasil basladi ve o güç ve toplumda etkisi bir yere büyüdü nasil açiklamaktir . Bizimki için bir yaratilis hikayesi .

Son olarak, dönemler (ya da bölüm sonlari ) birsoru var. Bir hükümdar öldü ve onun halefi yerini , tarihsel dönemini düzgünce , örnegin , gibi degismedi , çünkü bu bir sorun olabilir . Önemli bir derecede, dönemleri örtüsüyor. Örnegin, ben medeniyetikinci dönemi6. ve 5. yüzyillarda M.Ö. Eksen Çagi basladi söyleyebilirim bati Roma imparatorlugu5. yüzyilda düstü kadar büyük bir siyasi imparatorluklar ile karakterizeilk dönem , sona ermedi ise.

Ayrica, bölgeler arasinda bir zamanlama fark yoktu. Misir ve Mezopotamya China sonra , sonra , ilk olarak Hindistan gelistirdi ve nihayet Avrupa ve Amerika . Evrensel bir kronoloji dünya tarihinin çaismaz . Yeryüzündekifarkli halklarin farkli zamanlarda degisikliklerinayn? seti yasadi.

Uygarlik Bes Epoch sunulantarihsel düzeni Big History kitapta takili olsa bile , bir degisiklikyeni temalar kucaklamak için yapilmalidir . Dünya tarihi , toplumun ve kurumlariningelisimi üzerine odaklanir. Big Tarih ile ilgili olarak, ancak, biz düsünceilerlemesi ilgilendi. Sorun birkaç istisna disinda , insanligin dogrudan düsünceyi gelistirmek talep etmez olmasidir. Bunun yerine , insanlarin toplum içindeki güç ve pozisyon için mücadele ve düsünce bu süreci tesadüfi bir parçasi olarak gelismistir.

Bu nedenle, gelismekte olan kurumlarintarihi ve onlari destekleyeniletisim teknolojileri araciligiyla düsünce ilerleyenhikayesini filtre . Önemli bir göz düsünce somutlasan nasil. Ilk siyasi kurumlarinçaginda gelistirilen yazili dil, Onun düzenlemesi atilmis büyük bir adim oldu . Alfabetik yazi okuma yazma daha uygun yaptiginiz zaman , baska bir ileri adim atildi. Yazili metinler kitlesel üretilenmatbaa tarafindan vardi o zaman , bumodern çagin içine götürdüler.

Modern çagin öncelikle makineleri bir çagdir. Düsünce kendi tasarim ve amaç somutlasan edilir . Makine düsünce melezleri ve yapildiklarimalzemelerdir. Biz de makine belirli bir türüumudu , bilgisayar , düsünmek mümkün . Biz dogal (insan ) düsüncesi ile rekabet içinde yapay düsünceolasiligi var . Bir tek düsünce makineler daha geligmis hale geldikçegelecekte ne olacagini tahmin edebilirsiniz .

Özetle, Büyük Gecmis yeryüzünde hayatinortaya çikmasi için "Big Bang ", asagidaki madde ve enerjininyaratilmasi bizim evrendeki olmahikayesini alir ve nihayet ilkinsan türü tarafindan yumurtadan ve daha sonra makinelerde somutlasandüsünceler . Hikaye baska bir bölümde sorunsuz akis içinhedeftir. Büyük Tarihçe ardindan dünyamiz bu ortamda yerimiz nedir , dolayli olarak , o baskanliginda olabilir , olmasi , ve geldi bilimsel nasil açiklayan bir kozmolojitemeli haline gelebilir.

 

Mesaj komut: Tarih ve Bilim

Oldugu gibi bilimdünyasinda bir çalismadir. Gecmis zaman icinde yer alan dünyevi olaylarin bir anlati. Fen nedenle simdiki dünyayi anlatir. Tarihsel olaylargelecekte, mevcut veya gecmis zaman ve hatta, interpolasyonla alabilir.

Gibi burada tesebbüs ediliyor gibi bir kozmoloji bilimininbulgularina dayanir. Bazi bilimsel buluslar, özellikle arkeoloji ve astronomi bu, bir gecmis durumu aydinlatmak olabilir. Ancak, her bilimsel kesif mevcut kanitlara dayali yapilir. Her bir tarihi olay da aldi onun bilgisi gelecek zamanlar icin korunmus olsa bile, simdiki yerlestirin. yazmanin tek parca birlikte cesitli etkinlikler koymak nedir tarih. zamanla cesitli noktalarda bilgi derleme ve olusturmak icin birlikte bu parcalari çekimi bir sürectir tutarli bir hikaye.

Onlar Maddenin kozmik gelisme bir Kozmolojisürecinde genel kaliplarini aydinlatmak; Madde, Yas¸am ve Düs¸ünce: Üçlü Varl¦gš¦n¦n Tarihi Big History Bazi eserler bilimsel kavramlari tanitmak digerleri vardir hikayesini anlatmak icin böyle bir girisimi / Yasam / düsünce maddenincikmasilk iki bölümde aciklanan olmaninüc tipsirali gelismesi üzerine daha dar duruluyor; yasam , bölümlerinde üc ve dört ve düsünce, kalan bölümlerde.

Ancak, bu da. Matter, yasam ariyor, ve ayni zamanda varolusun kendi alanlari olan düsünce bilimsel bir yolu yoktur. Bunlarjeosfer, biyosfer ve noosfer, sirasiyla denir. Onlar dünya gezegeni üzerinde faaliyet ayri bölge vardir .

Bu bölgeleri okuduönde gelen âlim Rus bilim adam? Vladimir Ivanoviç Vernadsky (1863-1945) idi. Web sayfasina bakiniz. Ekim 2013 yilinda Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi, küresel calismalar fakülte uluslararasi bilimsel bir konferansa ev sahipligi yapti , " Globalistics - 2013 " , in Vernadsky'nin 150. dogum günü bellek. bu konferansta bildiri sunan Uluslararasi Büyük Tarih Kurumu ( IBHA ) temsilcileri David Hiristiyan (Big History hareketinin kurucusu) , Joseph Voros ve William McGaughey dahil. Rus bilgisayarlar Alexander Rozanov , Andrey Korotayev ( dahil Ayrica IBHA yönetim kurulu üyesi ), Leonid Grinin ve Tatiana Shestova.

 

için: kitap hakkinda --- geri dön: Ana sayfa --- için: cosmohistorian

 

Bir çeviri için tiklayin:

ingilizce - Fransizca - ispanyolca - Almanca - Portekizce - italyanca  

basitlestirilmis Çince - Endonezya - Lehçe - Hollandaca  - Rus       

 

 

TELIF HAKKI 2014 THISTLEROSE YAYINLAR - TÜM HAKLARI SAKLIDIR
http://www.bighistorysite.com/timehascomei.html