BigHistorySite.com

Uyari: Bu bir makine çevirisi oldugunu. Yanlisliklar olabilir.

geri dön: Ana sayfa

 

Üçlü Varlik Yeni Trinity: mümkün oldugunu nasil olmanin üç farkli türde bir arada olarak dünyayi görmek için

William McGaughey

 

Gözlerinizi kapatin ve bir Hiristiyan ibadet hizmeti olan bu düsünün. Cemaat ITS okunmasi Basliyor:

"Biz bir Allah'a, Baba Yüce, yerin ve gögün Maker inaniyorum ...

Ve tek Rab Isa Mesih'e, Tanri'nin tek-begotten Oglu ...

Ve biz Baba ve Ogul, Baba ile Ogul birlikte Worshipped ve yüceltildi gelen proceedeth Kutsal Ruh, Rab ve Yasam Veren, inaniyorum ... "

Bu ifade üç bölümden Trinity, ilahi varlik ifade eder.

Simdi gözlerinizi açin. Ne görüyorsun? Ben Üçlü Existence diyoruz üçleme baska bir tür görüyoruz. Hiristiyan inancinin Trinity Tanri'nin görünmeyen varlik anlamak için bir anahtardir. Üçlü varligi günlük yasamda sizi çevreleyen dünyayi algilama bir yoludur. Diger AKSINE, bu dünya görünür ve fiziksel oldugunu.

Ben maddi varligi dünyasinin ilk konusuyorum - madde ve kimyasallar onu olusan. varligin ikinci tip, ilk bir alt kümesidir, hayattir. Canlilar fiziksel varliklar vardir ama bir Belirli türden. Onlar kendi kendini düzenleyen organlar Belirli bir süre boyunca gelistirin Have. Sonra, ben "düsünce" dedigimiz bu varlik üçüncü bir türü vardir. Bu varlik yasam, insanligin bir Belirli türlerin beyin yayilan, ama ayni zamanda dünyayi yeniden sekillendirme dinamik bir güçtür.

Tarih geçmisteki insan olaylarin bir hikaye. Büyük geçmis günümüze kadar zamanin baslangicindan itibaren evrende Happened Has Everything hikayesidir. zorluk tutarli ve anlamli tek bir hikayede esta deneyimi paketi etmektir.

madde, yasam ve düsünce: Ben kitabimda Ulasti olan çözüm, Üçlü Varliginin Tarihi, varlik üç farkli türde ortaya çikmasi açisindan tarihini anlatmak için evrenseldir. Onlarin varligi üçlü kombinasyonu olusturmaktadir. Malzeme varligi Big Bang'den beri burada-olmustur. Hayat geçmis 3,5 milyar yil boyunca yeryüzünde gelisti. Düsünce insan kültürünü eslik eder. dünya ve insanligin geçmis deneyim Hakkinda Bilgi yavas yavas yazili kayitlarda biriken-olmustur. ?nsanligin kollektif düsünce olmustur fiziksel dünyayi degistirme.

simdi yaratma hikayesi araya geçmis olaylarin bilgimizi koymak zamanidir. Ben görev Biz insanlar yasamaya dünyanin nasil ortaya çiktigini açiklar Öncelikle bir hikaye tasarimi bulmaktir O düsünüyorum. üçlü varolus hikayesi birlestirici bir tasarim olmalidir.

Büyük Tarih bu dünyanin üçlü dogasini yansitmak olmali. o her tür bugünkü durumuna kavusmustur evren olarak gelistirilmektedir nasil anlatmalidir. madde tek basina bir evren, hayat eklendi; Ve sonra da Dünya degisti Elde kendi türünün içinde, yasami düsünme geldi.

Toprak, evrenin geri kalani gibi, kimyasal elementler somutlasan fiziksel bir varlik olusur. Atomlar ve fiziksel varliginin molekülleri dis SÜRECE etkiler veya olaylar degismeden rahatsizim kalan.

Yasam, diger taraftan, bir zaman gelistirmek bir süre boyunca kimyasal yapilari olusmaktadir. Canlilar, vadeye kadar büyür Yeniden ve düsüs ve önceden belirlenmis ölçüde programa GÖRE ölmek, dogarlar. Her hücrede genetik kodlama STI Verilen hayatinda bir defada organizmaya ne yönetir.

Düsünce insan beyninin içinde meydana gelen bilissel Süreçler özgüdür. Biz düsünce göremiyorum, yalnizca onu düsünüyorum. Öyle olsa bile, insan düsünce eylemi kolaylastirilmasi için ifade edilen bir yolu vardir. Bu öncelikle dil yoluyla yapilir. varlik türü olarak, ancak, Öncelikle düsünce ürünü deginen ediyorum. Bu düsünce yaratti budur.

esta çerçevede bir veya bir püre seklinde olmanin diger tip Temsil kimlik ögeleri tanimlamak mümkündür.

madde ile baslayin. Bu dünya önce çikti hayatin yapildigi budur. Bazilari hala görülebilir. Biz mesela, var, Yamaçlarda kayaliklar. Orada birikmis göllerde su, akarsu veya okyanus. dünyanin atmosferdeki azot ve oksijen de olsun temsil eder. fiziksel olarak yeryüzünde var olan her konuda olusmaktadir.

Hayat yeryüzünde yaygin bir varligi vardir. kutup kapaklar ve çöller bleakest kismi hariç, dünya yüzeyinin çok-olmustur canlilar tarafindan Dönüstürülmüs. agaçlar, çimenler seklinde bitki örtüsü ve çalilar genis topraklari kapsamaktadir. Mercan resifleri ve kireçtasi onbir yasadigi bu hayvanlarin fiziksel kalinti Temsil. bedensel yapilardan Petrol ve kömür yataklari bu önce canli Yüzlerce yil milyonlarca miydi kalacak. Ayrica, tabii ki, bir bitki ve hayvan türleri, çesitli gibi mikroplar, virüsler ve benzerleri gibi yasam Mevcut kanitlar vardir.

Olmanin düsünce son tip, kimligini belirlemek zordur. Düsünce insan beyninin içinde mevcut nörolojik yapilar ve Süreçler fiziksel bir temeli vardir. Biz bilinçli olmak este yasarsiniz. Ancak, bu tür varlik bagimsiz bir varolusa sahip için kabul olmaz. Toplu Özellikle insan etkinliginde sergilenen bu nedenle, ilgi odagi, düsünce somut ürüne nörolojik süreç olarak düsüncesinden geçer.

Benim çalismada otururken, çevremde ne görebilirsiniz çok bayi malzeme üzerinde yapilarda dahil düsünce. Ben metal ve plastikten yapilmis bir sandalyede oturup. Bir bilgisayar ekrani bir makineye ait bakiyorum organize ve bilgi görüntülemek için bu. Bir atas, bir kalem ya da önümde masasinda oturan bir parça kagit pick up. Ben yasayan ediyorum Evi olarak masa kendisi yapaydir.

varlik açisindan, her üç tip fiziksel ve amaç veya tasarim ile ilgili resmi bir boyut Hem var. Var Bilim adamlari fiziksel maddelerin atomik yapisini çalisti. Fiziksel Atomlarin ve moleküllerin farkli yapilarda organize ediliyor. Yasam azot, hidrojen, oksijen, karbon, fosfor, kükürt ve DNA moleküllerinin diger atomlar birlestirir. Bu moleküller daha büyük bedensel yapilari desteklemek yutulur kimyasallar, organik malzemelerin dönüm için bir plan ol. Its Zihinsel Süreçler dünyevi aktivite baslatmak zaman "varlik" avanslar initially beynin içinde elektriksel uyarilarin olusmaktadir Hangi düsündüm. bilinçli dünyada hareket zaman DÜsÜNCES? fiziksel tasarim ?nsanlarini Oldu.

Peki, nasil bir hikaye içine esta yapabilirim? tek seferde olursa olsun yoktu o gerçegi ile baslayin. Bu Büyük Patlama'dan önce, 15 milyar yil önce yoktu. malzemeler gelisim hikayesi bu olay ?le Baslayan ve genisleyen evren ile devam ediyor. Yerçekimi Belirli bir noktada, termonükleer reaksiyonlara neden, maddenin Konsantrasyonlari üretir. geçirmis tür Süreçler sahip Onlarin nükleer yakit egzoz sonra, Bazen genisletmek patlayabilir ve yildiz. Evren daha sonra tekrar birlesecek Mayis önceki patlamalardan Atomlarin ve moleküllerin enkaz Dolgulu Oluyor.

Günes sistemi, Böyle bir rekombinasyon sonucu, cansiz maddeler ile durmadi O varligi olagan degildir. Her nasilsa hayat burada baslamak lazim. cansiz varlik milyar ya da öylesine yil sonra, organik Atomlar ve moleküller yeryüzünde nasil ortaya çiktigi, biz emin bilmiyorum. Ama bu Happened. Ilk tek hücreli prokaryotlar daha sonra DNA depolanan hücrenin içinde bulunan küçük hücreye bir ökaryotik hücreler göründü ve. Buradan, yasam türlerinin suda veya karada yasayan ve bazen havada uçan çesitli içine çogaldi. Evrim türlerinin çogalmasini sürdü.

?nsan Varliklari bir hayvan türüdür. Bu tür mercan, kabuklu deniz ürünleri, böcekler, kurbagalar, sürüngenler, agaçlar, kuslar, çiçekli bitkiler ve memeliler gibi çok hücreli organizmalar için tek hücreli mikrop ve bakterilerden gelismeye 3.5 milyar yil hayatini aldi. Canlilarin Onlarin ortamda malzemelerden enerji ve besin ayiklamak için bir kapasite gelistirdi. insan türü maymun ailesi içinde memelilerin bazi türlerin evrimlestigi. Homo sapiens 100.000 ila 200.000 yil önce Güney Afrika'da kendisi kökenli.

Bu süreç HAD ITS burada durdu bile siradisi gelisme olurdu. Fakat adam ortaya olmanin üçüncü bir tür izin düsünme için özel bir kapasiteye sahipti. ?nsan düsünme kolektif ürüne, daha Kesinlikle düsünce ya da burada bakin.

Etrafina bir bak ve insan düsüncesi yaratti o yapay nesnelerden birçok türde bkz. yeryüzünün her yerinde, manzara-olmustur faaliyetler Bazi sekillerde insan türü islev görmesi amaçlanir bilinçli tarim, madencilik, ulasim ve kentlesme yoluyla Dönüstürülmüs. Onlar Onlarin ürün tüm yeryüzünde sol var.

Nokta yeryüzünde olmanin üç bölümlük gelistirme ayri bölümlerde Told tek bir hikaye, Sonuçta, hikayeler bir koleksiyon Açiklanan edilebilir olmasidir. ?ste benim kitapta, Üçlü Varliginin Tarihi yapmis budur. ?lk iki bölüm Günes sistemi dahil cansiz evrenin yaratilmasi ve gelistirilmesi ile ilgilidir. Sonraki iki bölüm, üç ve dört, yeryüzünde yasamin görünümünü, canli türlerinin evrimini ve insanligin kendi gelisini açiklar. Sonra tarihi ve tarih öncesi çaglarda Hem insan toplumunun gelisimini açiklar alti bölümden gelir. Son bölümde, sayi onbir, insanligin gelecegini öngörmektedir.

Diger tarihçiler farkli Big History hikaye anlatmak. Ben Yerlestirilmis mi ekonomik veya egitim Kurumlari üzerine ayni vurgu yerlestirir birkaç; ve daha az hala haber ve eglence sektörleri üzerinde. Hepimiz popülasyonda insan potansiyel artislar ve dogal kaynaklarin tükenmesi, bir tür olarak varolusumuzun bir tehlike teskil Ancak bu durum, kabul edebilirsiniz. kolektif insan zekasinin Onun kendi hayatta kalma meydan karsilamak için artacak O hiçbir güvencesi henüz yoktur.

bir sey yoktan nasil geldigini anlatir Big History hikaye mucizevi bir kalite vardir. Matter onbir evreni doldurdu o bosluktan geldi. Görünüste neden veya yönlendirmesi olmadan, canliligin cansiz maddelerden firladi. görünür nesneleri üretmek için insan beyninin içinde elektro-kimyasal Süreçlerinde kendisini Farklilastirilmis düsünce. Tarihçiler yeterli Bu tür seyler Happened neden sadece onlari açiklar açiklayin olamaz. Böyle üçlü varligidir.

Peki neden Big Geçmisi çalisma? Tüm diger insan hikayeleri kapsayan bir hikaye. Henüz sona gelmedi büyüleyici bir macera. Ben onun gerçekligin dogasini kavramak için insanligin son girisimi baba, ogul ve kutsal hayalet yankilari duydum.

 

Not: Bu yazida 15 Temmuz 2016 tarihinde, Hollanda'nin Amsterdam Amsterdam Üniversitesi'nde düzenlenen Uluslararasi Büyük Tarih Kurumu üçüncü konferansta sunuldu.

 

geri dön: Ana sayfa

 

Bir çeviri için tiklayin:

ingilizce - Fransizca - ispanyolca - Almanca - Portekizce - italyanca  

basitlestirilmis Çince - Endonezya - Lehçe - Hollandaca - Rus      

 

TELIF HAKKI 2016 THISTLEROSE YAYINLAR - TÜM HAKLARI SAKLIDIR
http://www.bighistorysite.com/trinityi.html