BigHistorySite.com

Uyari: Bu bir makine çevirisi oldugunu. Yanlisliklar olabilir.

geri dön: cosmohistorian

Vladimir Vernadsky Saygi

 

O olmasi gerektigi gibibatida bilinen degil , Vladimir Ivanoviç Vernadsky (1863-1945) evrenin bütünsel bir bilim gelistirilen bir Rus mineralog ve jeokimyaci oldu . Odönem kaynakli olmasa da , Vernadsky onun 1926 kitabinda ,biyosfer "litosferyüzeyinde kararli bir bölgeye sinirli hayatin bir zarf ... ( olan) " olarakbiyosferkavrami popüler . Hayatininsonuna dogru , odünyanin gelisimindeüçüncü asama hakim olacaginivarliginin üçüncü bir küre, Noosphere , öne sürdü. Bu insan düsüncesininürünleri olusan bir "düsünce küre " oldu .

" Bizim yüzyildabiyosfer tamamen yeni bir anlam kazanmistir , bu kozmik karakteri bir gezegen fenomen olarak ortaya ediliyor , " Vernadsky yazdi. "Yirminci Yüzyilda , insan , topraktarihininilk defa , biliyordu vetüm biyosfer kucakladi , gezegen toprakcografi haritasi tamamlanmis ve onun bütün yüzeyi kolonize. Insanoglu yeryüzünde yasaminbütününde bir single ekledi ...Noosphere jeolojik tarihininbiyosferevriminde bircok asamadan son oldugunu. "

O Ekim ayinda Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi , 2013 at Globalistics - 2013 katilmak için hazirlikli önce William McGaughey , Madde, Yas¸am ve Düs¸ünce: Üçlü VarlŽgÜŽnŽn Tarihi yazari , Vladimir Vernadsky duymamistim . Bu UNESCO destekli konferans St Vernadsky'nin dogumunun 150. yildönümünde gerceklesti Petersburg, Rusya . Vernadsky McGaughey tarihi çalismalarinda sunulanüc fazli kozmolojitoplantisinda hos bir kesif oldu kökenli olmasi gerektigini .

Vladimir Vernadsky kristallerinincalismada uzmanlasmis bir bilim adami oldu. Onun hayati boyunca 400'den fazla Yazilarini yayinladi . Minerallerin yaptigi çalismada , Vernadsky göktaslari, kozmik toz ve ekosistemlerde mikroplaringöc çalismaya gitti . Bazi ekolojininbabasi veyerbilimleri olarak görüyor . Vernadsky Bilimler Ukrayna Akademisikurucusu, Moskova metro istasyonu ve Kiev onun adini bir sokaga sahip dahil , Rusya ve Ukrayna'da cok onur aldi . Amabatida büyük ölcüde bilinmemektedir .

Apart onun bilimsel bulgulardan , Vladimir Vernadsky o Bati Avrupa'ya Emigrate icin birçok firsatlara ragmen Stalin dönemi baskici sirasinda Sovyetler Birligi'nde Kalacak seçti dikkat çekici oldu . Bu , inandigi , onun vatandaslik görevi oldu . Yüksek profilli aydinlari bakantehlikelere ragmen , Vernadskydevlet müdahalesi olmaksizin arastirma çalismalari ögretmek ve yapmaya devam etti. 1943 yilinda, bilim ve mühendislik Stalin ödülünü aldi . Ancak, Nikita Khruschchev Vernadsky kendi ülkesinde Yaygin alkislanan Oldu ki , Stalinist rejimi kinadi Subat 1956 , sonrasina kadar degildi .

Benim acimdan, Vernadsky'nin mirasi onun son derece cesur ve üretken bir yasam degil, ayni zamanda kaybolmus görünüyor kisilik ve görünüm belli bir model saglayan sadece yatiyor . Dünya Savasi sona gelirken Vernadsky, Ocak 1945'te öldü. Daha sonra yasamisbüyük bilim adamlari ve hayirseverleri düsünüyorum . Vernadsky Ayrica , Albert Einstein , Albert Schweitzer , Mohandas Gandi , ve Arnold Toynbee, digerleri arasinda vardi . Bunlar tüm halklar arasinda baris ve kardesligi tesvik genis vizyonu kisilerdi. Yine onur hak kisi bu türüdür. Rol model olarak aydinlar zor zamanlarda düstü.

Bazi özellikle Einstein ile Vernadsky karsilastirildiginda var. Vernadsky Einstein da katildi Berlin roomates bilimsel bir konferansa katildi zamaniki adam 1927 yilinda tanismis olabilir . Hemkozmosun insanligin görünümüne önemli katkida bulunmustur. Einstein fizikci ve matematikçi. Vernadsky jeokimyageri oldu. Ne bir mezhep anlamda dindar olmasina ragmen , hem duygusal hem zeki uyum bir yer olarakevrenin bir görünüme baglanmistir .

Vernadskybiyosfer veNoosphere ile ilgili yaptigi bilimsel buluslar icin bilinir . Bir Avusturyali jeolog Eduard Suess ,Alpler'de bir 1875 kitaptadönem " biyosfer " icat . Ancak, yöntemli okudu ve Analiz yeryüzünde bir bölge olarak veenerji akimlarini Ölcülen kim Vernadsky oldu. Yine, bir Fransiz matematikci ve filozof , Edouard LeRoy , 1927 yilinda Fransa'nin Koleji'nde verilen dersler sirasindadönem " Noosphere " icat ve o Cizvit filozofbatida bu kavram popüler Pierre Teilhard de Chardin oldu . Ancak her ikisi de , 1922 ve 1923 yilinda Sorbonne'da Vernadsky verilen bu konuyla ilgili dersler katildi etmisti . Vernadsky insanligin yasam, yeryüzününjeolojik cercevesi icine getirerek yasam ve insan bilincinin bir birlesik kozmik bakisbas mimari oldu .

Vernadsky'nin fikirleri kendi gününde okuyan deger . Anthropocentric aksine bu fikirleri titizlikle bilimsel idi . Vernadsky'nin vizyonu, Ay'dan alinan toprakfotograflar gibi , nasil kirilgan yeryüzünde insanlar farkinda yapmaetkisi vardi ve bu gezegen oldugunu izole , bu onlarin yasam alanlarini korumak istiyorum yapti . Ve böylece, kozmik varlik bir görünüm onun tabiatinda insanligi korumak icin bir arzu gelebilir . Bu bol canlilarin bir yerde insan hayatta kalmak icin bir arzusu dogurmak olabilir . Onlarin yönde bize cekecegigürültülü siyasi ve dini cekismelerin ortasinda, bir grup insan, sonra Vernadsky asagidaki büyük tarihin veya bilimsel takipciligi olsun , gercekligindaha genis bakis odaklanmis dikkatlerini devam edebilir ve bu farkindalik bir etigi gelistirme hepimizi kurtarmak icinpotansiyele sahip.

Bu dogrultuda , Vaclav Smil , bir Cek - Kanadali bilim adami , 2002 yilinda yazdi: "Uzak ileriye baktigimizda , Vernadsky tek bir varlik olarak insanligincikarlaribiyosfer korunmasi ve yeniden insa icin gerekli kritik evrimsel bir adim olarak Noosphere ait Dogusu Dikkat Biz zaten degismis ... disaritek akilci yolu, karmasik islevleri mümkün oldugunca iyi anlamak icin böyle bir ölçüdebiyosfer - ve sonrabiz tolere edilebilir sinirlar içindeküresel çevre indirebilmekgelecek degisiklikler kALACAK emin olmak için Bu gezegensel yönetimi benzeri görülmemis bir süreç eger . Açikçasi ,insan kolektif bilincinrolü önemli olacak basarili olmaktir.”

 

Not : Bu tartisma Irina Trubetskova adli makalesinde ölçüde malzemelerden çizilir , " Vladimir Ivanoviç Vernadsky ve Biyosfer veNoosphere onun Devrimci Teorisi .”

d

 

geri dön: Ana sayfa --- için: cosmohistorian

Bir çeviri için tiklayin:

ingilizce - Fransizca - ispanyolca - Almanca - Portekizce - italyanca  

basitlestirilmis Çince - Endonezya - Lehçe - Hollandaca - Rus      

TELIF HAKKI 2014 THISTLEROSE YAYINLAR - TÜM HAKLARI SAKLIDIR
http://www.bighistorysite.com/vernadskyi.html